Przyszedł kryzys, więc remontujmy na potęgę

  Przyszedł kryzys, więc remontujmy na potęgę

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ceny remontów mieszkań spadły nawet o połowę. Dobre interesy robi też miasto. Oszczędza miliony.
  Ceny usług budowlanych na Dolnym Śląsku lecą w dół. Są dziś niższe nawet o połowę niż przed rokiem. Firm na rynku jest mnóstwo, a zleceń coraz mniej. Dlatego kryzys to świetny moment na remonty mieszkania i domu. Można dużo zaoszczędzić.

  - Wiele firm ledwo teraz wiąże koniec z końcem. Łapią się każdego zlecenia. Klientom łatwiej się targować i wymuszać niższe ceny - mówi Marcin Zygadło, wrocławski przedsiębiorca budowlany.


  Zaczęły korzystać na tym także samorządy. Firmy budowlane drzwiami i oknami pchają się do wrocławskiego ratusza. Chcą teraz o wiele taniej niż jeszcze kilka miesięcy temu budować drogi i remontować kamienice. Miasto przez cały rok może na tym zaoszczędzić nawet 300 mln zł.

  Budowlańcy docenili przetargi samorządów w czasie kryzysu, bo to pewne pieniądze.
  - Jest w tej chwili na rynku budowlanym problem ze zleceniami, dlatego nie ma już windowania cen do granic możliwości - ocenia Katarzyna Trzcielińska, ekspert z portalu Budowlany.pl.

  Ceny za usługi pozwolą na wyremontowanie większej liczby wrocławskich dróg i budynków.
  - Pomysłów nie brakuje. Mamy przecież całą listę inwestycji rezerwowych, które czekają na pieniądze. Jest też program "100 kamienic", który można rozszerzyć - mówi Marcin Urban, skarbnik miejski.

  Jest też szansa na wykonanie remontu co najmniej jednego przedszkola miejskiego więcej niż planowano. Którego? Wyjaśni się to w połowie roku, kiedy będzie można powiedzieć, ile wyniosą oszczędności z realizowanych teraz przetargów.

  Urzędnicy liczą, że pieniędzy wystarczy na położenie choć kilku dodatkowych kilometrów kanalizacji sanitarnej. Zarząd Inwestycji Miejskich ma zaplanowanych 15 mln zł na rewitalizację zabytkowych kamienic. Jeśli każdy z przetargów będzie o ponad milion tańszy (tak, jak w przypadku budynku przy ul. Kniaziewicza), to będzie szansa na odnowienie dodatkowego, szóstego budynku.

  Skarbnik Wrocławia nie ukrywa, że oszczędności mogą również pomóc załatać dziury w budżecie miasta.
  - Musimy pamiętać, że dochody miasta przez spowolnienie gospodarki mogą być mniejsze - mówi Marcin Urban.


  Budujmy w kryzysie
  Ze Zbigniewem Bachmanem z Polskiej Izby Budownictwa rozmawia Janusz Krzeszowski

  Jest szansa, żeby taniej zrealizować też największe inwestycje?

  Duże inwestycje łączą się z dużymi firmami. Myślę, że teraz nie będą nakręcać cen do granic możliwości, bo wbrew pozorom nie ma zbyt wielu zleceń. Konkurencja też jest coraz większa. W dodatku za plecami europejskich firm czyhają już firmy z Indii, Chin czy Tajwanu. To sprawi, że ceny nawet tych dużych inwestycji powinny spadać. Dotyczy to dróg, kolei, biurowców czy obiektów inżynieryjnych.

  Na domowym remoncie też zaoszczędzimy?

  Na pewno na jego wykonaniu. Nie wiadomo na razie, jak zachowywać się będą ceny materiałów budowlanych. Te większe, jak cegły, pustaki, styropian na razie drożeją. Inne stoją w miejscu. Trzeba to obserwować i w odpowiednim momencie zrobić zakupy.

  Co będzie działo się na rynku budowlanym za dwa, trzy lata?

  Już widać, że większą wagę będzie przywiązywało się do budowli oszczędnych, czyli zasilanych na słońce i trzymających np. ciepło wewnątrz budynku. To budownictwo droższe i bardziej skomplikowane, ale nie trzeba być ekonomistą, żeby policzyć, że opłacalne w perspektywie lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama