Sprzedali zabytek za 5 zł

  Sprzedali zabytek za 5 zł

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, którzy okradli Muzeum Sakralne w Bardzie.
  Sprawa zniknięcia zabytkowych eksponatów: XIX-wiecznego obrazu i XV-wiecznej drewnianej figurki, pewnie jeszcze długo nie wyszłaby na jaw, gdyby do klasztoru redemptorystów nie zgłosił się pewien mężczyzna. Powiedział duchownym, że kupił obraz, który prawdopodobnie jest własnością Muzeum.

  Policja zatrzymała podejrzanych.
  - Okazało się, że sprawcy w wieku 27 i 34 lat, sprzedali obraz za 5 zł - informuje Ilona Golec, rzecznik prasowy ząbkowickiej policji. - Niestety, drewnianej figurki nie udało im się sprzedać, więc ją wyrzucili. Prawdopodobnie tego zabytku nie można już odzyskać.
  Mężczyźni za kradzież odpowiedzą przed sądem. Grozi im do 10 lat więzienia.

  Muzeum Sztuki Sakralnej znajduje się na korytarzach klasztoru redemptorystów. Powstało w 1967 r. Większość eksponatów jest w zamkniętej części korytarzy. Na Dolnym Śląsku jest ponad 7,6 tys. zabytkowych budowli. W większości z nich znajdują się cenne przedmioty: obrazy, rzeźby sztukateria, które stają się łupem złodziei. Rocznie dolnośląska policja odnotowuje kilkanaście takich zdarzeń. W ubiegłym roku złapano mieszkańca gminy Nowa Ruda, który okradł zabytkowy pałac w Bożkowie. Wyniósł z niego między innymi cztery obrazy namalowane na płótnie farbą wodną.

  Niestety, nie wszystkie skradzione dzieła sztuki udaje się odzyskać. Do dzisiaj nie ustalono, kto ukradł z kapliczek w Wambierzycach rzeźby dwóch lwów, diabła i Judasza. Prawdopodobnie ktoś zlecił kradzież tych właśnie figur. Nie trafiły one do żadnego z dolnośląskich antykwariatów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama