Dolny Śląsk: Ta wyprawa jest dla prawdziwych śmiałków!

  Dolny Śląsk: Ta wyprawa jest dla prawdziwych śmiałków!

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk: Ta wyprawa jest dla prawdziwych śmiałków!

  ©fot. jaskinia.niedzwiedzia.pl

  W Jaskini Niedźwiedziej otwarto Ekstremalną Trasę Turystyczno-Edukacyjną, którą można zejść w stare, dolne partie jaskini, które do tej pory nie były udostępniane zwiedzającym. - Z oferty może skorzystać każdy, kto chce zobaczyć "inną" jaskinię - mówi Artur Sawicki, kierownik Jaskini Niedźwiedziej.
  Dolny Śląsk: Ta wyprawa jest dla prawdziwych śmiałków!

  ©fot. jaskinia.niedzwiedzia.pl

  Dodaje, że wejście wraz z przygotowaniem trwa około trzech godzin. W tym czasie grotołazi mogą zejść na dno Wielkiej Szczeliny, a przy okazji dowiedzieć się wiele ciekawostek o jaskini. - Chętnym zapewniamy specjalistyczne wyposażenie: kombinezon, kask, oświetlenie oraz przewodników, którymi są grotołazi zrzeszeni w Sekcji Speleologicznej Niedźwiedzie z Kletna - dodaje Sawicki.

  Dla mniej odważnych poleca tradycyjne zwiedzanie, choć dopiero po 8 maja, bo do tego czasu wszystkie bilety zostały wykupione (obowiązuje tu rezerwacja). Jaskinia cieszy się bowiem ogromnym zainteresowaniem: każdego roku odwiedza ją 70 tysięcy turystów.

  Miejsce wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Rok temu wrocławscy speleolodzy i grotołazi przecisnęli się przez wąski skalny korytarz i dotarli do ogromnej sali z fantastycznymi naciekami. Komora jest długa na 100 metrów, jej szerokość dochodzi do 40 metrów, a wysokość do 30. - Na dnie leżały strzaskane stalaktyty, które najprawdopodobniej pod własnym ciężarem oderwały się i runęły. Wyglądały jak szczątki gigantycznego zwierza. To dlatego nazwaliśmy miejsce Salą Mastodonta - opowiadał Dariusz Data, szef grupy speleologów.

  Fachowcy twierdzą, że to dopiero początek odkryć. Bo już wiadomo, że z tej wielkiej komory można przejść dalej, w głąb potężnego Masywu Śnieżnika.

  Jaskinia Niedźwiedzia został odkryta w 1966 roku przypadkiem, kiedy w okolicy Lądka-Zdroju zakładano kamieniołom. Przy pierwszych pracach strzałowych jeden z robotników zauważył szczelinę w ścianie wyrobiska. Okazała się wejściem do niezwykłego wnętrza wypełnionego kośćmi niedźwiedzi. Chociaż całkowita długość korytarzy wynosi około 3,5 km, turyści mogą oglądać tylko 360 m środkowej części jaskini. Ograniczenia te są konieczne, by zachować niezmienione warunki klimatyczne.

  ***
  Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (gm. Stronie Śląskie) wraz z przyległym terenem tworzy re-zerwat przyrody. Jest najładniejszą i jedną z największych polskich jaskiń. Turyści mogą ją oglądać od 1983 roku. Czynna jest codziennie, oprócz poniedziałków i czwartków, w godzinach 9-16.40. By ją zwiedzić, trzeba zarezerwować wcześniej bilet (tel. 74-814-12-50).

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taxi -melex

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie dajcie się się naciągać taksówce-melex, nie wiadomo ile w końcu kosztuje bilet.za 6 osób zapłaciliśmy 60 zł. za 2 osoby 30 zl. kasy fiskalnej nie posiadają.lepiej z parkingu iśc piechotą to...rozwiń całość

   nie dajcie się się naciągać taksówce-melex, nie wiadomo ile w końcu kosztuje bilet.za 6 osób zapłaciliśmy 60 zł. za 2 osoby 30 zl. kasy fiskalnej nie posiadają.lepiej z parkingu iśc piechotą to raptem 15 minut.a co do znaku zakaz wjazdu ,to cos nie tak bo nie którzy wjeżdzają po samą jaskinię.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katarzyna w akcji_sala Żyrafy - Dolne partie Jaskini Niedzwiedziej

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

   Katarzyna w akcji_sala Żyrafy - Dolne partie Jaskini Niedzwiedziej
   http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=27&with_photo_id=89918203&order=date_desc&user=4133591

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Recenzja

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   Tuż przed weekendem majowym miałem okazje skorzystać z nowo oferowanej atrakcji w Jaskini Niedzwiedziej. Możliwość zobaczenia w jaskini dolnych partii to niesamowita odmiana od już mocno wydeptanej...rozwiń całość

   Tuż przed weekendem majowym miałem okazje skorzystać z nowo oferowanej atrakcji w Jaskini Niedzwiedziej. Możliwość zobaczenia w jaskini dolnych partii to niesamowita odmiana od już mocno wydeptanej środkowej partii, znanej ze szkolnych wycieczek. Same przygotowania do zejścia to emocje - nie mówiąc o przygodzie na dnie wielkiej szczeliny i nie tylko. Nie można zapomnieć również o wspaniałych ludziach którzy nas oprowadzali. Dzięki nim nie potrafiliśmy przez kolejne dni rozmawiać o niczym innym jak tylko o wielkiej przygodzie w dolnych partiach Jaskini Niedzwiedziej!
   Jeśli ktoś się zastanawia czy warto zejść w dolne partie - mogę z czystym sumieniem polecić - Warte każdych pieniędzy!
   W razie wątpliwości odpowiemy na pytania!
   Zdjęcia z naszej przygody:
   https://plus.google.com/u/0/photos/106727564585984845140/albums/5872708808335035713
   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.288348901299669.1073741827.100003736854860&type=3
   http://www.panoramio.com/photo/89918219
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zapraszam na http://zzolwiemposwiecie.blogspot.com/ fajny blog :)

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 17

   zapraszam na http://zzolwiemposwiecie.blogspot.com/ fajny blog :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama