Wrocław: 4 mln zł na kolej gondolową donikąd

  Wrocław: 4 mln zł na kolej gondolową donikąd

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Politechnika Wrocławska rozpoczęła budowę kolejki gondolowej nad Odrą, która ma kursować od października z Wybrzeża Wyspiańskiego do ulicy Na Grobli. Tymczasem nie ubywa krytyków tego pomysłu, bo miasto wyłożyło na inwestycję 4 mln zł, czyli jedną trzecią kosztów. Wielu uważa, że to przesada, bo mieszkańcy i turyści na tym nie skorzystają.
  Wrocław: 4 mln zł na kolej gondolową donikąd

  ©wizualizacja inwestora

  Dla uczelni kolejka gondolowa to wygodna forma komunikacji między budynkami naukowymi. Studenci i naukowcy będą mogli w ten sposób przedostać się na drugi brzeg Odry - przede wszystkim po to, by dostać się do Geo-Centrum, nowego obiektu uczelni przy ulicy Na Grobli.

  Tymczasem Urząd Miejski tłumaczy, że zaangażował się w projekt, bo ma on wymierne zalety. - Wrocław dofinansuje kolejkę w ramach wsparcia projektów ekologicznych. To jeden z wielu projektów ekologicznych, które wspieramy. Poza tym, że kolejka ułatwi i skróci czas podróży z jednego brzegu Odry na drugi studentom i wykładowcom Politechniki oraz mieszkańcom Wrocławia, to będzie także atrakcją turystyczną - tłumaczy Arkadiusz Filipowski z biura prasowego magistratu.

  Sonda

  Czy kolej gondolowa z Wybrzeża Wyspiańskiego do ulicy Na Grobli to dobra inwestycja?  O ile korzyści dla studentów są oczywiste, to nie bardzo wiadomo, po co mieliby tamtędy podróżować wrocławianie i przyjezdni.

  Powątpiewa w to m.in. Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, który wielokrotnie krytykował projekt budowy kolejki.

  - Przekonanie o tym, że turysta specjalnie pójdzie na Wybrzeże Wyspiańskiego, by przejechać się kolejką dwie minuty do ulicy Na Grobli jest absurdalne - zauważa Filar. - Po pierwsze, dlaczego turysta miałby zapuszczać się na Wybrzeże Wyspiańskiego, gdzie stoją niemal wyłącznie budynki uczelniane? Po drugie, po co miałby jechać na ul. Na Grobli, gdzie nie ma dla niego nic ciekawego? W dodatku podczas samej podróży turysta nie nacieszy oczu ładnym widokiem na przykład Ostrowa Tumskiego, bo stamtąd nie będzie go widać - dodaje.

  Jego zdaniem, wątpliwa jest sama funkcja transportowa, bo w kolejce zmieści się zaledwie kilkanaście osób, a poza tym będzie ona jeździć z przerwami. - To może zaspokoić potrzeby kadry uczelnianej i studentów, ale nie wrocławian - komentuje Filar.

  Przypomina, że Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wspierało koncepcję budowy kładki w tym miejscu - tak jak pierwotnie zakładali planiści Wrocławia. Faktycznie, ulica Na Grobli - mimo że ciekawie położona - nie jest atrakcyjna turystycznie. Niedawno powstało tam osiedle mieszkaniowe, buduje się też Geo-Centrum Politechniki. Co ma tam oglądać turysta?

  Magistrat zapowiada, że atrakcje się pojawią, ale najwcześniej w latach 2017-18. Wtedy miasto planuje renowację wieży ciśnień - za ok. 160 mln zł ma być przekształcona we Wrocławskie Centrum Nauki, przyciągające wystawami i wydarzeniami naukowymi.

  Problem w tym, że o renowacji wieży ciśnień mówi się co najmniej od 6 lat. W tym czasie miasto zdążyło projekt zarzucić, a powróciło do niego dopiero w tym roku. Z powodu wysokich kosztów jego realizacja wcale nie jest pewna.

  Czytaj również: Kolejka gondolowa w budowie (ZDJĘCIA)

  Czytaj także

   Komentarze (74)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gondola na Gondowie

   mht (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   Od Osobowic przez Gondów do Grabiszyna chyba wiecie o co chodzi.Przynajmniej żeby zmieściła się jesionka na 2.2m

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może jakieś "Kompendium Wrocławskiego Wyborcy"?

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Może by tak Redakcja w przyszłym roku (wyborczym) wydała jakieś "Kompendium Wrocławskiego Wyborcy" opisujące sukcesy magistrackiej ekonomii, o której zapewne uczyć będą, jeśli już tego nie czynią,...rozwiń całość

   Może by tak Redakcja w przyszłym roku (wyborczym) wydała jakieś "Kompendium Wrocławskiego Wyborcy" opisujące sukcesy magistrackiej ekonomii, o której zapewne uczyć będą, jeśli już tego nie czynią, na renomowanych uczelniach na świecie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przynajmniej nie będą musieli zwalać winy na ludzi, że niszczą nawierzchnie kładki chodząc po niej.

   :P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy kolej gondolowa Ramiszów-Sukiennice?

   biskupinianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   W następnej kolejności Nowy Dwór - CH factory, Oporów-Racławicka, Biskupin - Armii Krajowej.

   Gondole najlepszymrozwiązaniem problemów naszego miasta. Wyłącznie z doma wagonikami na 15 osób na...rozwiń całość

   W następnej kolejności Nowy Dwór - CH factory, Oporów-Racławicka, Biskupin - Armii Krajowej.

   Gondole najlepszymrozwiązaniem problemów naszego miasta. Wyłącznie z doma wagonikami na 15 osób na kazdym kierunkuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marnotrastwo

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Nie ma atrakcji na Grobli,to przedłuzcie ją do TRAUGUTTA NA MOJE PODWÓRKO,TAM SA ATRAKCJE od rana do wieczora w ciepłe dni gdzie za oknem słyszy się tylko przekleństwa i widzi się żłopiacych...rozwiń całość

   Nie ma atrakcji na Grobli,to przedłuzcie ją do TRAUGUTTA NA MOJE PODWÓRKO,TAM SA ATRAKCJE od rana do wieczora w ciepłe dni gdzie za oknem słyszy się tylko przekleństwa i widzi się żłopiacych piwsko! Szkoda kasy na tą kolejke chyba że zrobi się ja dalej wzdłuz Odry na Ostrów Tumski. Inaczej niech studenci chodza naokoło na piechotę!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   -trawstwo

   z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   jak trawa. Marnie się TRAWI a nie marnie TRASI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O w mordę

   Wrocławski Full (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   Ja pierdziu, po piętnaście łebków na gondolę, toć to niebawem będziemy mieli kolejki do kolejki, jak na Gąsienicową i Kasprowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będzie wehikuł finansowy bis

   Dutkiewicz Rafał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 9

   Dwa wagoniki, przepustowość 15 osób na kurs.... Turyści będa walić drzwiami i onami z całej Europy. To będzie wehikul, który pozwoli utrzymać całą Polibude i jeszcze obnizyć czesne. Mówie to wam ja...rozwiń całość

   Dwa wagoniki, przepustowość 15 osób na kurs.... Turyści będa walić drzwiami i onami z całej Europy. To będzie wehikul, który pozwoli utrzymać całą Polibude i jeszcze obnizyć czesne. Mówie to wam ja - Wasz Dutkiewicz Rafał. Mam w tym doświadczenie! Nikt wam tyle nie obieca ile ja spier..lę!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Satyra w krótkich majteczkach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Dobry pomysł t tymi gondolami przynajmniej ludziska nie będą dziur wydeptywać i na kostce brukowej i asfalcie się zaoszczędzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto sie zakłada w którym roku zaczną ją rozbierać?

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

   Daje temu farmazonowi góra 5 lat. Za rok,dwa już bedzie jasne jaką porażką funkcjonalną a nade wszystko finansową (serwis, raty, kredyt itd) jest ten wytwór megalomanii dwóch chorych dużych...rozwiń całość

   Daje temu farmazonowi góra 5 lat. Za rok,dwa już bedzie jasne jaką porażką funkcjonalną a nade wszystko finansową (serwis, raty, kredyt itd) jest ten wytwór megalomanii dwóch chorych dużych chłopczyków: prezydęcika i rektorazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Są już przedpłaty !

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 2

   Ostatnio przed biurami podróży w kilku miastach zachodniej Europy widziano nawet spore kolejki. Podobno rozpoczęły się już zapisy na przejażdżke wrocławską gondolówką.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama