Serwis narciarski Serwis narciarski
  Jakie narty kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart...

  Jakie narty kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart [WIDEO]

  red

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Narty trzeba dobrać tak aby jazda sprawiała przyjemność i była bezpieczna. Każdy z nas w inny sposób odczuwa jazdę i opinia znajomego, czy sprzedawcy nie zawsze sprawdza się później z naszymi wrażeniami. Jednak warto przy zakupie wziąć pod uwagę kilka rad.
  Jaka grupa ?
  Po pierwsze powinniśmy zastanowić, czego oczekujemy o nart. Nie ma desek uniwersalnych. Narty dzielimy na kilka grup, ze względu na długość promienia skrętu, przystosowania do rodzaju terenu, umiejętności narciarza i zastosowania (na przykład wyczynowe, dla początkujacych czy freestyle).
  Prawie dla każdego przeznaczona jest grupa nart allround. Są w niej modele, nadające się dla narciarza początkującego jak i dla doskonale jeżdżącego amatora.
  Promienie skrętu w tej głupie wahają się w granicach od 12-18m. Modele topowe z najwyższej półki mają technologie zaczerpnięte z grupy nart wyczynowych, ale są nieco mniej radykalne. Przeznaczone są dla naprawdę dobrze jeżdżących narciarzy. Dla narciarzy o mniejszych umiejętnościach przeznaczone są odpowiednio niższe modele z kolekcji. W grupie tej znajduje się jakże ważna podgrupa "lady" przeznaczona specjalnie dla pań, która dostosowana jest do mniejszej niż u mężczyzn dynamiki jazdy. Deski te są też lżejsze i łatwiejsze w prowadzeniu - informuje Arkadiusz Jędras, instruktor Polskiego Związku Narciarskiego.

  Narty wyczynowe polecane są dla narciarzy bardzo dobrze jeżdżących, dynamicznie, o doskonałej technice, którzy preferują szybką jazdę na krawędziach. Podgrupa slalom ( w niej zawierają się też narty fun carvingowe), to deski krótkie, do 170 cm i o promieniu skrętu 9 - 13 metrów, a te o charakterystyce gigantowej mają długości 160 - 180 cm i promień skrętu 15 -19 metrów.

  Ostatnia grupa to narty zastosowania specjalnego. Deski typu slope przeznaczone do freestylu mają podgiętą piętkę i dziób. Są na tyle lekkie, że pozwalają na wykonywanie akrobacji w snowparkach, na skoczniach czy halfpipe. "Shorty" narty o długości do 100cm są idealne do nauki, zabawy czy doskonalenia techniki jazdy. Ich długość pozwala na wykonywanie tricków niemożliwych do zrobienia na nartach zwykłych. Produkowane są również narty przeznaczone do jazdy w głębokim śniegu poza trasami narciarskimi.

  W sklepie
  Jeżeli potrafimy zakwalifikować do odpowiedniej grupy narciarzy, możemy udać się do sklepu. Jego wybór jest równie trudny, jak decyzja jakie deski kupić. Ponieważ będziemy zdani na łaskę sprzedawcy, który pomoże dobrać nam sprzęt powinniśmy wyszukać sklep z fachowcem.
  - Odradzam miejsca, gdzie sprzedaje się "wszystko i narty". Najlepiej skierować kroki do sklepu, gdzie wiemy, że porada będzie fachowa - mówi Arkadiusz Jędras. - Jeżeli takiego miejsca nie znamy, spytajmy znajomych. W sklepie powiedzmy sprzedawcy, czego oczekujemy od nart, określmy swoje umiejętności narciarskie i ewentualną sprawność fizyczną. O kondycji powinny poinformować przede wszystkim osoby, które zaczynają przygodę z nartami, ponieważ narciarz sprawny fizycznie szybciej będzie się uczył i powinien wybrać rozwojowy model nart. Na podstawie tych wiadomości oraz wagi i wzrostu narciarza sprzedawca zaproponuje narty. Amatorom polecam deski o niewielkim, bądź średnim promieniu skrętu 12-17metrów.

  Zapomnijmy o zakupie nart półcarvingowych. Nieprawdą jest, że miłośnicy techniki tradycyjnej nie będą potrafili jeździć na deskach carvingowych. Jeśli chodzi o długość nart musimy zaufać sprzedawcy, pamiętając, że narty grupy slalom, allround powinny być krótsze o około 10-25 cm od wzrostu narciarza, ale zależy to też od modelu desek. Niestety nawet w renomowanych sklepach zdarzają się pracować osoby, które nigdy nart nie miały na nogach, a o ich właściwościach przeczytały w materiałach szkoleniowych i folderach.  Warunki narciarskie i pogoda w najpopularniejszych ośrodkach w Polsce: Cieńków Wisła, Czantoria Ustroń, Czarna Góra, Góra Żar, Jurgów Ski, Kasprowy Wierch, Kotelnica Białczańska, Muszyna-Wierchomla, Małe Ciche, Nowa Osada Wisła, Palenica Szczawnica, Słotwiny Arena, COS Skrzyczne, SON Szczyrk, SkiArena Szrenica, Zieleniec SKI Arena

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Gry On Line - Zagraj Reklama

   Najczęściej czytane