Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Ta wyprawa jest dla prawdziwych śmiałków!

Małgorzata Moczulska
fot. jaskinia.niedzwiedzia.pl
W Jaskini Niedźwiedziej otwarto Ekstremalną Trasę Turystyczno-Edukacyjną, którą można zejść w stare, dolne partie jaskini, które do tej pory nie były udostępniane zwiedzającym. - Z oferty może skorzystać każdy, kto chce zobaczyć "inną" jaskinię - mówi Artur Sawicki, kierownik Jaskini Niedźwiedziej.

Dodaje, że wejście wraz z przygotowaniem trwa około trzech godzin. W tym czasie grotołazi mogą zejść na dno Wielkiej Szczeliny, a przy okazji dowiedzieć się wiele ciekawostek o jaskini. - Chętnym zapewniamy specjalistyczne wyposażenie: kombinezon, kask, oświetlenie oraz przewodników, którymi są grotołazi zrzeszeni w Sekcji Speleologicznej Niedźwiedzie z Kletna - dodaje Sawicki.

Dla mniej odważnych poleca tradycyjne zwiedzanie, choć dopiero po 8 maja, bo do tego czasu wszystkie bilety zostały wykupione (obowiązuje tu rezerwacja). Jaskinia cieszy się bowiem ogromnym zainteresowaniem: każdego roku odwiedza ją 70 tysięcy turystów.

Miejsce wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Rok temu wrocławscy speleolodzy i grotołazi przecisnęli się przez wąski skalny korytarz i dotarli do ogromnej sali z fantastycznymi naciekami. Komora jest długa na 100 metrów, jej szerokość dochodzi do 40 metrów, a wysokość do 30. - Na dnie leżały strzaskane stalaktyty, które najprawdopodobniej pod własnym ciężarem oderwały się i runęły. Wyglądały jak szczątki gigantycznego zwierza. To dlatego nazwaliśmy miejsce Salą Mastodonta - opowiadał Dariusz Data, szef grupy speleologów.

Fachowcy twierdzą, że to dopiero początek odkryć. Bo już wiadomo, że z tej wielkiej komory można przejść dalej, w głąb potężnego Masywu Śnieżnika.

Jaskinia Niedźwiedzia został odkryta w 1966 roku przypadkiem, kiedy w okolicy Lądka-Zdroju zakładano kamieniołom. Przy pierwszych pracach strzałowych jeden z robotników zauważył szczelinę w ścianie wyrobiska. Okazała się wejściem do niezwykłego wnętrza wypełnionego kośćmi niedźwiedzi. Chociaż całkowita długość korytarzy wynosi około 3,5 km, turyści mogą oglądać tylko 360 m środkowej części jaskini. Ograniczenia te są konieczne, by zachować niezmienione warunki klimatyczne.

***
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (gm. Stronie Śląskie) wraz z przyległym terenem tworzy re-zerwat przyrody. Jest najładniejszą i jedną z największych polskich jaskiń. Turyści mogą ją oglądać od 1983 roku. Czynna jest codziennie, oprócz poniedziałków i czwartków, w godzinach 9-16.40. By ją zwiedzić, trzeba zarezerwować wcześniej bilet (tel. 74-814-12-50).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dolny Śląsk: Ta wyprawa jest dla prawdziwych śmiałków! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska