Dziś śledzik - ostatni dzień karnawału

  Dziś śledzik - ostatni dzień karnawału

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Jak ostatki, to ostatki, niech się trzęsą babskie zadki" - mówią słowa ludowej piosenki.
  Dziś w klubach, knajpach i zaciszach domowych ognisk nie powinno zabraknąć tańców, hulanek ani swawoli. Przed nami ostatni dzień karnawału - ostatki, zwane popularnie śledzikiem.
  - W XVI wieku w ostatki zadkami trzęsły mężatki na wiejskich zabawach. Tylko one, nie panny, były godne podskakiwania, a tym samym zaklinania wysokości lnu i konopi, żeby odpowiednio rosły i nadawały się do tkania. Śledzika niewiasty nie jadły - opowiada Ewa Ferenc, autorka książki " Polskie tradycje świąteczne".


  Skąd wzięła się nazwa "śledzik"? Jak tłumaczy pisarka, śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw. Pisał już o tym Gall Anonim w swojej średniowiecznej "Kronice". Naturalną rzeczą było więc, że ta ryba gościła na chłopskich, niezamożnych stołach w ostatnią noc karnawału.

  Jednak pojawiała się tam dopiero po północy. Wtedy przebierańcy wchodzili do karczmy i ogłaszali koniec zabawy. Do tego czasu trwał "mięsopust", czyli uczta z dużą ilością mięsa i alkoholu. W ostatnie dni przed postem, w tzw. "zapustne", zabawom i jedzeniu nie było umiaru. Raczono się tłustymi słodkościami - racuchami, blinami, ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu.

  - Świętowanie ostatków wywodzi się z czasów pogańskich, potem wpisało się w chrześcijański kalendarz religijny i tak już zostało. Jednak nazwa śledzik przyjęła się w naszym kraju dopiero w latach 60. XX wieku - mówi Ewa Ferenc.

  Zanim środa popielcowa rozpocznie 40 dni postu, dziś na stołach zagości bynajmniej nietani już śledź.
  - Ostatki, czyli śledź, mięsiwo, wódka i dobra zabawa mają duży marketingowy potencjał. Szkoda, że niewykorzystany. Może rozwinie się kiedyś w Polsce biznes śledzikowy, porównywalny z walentynkowym - uśmiecha się psycholog społeczny Tomasz Łysakowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama