Szkodnik prawnie chroniony

  Szkodnik prawnie chroniony

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wędkarze chcą odstrzału kormoranów. Te ptaki niszczą dolnośląskie łowiska i hodowle.
  Wędkarze jeleniogórskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego wystąpią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o pozwolenie na odstrzał 150 kormoranów z liczącego ponad 400 osobników stada.

  Ptaki upodobały sobie bowiem zasobne w ryby zakola rzeki Bóbr w rejonie Wlenia.
  - Zamarzły stawy i jeziora, więc przyleciały nad rzekę, której lód nie pokrył - tłumaczy Alfred Birulo, wędkarz z Wlenia.

  On i jego koledzy obawiają się, że wkrótce w Bobrze na tym odcinku nie będzie co łowić. W ciągu doby jeden ptak zjada ponad pół kilograma ryb. W miesiąc stado liczące czterysta sztuk może ich pożreć 6 ton. Zdarzało się, że wędkarze na brzegach znajdowali setki pokaleczonych ryb, które porzuciły ptaki podrywające się do lotu.

  - Bóbr w rejonie Wlenia to najcenniejszy obszar rybacki w naszym okręgu. Jest tam dużo pstrąga i lipienia, a więc szlachetnych gatunków. Na zarybianie w ciągu ostatnich czterech lat wydaliśmy prawie 250 tys. zł. Cała ta suma pochodziła ze składek członków związku - mówi Józef Goszczycki, dyrektor biura Zarządu Okręgu PZW w Jeleniej Górze.

  Wędkarze starali się już pozbyć ptaków w mniej radykalny sposób. Ale to nie pomogło.
  - Rozwieszaliśmy balony, odstraszyło je to tylko na jakiś czas - mówi Alfred Birulo.
  Choć prawo chroni kormorany, Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań za wyrządzone przez nie szkody. Choć tak jest w przypadku np. żubrów lub bobrów, a za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną płacą koła łowieckie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama