Uciekają z bloków, ale niedaleko

  Uciekają z bloków, ale niedaleko

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W miastach regionu spada liczba ludności. Coraz więcej rodzin woli mieszkać na wsi.
  W ciągu trzech lat liczba ludności Jerzmanowej pod Głogowem zwiększyła się o 414 osób (z 3312 w 2006 do 3726 w 2008 roku). Najwięcej przyczynili się do tego ci, którzy zdecydowali się przenieść z tego dużego miasta do pobliskiej miejscowości. Sporo rodzin przeprowadziło się tu też z Polkowic, a nawet Lubina.

  - O tym, że kupiłem działkę w Jerzmanowej zdecydował dąb, który na niej rośnie, pobliski las, no i cisza - przyznaje Zbigniew Rybka, były prezydent Głogowa, który dla tych walorów zostawił mieszkanie na Starym Mieście. - To miejsce jest dla mnie odskocznią od aktywnego życia. Jest taki trend, że ludzie budują się niedaleko miast, z którymi związani są, na przykład, zawodowo.

  Podobnie jest w Lubinie. Mieszkańcy uciekają z miasta do okolicznych wsi, gdzie remontują stare albo budują nowe domy. Tam mają więcej przestrzeni, spokoju, a jednocześnie blisko do pracy, szkoły czy dużych sklepów. Najwięcej skorzystała na tym gmina wiejska Lubin. Na koniec 2008 roku zameldowanych było tam 12 117 osób. W poprzednim roku ich liczba wynosiła 11 678. I wiele wskazuje, że jest to tendencja zwyżkowa.

  - W naszej wsi buduje się wielu lubinian - cieszy się Jan Landeburski, sołtys Karczowisk, przy trasie na Legnicę. I dodaje, że dużym ułatwieniem jest otwarte zeszłej jesieni przedszkole w Lubinie dla rodziców, którzy wybierają wieś, a pracują w mieście. Mogą pracować i na ten czas zapewnić maluchom opiekę.

  - Wśród mieszkańców, którzy przeprowadzają się z miasta na wieś, są także emerytowani górnicy - dodaje Janusz Łucki, rzecznik urzędu gminy Lubin. - Gdy zakończą pracę zawodową, to albo wracają w swoje rodzinne strony, albo osiedlają się w okolicy miasta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama