Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez pomysłu na mieszkania

Jerzy Wójcik
We Wrocławiu nowych mieszkań jest jak na lekarstwo
We Wrocławiu nowych mieszkań jest jak na lekarstwo Tomasz Hołod
Na mieszkanie od gminy czekają 3 tys. wrocławian. Miasto wciąż nie buduje lokali dla ludzi ubogich.

Przedstawiciele Wiednia, Zurychu, Brna, Leeds, Kopenhagi, Berlina, Rotterdamu i Warszawy dyskutują od poniedziałku we Wrocławiu, jak zadbać o lepszy dostęp do mieszkań dla osób średnio i mniej zamożnych. Już jednak wiadomo, że konferencja nie rozwiąże olbrzymiego problemu z mieszkaniami socjalnymi w naszym mieście.

Prawie tysiąc wrocławian żyje w walących się ruderach, czekając na eksmisję do mieszkań socjalnych. Kolejny tysiąc podań o mieszkania z niższym czynszem złożyli ludzie, którzy twierdzą, że nie stać ich na płacenie normalnej stawki. Dodatkowo kilkaset osób już teraz zalega z opłatami, zarówno gminie, jak i spółdzielniom mieszkaniowym.

Mają wyroki, które przewidują eksmisję, jednak nie może ona dojść do skutku, bo mieszkań socjalnych brakuje. Wnioski i dokumenty trzech tysięcy oczekujących ugrzęzły w urzędniczych szafach, bo Wrocław nie ma zamiaru w najbliższej przyszłości budować takich mieszkań.
Informację taką uzyskaliśmy w poniedziałek we wrocławskim Zarządzie Zasobu Komunalnego.

I rzeczywiście Piotr Paś, dyrektor ZZK, podczas wczorajszej konferencji ani słowem nie wspomniał o mieszkaniach socjalnych. Choć właśnie o nich miano dyskutować z europejskimi gośćmi.
Zamiast tego, przedstawicielom Wiednia, Kopenhagi czy Brna opowiadał o tak zwanym programie 100 kamienic oraz kilkunastu odnowionych podwórkach.

Tymczasem urzędnicy z Wiednia zaprezentowali nowy pomysł, w którym właśnie odchodzą od odnawiania kamienic (trzecia część miejskich dotacji) do budownictwa mieszkaniowego i zamierzają oddawać 7 tys. nowych mieszkań (w tym także socjalnych) rocznie, a - nie jak wcześniej zakładano - 5 tys. Z drugiej strony, Zurich w ciągu ostatnich 10 lat oddał do dyspozycji ludzi 10 tys. lokali, prowadząc program "Mieszkanie dla wszystkich".

O najmniej zamożnych grupach mieszkańców myśli także Brno, które próbuje uniknąć problemu koncentrowania osób o niskich dochodach w zamkniętych gettach i blokowiskach. Stolica czeskich Moraw na remonty zaniedbanych budynków potrzebuje ok. 280 mln euro. Dlatego władze miasta już dziś starają się o pieniądze budżetu państwa oraz dotacje unijne.
Przedstawiciele europejskich miast byli bardzo zaskoczeni, gdy usłyszeli, że zarówno program 100 kamienic, jak i remonty podwórek w naszym mieście są finansowane wyłącznie ze środków miejskich. Zapewne zaskoczyłaby ich także informacja, że Wrocław od początku 2006 roku oddał do użytku niespełna 600 nowych mieszkań, a na liczącej 4 tys. osób liście oczekujących na mieszkanie socjalne są osoby zapisane nawet 10 lat temu.

- O miejscu na liście i decyzji o przydziale mieszkania socjalnego decyduje system punktowy - wyjaśnia Julia Wach z wydziału lokali mieszkalnych urzędu miejskiego. - Bierzemy pod uwagę między innymi wielkość rodziny, sytuację finansową, a także zdrowotną - dodaje.

Jednak mieszkanie socjalne to we Wrocławiu i tak marzenie ściętej głowy, bo lokali z obniżonym standardem, ale też niższymi opłatami jest dziś zaledwie tysiąc, a rocznie przybywa 50-60. I to tylko dzięki temu, że ludzie przenoszą się z mieszkań o niższym standardzie do większych albo gmina zagospodarowuje pustostany. Brakuje programu, który stworzyłby nadzieje chociażby dla połowy osób czekających w kolejce.

Poznań zapłaci
Wrocławskich urzędników może wkrótce spotkać to, co przeżywają ich koledzy z Poznania. Tam mieszkańcy m.in. z wyrokami eksmisji, którzy nie mogą się doczekać budowy lokali socjalnych, podali miasto do sądu. Mieszkańcy uznali, że skoro mają wyrok, mieszkania im się należą. Sąd podzielił ich zdanie i tylko w 2007 roku Poznań wypłacił blisko 2,5 mln zł odszkodowań. Kolejnych 300 pozwów od mieszkańców wpłynęło w 2008 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska