Ważne
  Bez pomysłu na mieszkania

  Bez pomysłu na mieszkania

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na mieszkanie od gminy czekają 3 tys. wrocławian. Miasto wciąż nie buduje lokali dla ludzi ubogich.
  Przedstawiciele Wiednia, Zurychu, Brna, Leeds, Kopenhagi, Berlina, Rotterdamu i Warszawy dyskutują od poniedziałku we Wrocławiu, jak zadbać o lepszy dostęp do mieszkań dla osób średnio i mniej zamożnych. Już jednak wiadomo, że konferencja nie rozwiąże olbrzymiego problemu z mieszkaniami socjalnymi w naszym mieście.

  Prawie tysiąc wrocławian żyje w walących się ruderach, czekając na eksmisję do mieszkań socjalnych. Kolejny tysiąc podań o mieszkania z niższym czynszem złożyli ludzie, którzy twierdzą, że nie stać ich na płacenie normalnej stawki. Dodatkowo kilkaset osób już teraz zalega z opłatami, zarówno gminie, jak i spółdzielniom mieszkaniowym.


  Mają wyroki, które przewidują eksmisję, jednak nie może ona dojść do skutku, bo mieszkań socjalnych brakuje. Wnioski i dokumenty trzech tysięcy oczekujących ugrzęzły w urzędniczych szafach, bo Wrocław nie ma zamiaru w najbliższej przyszłości budować takich mieszkań.
  Informację taką uzyskaliśmy w poniedziałek we wrocławskim Zarządzie Zasobu Komunalnego.

  I rzeczywiście Piotr Paś, dyrektor ZZK, podczas wczorajszej konferencji ani słowem nie wspomniał o mieszkaniach socjalnych. Choć właśnie o nich miano dyskutować z europejskimi gośćmi.
  Zamiast tego, przedstawicielom Wiednia, Kopenhagi czy Brna opowiadał o tak zwanym programie 100 kamienic oraz kilkunastu odnowionych podwórkach.

  Tymczasem urzędnicy z Wiednia zaprezentowali nowy pomysł, w którym właśnie odchodzą od odnawiania kamienic (trzecia część miejskich dotacji) do budownictwa mieszkaniowego i zamierzają oddawać 7 tys. nowych mieszkań (w tym także socjalnych) rocznie, a - nie jak wcześniej zakładano - 5 tys. Z drugiej strony, Zurich w ciągu ostatnich 10 lat oddał do dyspozycji ludzi 10 tys. lokali, prowadząc program "Mieszkanie dla wszystkich".

  O najmniej zamożnych grupach mieszkańców myśli także Brno, które próbuje uniknąć problemu koncentrowania osób o niskich dochodach w zamkniętych gettach i blokowiskach. Stolica czeskich Moraw na remonty zaniedbanych budynków potrzebuje ok. 280 mln euro. Dlatego władze miasta już dziś starają się o pieniądze budżetu państwa oraz dotacje unijne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nalezy sie im za darmo

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 25

   Niektorym nalezy sie im mieszkanie za darmo bo nie placa czynszu i robia dlugi a pozniej chca inne za darmo albo odszkodowanie od miasta a ludzie pracujacy cale zycie uczciwie nie maja wiecej po...rozwiń całość

   Niektorym nalezy sie im mieszkanie za darmo bo nie placa czynszu i robia dlugi a pozniej chca inne za darmo albo odszkodowanie od miasta a ludzie pracujacy cale zycie uczciwie nie maja wiecej po zaplaceniu kredytu bankowi ale im sie nic nie nalezy tylko lichwiarskie kredyty i wygorowane ceny developerow ,takieo soby nie placace czynszu i dewastujace budynki nadaja sie do czworakow a nie do wyremontowanych kamienic zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo