Menu Region

Matura 2013 - jakie tematy i zadania będą na egzaminie? Co...

Matura 2013 - jakie tematy i zadania będą na egzaminie? Co szykuje CKE?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

RED/PAP

18Komentarzy Prześlij Drukuj
Matura 2013 - jakie tematy i zadania będą na egzaminie? Co szykuje CKE? Matura 2013 - jakie tematy i zadania będą na egzaminie? Co szykuje CKE?

(© fot. Tomasz Bolt, Polskapresse)

Matura 2013 startuje 7 maja - to już we wtorek. Tego dnia maturzyści będą zdawali egzamin z języka polskiego. Matura potrwa trzy tygodnie - do 28 maja. Arkusze i zestawy pytań są już gotowe - są jednakowe dla całej Polski, a przygotowała je Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jakie tematy i zadania pojawią się na maturze? Przed rokiem na podstawowym egzaminie z języka polskiego maturzyści musieli m.in. przeanalizować fragment "Dziadów" Adama Mickiewicza lub porównać postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach "Lalki" Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Z kolei matura rozszerzona z języka polskiego polegała min. na analizie i interpretacji porównawczej wierszy Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" i Agnieszki Osieckiej "Kolęda z pretensjami" lub analizie i interpretacji opowiadania Idy Fink "Przed lustrem".
Matura 2012 - arkusze z języka polskiego
Język polski, poziom podstawowy

Język polski - poziom rozszerzony


Matura potrwa ponad trzy tygodnie - od 7 do 28 maja. Terminy egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna, terminy egzaminów ustnych ustala każda szkoła we własnym zakresie.


Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać maturę z tych przedmiotów także na poziomie rozszerzonym. Mogą też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych - do sześciu; zdają je na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym.

Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają obowiązkowe także egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Matura pisemna będzie przeprowadzana rano (początek o godz. 9.00) i po południu (początek o godz. 14.00). Po południu będą egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów oraz egzaminy z języków obcych zdawane na poziomie rozszerzonym.

Matura 2013 rozpocznie się 7 maja rano od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego po południu przeprowadzony będzie egzamin z wiedzy o tańcu.

W drugim dniu matury, 8 maja rano, odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - egzamin z historii muzyki.

Matura 2013 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie w piątek 10 maja po południu; tego samego dnia rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Matura z języka angielskiego przeprowadzony zostanie w czwartek 9 maja, z niemieckiego - 21 maja, z rosyjskiego - 23 maja, z francuskiego - 24 maja, z hiszpańskiego - 27 maja, z włoskiego - 28 maja. Na 16 maja wyznaczono egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) oraz z języka kaszubskiego. Rano przeprowadzane będą egzaminy na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.

13 maja będą egzaminy: z wiedzy o społeczeństwie (rano) i z filozofii (po południu), 14 maja - z chemii (rano) i z geografii (po południu), 17 maja - z biologii (rano) i z historii (po południu), 20 maja - z fizyki i astronomii (rano), z języka łacińskiego i kultury antycznej (po południu), 22 maja - z informatyki i z historii sztuki (po południu). 16 maja od rana przeprowadzane będą egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych.

W środę 15 maja nastąpi jednodniowa przerwa w maturze w związku z żydowskim Świętem Tygodni - Szawuot, zwanym też Świętem Żniw. Przy ustalaniu terminów egzaminów zewnętrznych Centralna Komisja Egzaminacyjna musi bowiem uwzględniać wszystkie święta religijne, podczas których szkoły mogą mieć dni wolne od zajęć.

Dodatkowe terminy matury Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła na dni 3-19 czerwca.

Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 27 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 26-30 sierpnia.
18

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

matura

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mariusy (gość)  •

Jutro matematyka, ja sie nie boje, przygotowalem sie z matuura.weebly.com/. Polecam satysfakcja gwarantowana.

odpowiedzi (0)

skomentuj

MAT

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

RAZ (gość)  •

ARKUSZ ZA MATEMATYKI POZIOM PODSTAWOWY PEWNE MATURA 2013 ! SPRAWDŹ JAK NIE WIERZYSZ !
ZA DARMO !! POLECAM ! NAUCZCIE SIĘ ;) !
http://catshare.net/4AHjkyo0HR1OYfUD

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odpowiedzi

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Filip (gość)  •

Mam odpowiedzi do matury z matematyki podstawowej na jutro jak chcecie to piszcie na gg: 4840799 (wujek w oke) ;]

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odpowiedzi

+17 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Filip (gość)  •

Mam odpowiedzi do matury z matematyki podstawowej na jutro jak chcecie to piszcie na gg: 4840799 (wujek w oke) ;]

odpowiedzi (0)

skomentuj

Matura polski 2013

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CKE 07.05 (gość)  •

Witajcie, gotowe odpowiedzi do 1 części pisemnej z polskiego. Rozwiązane przez CKE. Sprawdźcie czy mieliście podobne.
Proszę
>>>>hostujmy.pl/download/52511/GU4ZmY

odpowiedzi (0)

skomentuj

sdasd

+13 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dasdasd (gość)  •

Ej głąby jak macie przecieki to po co wstawiacie na płatne strony ? A najlepiej to podajcie chociaz jedno zadanie i wtedy sie okaze czy takie bedzie

odpowiedzi (0)

skomentuj

matura

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

idiots everywhere -,-
przeeecieki, jasne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRECLO

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PAD (gość)  •

ht tp: //cho mik uj.pl/ZIOM EK_111/MAT URA+20 13+PR ZEC IEKI hasło 1111 usunąć spacje ; pobrane z hostujemy

odpowiedzi (0)

skomentuj

aa

+4 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mariusz (gość)  •

Panika przed matura ? Przestan panikowac, znalazlem stronke z przeciekami do arkuszy. Sciagnalem i ja juz zakuwam, mozesz i TY. Polecam !. maturas2013kropkaweeblykropkacom

odpowiedzi (0)

skomentuj

matura

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Berek (gość)  •

Panika przed matura ? Przestan panikowac, znalazlem stronke z przeciekami do arkuszy. Sciagnalem i ja juz zakuwam, mozesz i TY. Polecam ! maturas2013.weebly.com

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »