Skąd się wzięła nasza flaga narodowa? (HISTORIA)

  Skąd się wzięła nasza flaga narodowa? (HISTORIA)

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Skąd się wzięła nasza flaga narodowa? (HISTORIA)

  ©fot. Dariusz Gdesz

  Flaga narodowa. Dla wielu symbol wielkiej dumy. Jednak nie zawsze tak było... Bo najpierw flagi (sztandary, chorągwie) były tylko i wyłącznie po to, by oddziały zbrojnych mogły odróżnić się na polu bitwy. Wtedy wygląd flag nie miał większego znaczenia, ważne było tylko to, by różniły się od siebie. W czasach starożytnych swoje chorągwie mieli już Rzymianie. Legioniści tzw. labarum używali wtedy, gdy z wojskiem był cesarz.
  Skąd się wzięła nasza flaga narodowa? (HISTORIA)

  ©fot. Dariusz Gdesz

  Pomijając sam początek istnienia flag, chorągwie czy sztandary od zawsze były dla żołnierza czymś najważniejszym. Miłośnicy filmu Aleksandra Forda "Krzyżacy", zrealizowanego na podstawie powieści noblisty Henryka Sienkiewicza, doskonale znają scenę, w której polski rycerz w czasie bitwy pod Grunwaldem resztkami sił broni przed krzyżakami polskiej flagi. Pada w końcu pod ciosami mieczy, a Krzyżacy wznoszą triumfalne okrzyki. Po chwili jednak sztandar odbija dzielny Zbyszko z Bogdańca.

  - W czasie kampanii wrześniowej polskie oddziały ukrywały przed Niemcami swoje chorągwie. Broń można było oddać, sztandar - nigdy - opowiada profesor Rościsław Żerelik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. Trudno też o bardziej symboliczny gest niż ten, z jakim kojarzy się zwycięska defilada wojsk w Moskwie po zakończeniu II wojny światowej - żołnierze rzucali pod nogi Józefa Stalina zdobyczne hitlerowskie sztandary. Zdobycie wrogiej flagi (chorągwi, sztandaru) to do dziś największy splendor dla żołnierza. Utrata własnej jest największą hańbą.

  Profesor Żerelik dodaje, że taki stosunek do flagi wpaja się nam od najmłodszych lat, bo choćby harcerze zdobywają symbole drużyn przeciwnych. Ale choć dla Polaków flaga narodowa jest czymś bardzo ważnym, to profesor Żerelik zwraca uwagę, że często - nieświadomie - jest niestety profanowana. - Najczęściej na meczach reprezentacji naszego kraju i zawodach sportowych w różnych dyscyplinach. To na flagach bowiem kibice często wypisują nazwy miejscowości, z których pochodzą. Można też z flag wyczytać różne hasła. Mało kto chyba jednak wie, że to działania nielegalne, bo flaga narodowa jest chroniona prawem. Nie wolno na niej dokonywać żadnych zmian - tłumaczy profesor.

  O tym zakazie pewnie nie mają też pojęcia... pielgrzymi, którzy z narodowymi flagami pokrytymi nazwami swoich miejscowości wędrują na plac Świętego Piotra w Rzymie czy na Jasną Górę.

  Skąd takie kolory w naszej fladze? Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? - Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Kolory te w czasach średniowiecza były bardzo popularne - mówi profesor Rościsław Żerelik. - Proszę zwrócić uwagę, jak wiele krajów ma właśnie takie barwy, w tym kraje związkowe Niemiec i Austrii.

  Co ciekawe, identyczną flagę miały Czechy, a także - krótko - Czechosłowacja. Dla odróżnienia od polskiej dołożono więc niebieski trójkąt, który symbolizował Słowację. - Na dobrą sprawę teraz Czesi mają nieaktualną flagę - uśmiecha się profesor Żerelik. - Ale nie chcieli jej zmienić po rozpadzie Czechosławacji, żeby nie mieć takiej samej jak my - dodaje.

  Mimo że barwy naszej flagi wynikają z kolorystyki herbu, nie brak legend na temat ich pochodzenia. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Ten pierwszy, mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła, na tle czerwonego zachodzącego słońca. Z tego zachwytu Lecha orzeł wylądował w naszym godle, a heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność. Profesor Żerelik tłumaczy też, jak należy wieszać flagę poprawnie. Problem pojawia się bowiem, gdy wieszamy flagę przy drzewcu. - Wtedy kolor biały musi być bliżej drzewca - precyzuje naukowiec.

  Wrocławska flaga też była biało-czerwona  Warto też wspomnieć o fladze Wrocławia, która przed wojną była czerwono-biała. Kolory czerwony i biały umieszczone były na fladze w formie poziomych pasów - czterech (2 czerwone + 2 białe) lub pięciu (3 czerwone + 2 białe). Dlaczego? Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, tłumaczy, że ze względu na hanzeatycką przeszłość miasta. Jednak, jak tłumaczy dyrektor Łagiewski, barwy Wrocławia określono pierwszy raz w 1530 roku. I były to kolory żółty oraz czerwony - bo takie występują również we wrocławskim herbie. Po II wojnie światowej, kiedy Wrocław znalazł się w granicach Polski, właśnie te barwy uznano za najlepsze dla nowej flagi stolicy Dolnego Śląska. Co dokładnie oznaczały kolory?

  - Dotarłem do informacji w niemieckich źródłach. Wynika z nich, że to nawiązania do koloru wosku. Żółty symbolizował władzę miejską, a czerwony władzę cesarską - wyjaśnia Maciej Łagiewski.

  Niekiedy flagi są dziwne  Na świecie jest kilka flag, których wygląd można uznać za dziwny. Na przykład flaga Mozambiku. To afrykańskie państwo na fladze ma książkę, motykę, a także AK-47, czyli popularnego kałasznikowa. Te trzy elementy są wpisane w gwiazdę, podobną do tej wykorzystywanej w symbolice charakterystycznej dla Związ-ku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

  Na fladze Maroka widnieje zaś... pentagram. Jednak zawiedzeni będą ci, którzy myślą, że ma on związek z kultem Szatana. Pięcioramienna gwiazda oznacza pięć podstawowych zasad islamu. Zaś sama gwiazda to życie, mądrość i zdrowie.

  Inne afrykańskie państwo - Benin - miało swego czasu chyba najciekawszą flagę na świecie. Przedstawiała dwóch mężczyzn, z których jeden obcinał mieczem głowę drugiego. Teraz Benin ma flagę z kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Wielce zachęcająca flagę ma za to Guam. Ta niewielka wyspa w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji, jest zależna od Stanów Zjednoczonych. Na jej fladze widać ocean, plażę, żaglówkę oraz palmę. Nic dziwnego, wszak główną gałęzią gospodarki Guam jest turystyka.

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powiem wam jedno

   Magdalena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   powiem wam jedno nigdzie nieznajdziemy takiego kraju ja w polsc0e

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre źrodło

   KupFlage (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dodatkowe źródło wiedzy - ciekawostki i historia naszej flagi narodowej. Dodatkowo Radek Kotarski z Polimatów objaśnia znaczenie symboli narodowych. Zapraszamy kupflage.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakłamana symbolika polskich barw narodowych

   Leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ten wywiad przede wszystkim daje fatalne świadectwo ignorancji, braku profesjonalizmu dziennikarza przeprowadzającego wywiad jak i niestety niewiedzy Pana profesora. Stąd właśnie powstała kolejna...rozwiń całość

   Ten wywiad przede wszystkim daje fatalne świadectwo ignorancji, braku profesjonalizmu dziennikarza przeprowadzającego wywiad jak i niestety niewiedzy Pana profesora. Stąd właśnie powstała kolejna "fałszywka" dotycząca symboliki naszych barw narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i ostatecznie zostały uznane jako narodowe uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego w dniu 7 lutego 1831 roku. Ustawa mówiła że nasze barwy narodowe pochodzą nie od dziesiejszego herbu polskiego a od wspólnego herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, który był herbem Polski i Polaków przez prawie 600 lat, nawet podczas zaborów. Należy pamiętać, że w wyniku Unii w Krewie/1385/ przez połączenie się Polski i Litwy powstało nowe państwo i ten fakt trzeba było zaznaczyć w nowym herbie. Odtąd na czerwonej czterodzielnej tarczy herbowej widniały przemiennie obok siebie Orzeł Biały i biała Litewska Pogoń. Właśnie do tego herbu uproszczonego przez Lelewela na dwudzielny z Orłem i Pogonią nawiązywała powyższa uchwała. Jak więc widać nasze barwy narodowe maja jak nieliczne w świecie pochodzenie heraldyczne i mówią o dumnej naszej przeszłości. nie było to państwo idealne ., ale przetrwało ono ponad 400 lat, co jest pewnego rodzaju ewenementem. Niestety wiedza o genezie naszych barw narodowych i ich symbolkice jes obca prawie 99.9% Polaków nie wyłaczając dziennikarzy i profesorów historii
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawsze obchodzę święto flagi

   czechofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 42

   2 maja z przyjemnością podcieram sobie nią tyłek.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz czas do poniedziałku. Czas na przeproszenie za to, co napisałeś.

   ... fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 10

   Poczekam, ale musisz wyrazić skruchę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mało dokładny artykuł.

   Marco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   I nadal nie wyjaśniono co symbolizują kolory poza tym, że pochodzą od godła. Biel symbolizuje srebro, wodę i czystość (duchową). Czerwień to symbol ognia, a tym samym odwagi i waleczności....rozwiń całość

   I nadal nie wyjaśniono co symbolizują kolory poza tym, że pochodzą od godła. Biel symbolizuje srebro, wodę i czystość (duchową). Czerwień to symbol ognia, a tym samym odwagi i waleczności.

   Ciekawostka: Pierwsza polska flaga była karmazynowa. Biel dodano później. Warto też zauważyć, że obecna flaga nie jest idealnie biało-czerwona, lekka szarość bieli ma nawiązywać do srebra, natomiast czerwień jest truskawkowa (czy też karmazynowa), różnice jednak widać dopiero gdy porównamy bezpośrednio z prawdziwą czerwienią. Ma to nawiązywać do oryginalnego karmazynu na sztandarach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warto wiedzieć i tę wiedzę rozpowszechniać

   Polak; Ślązak; wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Nie twierdzę, że Państwo tego nie wiecie, ale - warto wiedzieć, i tę wiedzę rozpowszechniać, że:

   Art. 6. 1. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach...rozwiń całość

   Nie twierdzę, że Państwo tego nie wiecie, ale - warto wiedzieć, i tę wiedzę rozpowszechniać, że:

   Art. 6. 1. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

   2. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga określona w ust. 1, z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej.

   źródło:
   Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 235 poz. 2000 USTAWA z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolite j Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
   PS Polecam zapoznanie się z załącznikami do ww. ustawy.

   Pozdrawiam
   Polak ze stolicy Śląska, Wrocławiazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZNALEZIONE W SIECI

   Pan Student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

   "Nie chcę Polski Tuska, Michnika, Kutza i Niesiołowskiego. Nie chcę również Polski gejowskiej, feministycznej, znarkotyzowanej i pijanej. Nie chce także Polski głupawej Dody, chamskiego...rozwiń całość

   "Nie chcę Polski Tuska, Michnika, Kutza i Niesiołowskiego. Nie chcę również Polski gejowskiej, feministycznej, znarkotyzowanej i pijanej. Nie chce także Polski głupawej Dody, chamskiego Wojewódzkiego, zboczonego Biedronia, obleśnego Palikota i dziwadła Grodzkiego. Chcę Polski dumnej i wspaniałej. Polski spod Grunwaldu, Kłuszyna, Beresteczka i Wiednia, Polski hetmanów Zamoyskich, Żółkiewskich i Koniecpolskich. Polski Kazimierza Wielkiego i Stefana Batorego. Polski mądrej jak umysł Kopernika, Marii Skłodowskiej Curie czy Łukaszewicza, odkrywczej jak podróże Strzeleckiego i Domeyki, bohaterskiej jak życie Inki i rotmistrza Pileckiego."zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To wróci już niedługo !

   Jan1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To wróci już niedługo ! W końcu Polska i my Polacy musimy wrócić do normalności. Nie ma innego wyjścia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba Łukasiewicza, panie studencie ?

   Chyba Łukasiewicza, panie studencie ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Chyba Łukasiewicza, panie studencie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie tylko czy oni chcieli by ciebie?

   Marco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

   Bo I Rzeczpospolita zaczęła upadać gdy czarna szarańcza i dumni patrioci dorwali się do władzy. Właśnie wtedy gdy wśród obywateli rzeczpospolitej zaczęto szukać "prawdziwych polaków"...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mała poprawka

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Widać że jesteś mądrym Polakiem,znającym naszą narodową historię, no i doskonale wiesz jak mało kto,że np. w XVII wieku Polska miała najpotężniejszą armię w Europie...A dlaczego poprawka ?

   To...rozwiń całość

   Widać że jesteś mądrym Polakiem,znającym naszą narodową historię, no i doskonale wiesz jak mało kto,że np. w XVII wieku Polska miała najpotężniejszą armię w Europie...A dlaczego poprawka ?

   To chodzi o Kazimierza , któremu właśnie mośki nadali przydomek "Wielki ".

   Co z tego,że Kazimierz Wielki miał zasługi, skoro przez pewną żydowską dziwkę, w której się zakochał, zrobił potworny błąd : w czasie kiedy mośków goniono z północy i południa Europy, On nadał im liczne przywileje, i od tego zaczął się u nas syfilis i chaos.
   Na pewne usprawiedliwienie Jego postępowania wpływa fakt, iż On wtedy nie wiedział że ta żydowska kochanica był mu specjalnie przez pasożytniczych Mośków, podstawiona...

   Dzisiaj prawdziwej Polski nie ma i już nie będzie, grupa kolesiów z PO-PIS-u powoli przejmuje kontrolę i co cztery lata zamieniają stołkami, kraj upada !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak powiedział Władek Frasyniuk...

   Ferdek Kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 23

   ...duża część Polaków to nadęty płaczliwy ciemnogród!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja myślołem że to...

   historyk pislamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   ...ci nasi bracia kaczyńskie ją wymyśliły.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja myślołem że to...

   historyk pislamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   ...ci nasi bracia kaczyńskie ja wymyśliły.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama