15 popsutych zębów 6-latka leczonych pod narkozą. Stan...

  15 popsutych zębów 6-latka leczonych pod narkozą. Stan uzębienia Dolnoślązaków jest fatalny

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W piątek operowano pod narkozą 6-letniego chłopca. Miał popsutych aż 15 zębów. Sytuacja wśród dzieci i dorosłych jest fatalna.
  6-latek był leczony pod narkozą, bo miał 15 zepsutych zębów

  6-latek był leczony pod narkozą, bo miał 15 zepsutych zębów ©Alina Gierak

  Mały Borys szedł w piątek na zabieg uśmiechnięty, bo wiedział, że nie będzie bolało. W Karkonoskim Centrum Medycznym Clinic w Jeleniej Górze zniszczone zęby leczono mu pod narkozą. Od razu wszystkie. Na 20 mlecznych zębów chłopiec miał aż 15 dotkniętych próchnicą.

  - Każdy zaraz zapyta: a gdzie byli jego rodzice? - denerwuje się Ewa Tylicka-Staruszenko, mama Borysa. I opowiada, że chłopiec panicznie bał się dentysty. Nie dał się dotknąć. - Wiedziałam, że jest źle, ale sądziłam, że skoro to mleczaki, to nie ma powodów do alarmu - przyznaje pani Ewa. Dopiero, gdy synek zaczął chorować na stawy, zapadać na infekcje dróg oddechowych - zrozumiała, że nie ma na co czekać.

  Stomatolog Kamil Turek, który wykonywał zabieg u Borysa, przyznaje, że lęk przed bólem sprawia, że wiele osób omija gabinet dentystyczny szerokim łukiem. Niesłusznie. Stomatolodzy mają nowoczesny sprzęt, więc ból jest rzadkością. Jeśli już się pojawia, to jest do wytrzymania. Są urządzenia służące do uspokajania oraz instrumenty do komputerowego podawania znieczulenia.

  W przypadku dzieci ważna jest też współpraca z rodzicami, odpowiednie podejście lekarza i wcześniejsze wizyty adaptacyjne.
  - Pierwszy raz rodzice powinni zaprowadzić dziecko do dentysty, gdy ma ono 2,5 roku - wyjaśnia Kamil Turek. Potem na kontrolne wizyty należy chodzić co 6 miesięcy.

  Tyle teoria. Jak jest w praktyce, pokazały niedawne badania dzieci w Jeleniej Górze. Na 1000 uczniów jeleniogórskich szkół podstawowych i gimnazjów tylko siedmioro miało zdrowe uzębienie. O pomstę do nieba woła także postawa rodziców diagnozowanych dzieci.

  - Na 1000 przebadanych uczniów, tylko siedmiu miało zdrowe zęby. Pozostali mieli mniej lub bardziej zaawansowaną próchnicę - podkreśla Kamil Turek, stomatolog z Karkonoskiego Centrum Medycznego Clinic, które zrobiło badanie.
  I choć po badaniu każde dziecko otrzymywało do rąk kartę z opisanym diagramem uzębienia oraz z informacją, co należy dalej z tym zrobić, to do stomatologa na leczenie wróciło tylko kilkoro. Reszta rodziców zalecenia lekarzy zignorowała.

  Niestety, jeleniogórzanie nie są wyjątkiem. Badania przeprowadzone przez lekarzy z Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu potwierdzają alarmującą statystykę. Prof. Urszula Kaczmarek, szefowa Zakładu, podaje, że frekwencja próchnicy (częstość występowania choroby próchnicowej) wynosi na Dolnym Śląsku u 7-latków aż 91,5 proc. (w kraju - 90,5 proc.). Prof. Urszula Kaczmarek wskazuje, że najczęściej powodem próchnicy u dzieci są złe nawyki żywieniowe (słodycze i słodkie napoje), słaba edukacja rodziców, niedostateczne lub nieumiejętne zabiegi higieniczne.

  - Panuje ponadto fałszywy pogląd, że mleczaków nie trzeba leczyć - dodaje Kamil Turek, stomatolog z jeleniogórskiego KCM Clinic. - Chciałbym przestrzec przed takim myśleniem, bowiem bardzo często proces próchnicowy przebiega na tyle agresywnie, że sięga miazgi zębowej. Powstają wtedy bolesne ropnie. Gdy pojawiają się zęby stałe, dochodzi do transmisji próchnicy.

  Stomatolodzy zgodnie podkreślają, że sytuacja pogorszyła się, gdy ze szkół zniknęły gabinety dentystyczne.
  Tę lukę próbuje załatać Fundacja Wiewiórki Julii. - Chcemy kupić i wyposażyć w sprzęt medyczny dentobus, który jeździłby do szkół, by bezpłatnie leczyć dzieci - wyjaśnia Karolina Kowalska, koordynatorka Fundacji.

  Na razie wolontariusze Wiewiórki Julii badają dzieci we wsiach i miasteczkach, gdzie dostęp do dentysty jest utrudniony. I są przerażeni, bo 40 proc. wymaga działania ortodonty. Mają wady zgryzu i wady szczękowo-twarzowe.

  A dorośli? Niemal co szósty mieszkaniec Dolnego Śląska w wieku 35-44 lat nie ma kilku zębów. Prawie połowa w wieku 65-74 lat nie ma ani jednego własnego zęba.


  Co robić, aby nasze dzieci miały zdrowe zęby:

  * Regularnie chodzić do dentysty. Pierwsza wizyta powinna być w wieku 2,5 roku, by przyzwyczaić dziecko do stomatologa. Kolejne, co najmniej raz na 6 miesięcy.
  * Nauczyć dziecko czyścić wszystkie powierzchnie zębów, także te od strony języka. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej trzy minuty.
  * Ograniczyć jedzenie słodyczy i picie napojów z cukrem.
  * Nie czekać z wizytą u dentysty, aż ząb zaboli.
  * Pamiętać, że mleczaki także trzeba leczyć.

  Czytaj także

   Komentarze (79)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybielanie

   milenkaa43 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wcale mnie to nie dziwi, za co mamy opłacić dentystę? tylko prywatnie zrobią robotę jak należy.. chciałam pójść na wybielanie zębów jak usłyszałam cenę to się przeraziłam, jak narazie czekam na...rozwiń całość

   wcale mnie to nie dziwi, za co mamy opłacić dentystę? tylko prywatnie zrobią robotę jak należy.. chciałam pójść na wybielanie zębów jak usłyszałam cenę to się przeraziłam, jak narazie czekam na lepsze czasy i wspomagam się kupnymi preparatami, np. biała perła jest dobra.
   co do artykułu to najlepiej zapobiegać niż leczyć od małego uczyć dziecko prawidłowej higieny. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zęby

   majmana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Cała Polska ma poważne problemy ze swoimi zębami, to już jest widoczne od bardzo dawna. Nie ma co ukrywać, że bez poważnych zmian tak będzie dalej. Większość Polaków dalej nie wie o tym, że fluor...rozwiń całość

   Cała Polska ma poważne problemy ze swoimi zębami, to już jest widoczne od bardzo dawna. Nie ma co ukrywać, że bez poważnych zmian tak będzie dalej. Większość Polaków dalej nie wie o tym, że fluor szkodzi, a w moim domu ajona bez fluoru używana jest od dobrych 5 lat! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dupa

   konsument (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   te wszystkie pasty to dupa, żadne nie leczą ani też nie pomagaja a dentyści je reklamują bo nie lecza więc trzeba do dentysty a dentysta merca w garazu odpala pani poczeka mamy 21w. a na zęby jak...rozwiń całość

   te wszystkie pasty to dupa, żadne nie leczą ani też nie pomagaja a dentyści je reklamują bo nie lecza więc trzeba do dentysty a dentysta merca w garazu odpala pani poczeka mamy 21w. a na zęby jak lekarstwa nie było tak nie ma. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dupa

   koniu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

   Oni reklamują pasty,bo nie jest to po ich myśli,tak jak by chcieli.Chodzi o to że pasty które są reklamowane się nie sprzedają i dlatego są one pokazywane nam w tv.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak sie chce to mozna

   andziaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   Ja zmoim synkiem chodze do dentysty na NFZ.Mial 2 dziurki bo nie chcial dac sobie za bardzo umyc zebow i byly nie doczyszczene do czasu az zuwazylam ze podoba mu sie szczoteczka elektr.wiec...rozwiń całość

   Ja zmoim synkiem chodze do dentysty na NFZ.Mial 2 dziurki bo nie chcial dac sobie za bardzo umyc zebow i byly nie doczyszczene do czasu az zuwazylam ze podoba mu sie szczoteczka elektr.wiec zakupiłam mu taka i teraz z radoscia myje zabki.Zęby leczone były bezplatnie wiec nei rozumiem jak mozna dopuscic do tekiej sytuacji.Trzeba poprostu chciec a nie lenic sie i czekac az zeby powypadaja.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dentysta

   dfd34 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mozna dopuścić do takiej sytuacji kiedy dziecko nie chce współpracować z dentysta. Mam pod opieka 6 latka, ktory przez większosć swojego zycia przed tym jak trafił do mnie nie mył zebów i nie...rozwiń całość

   Mozna dopuścić do takiej sytuacji kiedy dziecko nie chce współpracować z dentysta. Mam pod opieka 6 latka, ktory przez większosć swojego zycia przed tym jak trafił do mnie nie mył zebów i nie wiedział co to szczoteczka i pasta... chciałam mu pomoc, najlepszy dentysta, najlepszy sprzet, chłopak uciekal z gabinetu i robil cyrki, krzyczał....wiec czeka go taki sam los jak Borysa. I tyle w temacie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego nie ma dofinansowania!

   zepsute państwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Gabinety dentystyczne powinny by w szkołach za darmo dla uczniów! Pieniądze przeznacza się na bardzo kontrowersyjne zabiegi "in vitro", a nie ma ich na podstawową opiekę medyczną w szkole! Polecam...rozwiń całość

   Gabinety dentystyczne powinny by w szkołach za darmo dla uczniów! Pieniądze przeznacza się na bardzo kontrowersyjne zabiegi "in vitro", a nie ma ich na podstawową opiekę medyczną w szkole! Polecam doskonały artykuł prof. Cebrata zamieszczony na stronie Gazety Wrocławskiej w lipcu ubieglego roku.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   dybuk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Być może to powinna być domena samorządów, i zamiast na stadiony dla kiboli- MILIARD ZŁOTYCH warto przeznzczać srodki dla WSZYSTKICH obywateli - na leczenie, opiekę itp.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedyś za komuny w każdej szkole był dentysta

   fisherman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   jak jest teraz zadam pytanie ? Wszędzie tylko prywatnie a biednych ludzi coraz więcej a jeżeli za wypełnienie kanału dentysta zdziera 150 zł to się nie ma co dziwić ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złe daty! lepieju zapobiegac niz leczyc!

   studentka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

   nas na uczelni uczą że dziecko powinno iść w wieku 12-18 meisięcy, by sprawdzić czy zęby zaczeły sie wyrzynać i jaki jest ich stan,ewentualnie zapobiec dalszej progresji/. 2,5 roku cytowane wg tego...rozwiń całość

   nas na uczelni uczą że dziecko powinno iść w wieku 12-18 meisięcy, by sprawdzić czy zęby zaczeły sie wyrzynać i jaki jest ich stan,ewentualnie zapobiec dalszej progresji/. 2,5 roku cytowane wg tego lekarza to za pozno, niektore dzieci nie maja już wtedy polowy zebow bo stracily prez prochnice albo zgrzytanie. a dentysci i tak beda zarabialoi, na profilaktyce to tez mozliwe (patrz- Niemcy) na ceny prosze nie narzekać, bo caly sprzet i materialy sa tak drogie ze szokzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co wtym dziwnego???

   leon5225 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 18

   Mnie to nie dziwi , zarabiając 1200zł to po opłaceniu rachunków nawet na pastę do zębów nie starczy , nie mówiąc już o leczeniu zębów , kocham Polskę ALE CORAZ BARDZIEJ TRUDNA JEST TA MIŁOŚĆ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stomatolodzy to sępy

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 11

   Niech fiskus zajmie sie stomatologiami. To są jacyś szaleni ludzie - potrafią zakrzywiać czasoprzestrzeń... Na szyldzie w prywatnym 1-osobowym przydomowym gabinecie widnieje napis "wtorki i...rozwiń całość

   Niech fiskus zajmie sie stomatologiami. To są jacyś szaleni ludzie - potrafią zakrzywiać czasoprzestrzeń... Na szyldzie w prywatnym 1-osobowym przydomowym gabinecie widnieje napis "wtorki i czwartki w godz. 18-20" i na tej podstawie płacą jakiś śmieszny podatek, a w rzeczywistości wizyty umawiane są od pon do pt od 8 do 20. Średnia cena wizyty to 100zl, kajet zapełniony wizytami, to daje po odliczeniu przerw na posiłki 10h, czyli 1000zl dziennie, 5000zl tygodniowo, 20 000 miesięcznie. A podatek płacony od 4h tygodniowo, czyli od 1600zl./msc.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 16

   podatek płacimy od paragonu,anie od godziny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZAZDROŚNIK!

   Jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 19

   I potem mamy dużo donosów do skarbówki od takich konfidentów jak ty! PFU!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konfidenci?

   zepsuty ząb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   to obywatelskie zachowanie, uczciwy stomatolog nie ma sie czego obawiać, podatki nalezy płacić, w naszym kraju płaca uczciwie i nie maja czego odliczyc najmniej zarabiający

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   dr f (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 23

   to sie trzeba bylo uczyc zazdrosniku :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ......

   fswh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Ja sie uczylam, tylko nie okradam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uczyć?

   zepsuty ząb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 9

   Nie kazdy rodzi sie z takim genami i mozliwosciami intelektualnymi, aby iśc na studia... panią sprzatajacą czy robotnika przy tasmie też powinno być stać na stomatologa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zęby ...

   uczeń sprzed lat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 12

   A kiedyś w szkołach byli dentyści i pielęgniarki, obowiązkowe przeglądy i badania. I komu to przeszkadzało? Debilom z nowej władzy - których celem było niszczenie, bez zastanowienia, wszystkiego,...rozwiń całość

   A kiedyś w szkołach byli dentyści i pielęgniarki, obowiązkowe przeglądy i badania. I komu to przeszkadzało? Debilom z nowej władzy - których celem było niszczenie, bez zastanowienia, wszystkiego, co im nie pasowało.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama