Menu Region

Roczny urlop macierzyński dla wszystkich rodziców dzieci z...

Roczny urlop macierzyński dla wszystkich rodziców dzieci z 2013 roku. Matki I kwartału wygrały

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

53Komentarze Prześlij Drukuj
Roczny urlop macierzyński dla wszystkich rodziców dzieci z 2013 roku. Matki I kwartału wygrały Roczny urlop macierzyński dla wszystkich rodziców dzieci z 2013 roku. Matki I kwartału wygrały

Matki pierwszego kwartału wygrały. Będzie roczny urlop macierzyński (© fot. Paweł Relikowski)

Roczny urlop rodzicielski będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku - poinformował w piątek po spotkaniu z "matkami I kwartału" premier Donald Tusk. Wcześniej prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.
Premier podkreślił, że wielkie wrażenia zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu "matki I kwartału". "Ale też nadzwyczajna, jak na polskie warunki, kultura tego dialogu - tej bardzo serdecznej presji" - zaznaczył.

Dodał, że zgadzał się w stu procentach z argumentacją rodziców z ruchu "matek I kwartału", ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa. Jak poinformował, roczny urlop macierzyński dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.
został uzgodnione m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

"Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, szukaliśmy jakiegoś momentu, który z jednej otwierałby jak najszerzej wrota do rocznego urlopu, a z drugiej strony byłby nacechowany odpowiedzialnością za finansową kondycję państwa" - powiedział Tusk.

Podkreślił, że pieniądze na roczny urlop macierzyński nie zwiększą deficytu budżetowego. Jak zaznaczył, po pierwszym kwartale 2013 r. wiadomo, że koszty obsługi długu zagranicznego na pewno będą niższe o ponad 300 mln zł, a może o 350 mln zł. Dodał, że część pieniędzy będzie pochodziła z rezerwy celowej na zarządzenia kryzysowe wykorzystywanych w przypadku powodzi.

Premier podkreślił, że dłuższe urlopy macierzyńskie dla rodziców wszystkich dzieci z 2013 r. to inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. "Jeśli dzisiaj stać nas, ze względu na wygenerowanie pewnych środków, na jeszcze jedną inwestycję, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. Rok 2013 miał być rokiem rodziny, dlatego te postanowienia, chociaż nie były proste, uzyskały podstawę finansowania" - podkreślił Tusk. "Powiem szczerze, kamień z serca mi spadł" - dodał.

Aneta Siejka z ruchu "matek I kwartału" podkreśliła, że dzięki dialogowi społecznemu udało się wyrównać szanse dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. "Dziękujemy panu premierowi, że zainwestował w nasze dzieci i udowodnił, że dzieci są przyszłością naszego państwa" - powiedziała.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Zapisana w projekcie ustawy, przygotowanym przez resort pracy, propozycja zakłada, że obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą już wtedy na urlopach - do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca, ponieważ obecnie urlop wynosi 24 tygodnie. Wywołało to protesty, powstał ruch "matek I kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

"Matki I kwartału" uważały, że to rozwiązanie podzieli dzieci urodzone w tym samym roku na te, które będą mogły spędzić z mamą lub tatą cały rok oraz te, które takiej szansy mieć nie będą - ich rodzice będą mieli dwukrotnie krótszy urlop. Uważały taki podział za krzywdzący, zwłaszcza że inne ustawy np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin.

W dotychczasowym projekcie MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Przed Wielkanocą projekt został skierowany do prac w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie
53

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zmiany w urlopie macierzyńskim

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tatek (gość)  •

Od wczoraj weszły zmiany w urlopie macierzyńskim, dosyć spore szczerze powiedziawszy więc radzę sobie poczytać http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/urlop-rodzicielski-od-dzis-wielkie-zmiany.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dodatkowy urlop macierzyński do 16 czerwca 2013

+14 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chudachuda (gość)  •

Witam, Mamusie ;-)
Mam taką oto sytuację:
Na macierzyńskim jestem od 31 XII 2012 r. Urodziłam 04 I 2013, na macierzyńskim byłam do 19 V 2013, a dodatkowy macierzyński mam do 16 VI 2013. Ustawa , zgodnie z informacjami na stronie mpips ( http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/prawo-pracy/ustawa-o-zmianie-ustawy---kodeks-pracy-oraz-ustawy-o-swiadczeniach---pienieznych-z-ubezpieczenia-spolecznego-w-razie-choroby-i---macierzynstwa-projekt-z-dnia-8-listopada-2012-r/) wchodzi w życie 17 VI 2013 r. Co zrobić, żeby uzyskać urlop rodzicielski? Czy należy mi się również dłuższy dodatkowy urlop macierzyński, tzn. 6 tygodni zamiast 4ech?

odpowiedzi (0)

skomentuj

mama z pierwszego kwartału

+10 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jolanta (gość)  •

Witam!urodziłam dziecko 19.01.2013,urlop macierzyński mam do końca czerwca kiedy będę mogła wykorzystać resztę,czy mam składać i gdzie jakie dokumenty?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niby roczny ale nie do końca

+7 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tata (gość)  •

Urlop macierzyński dla matek kwartału lecz dopiero tych które urodziły w marcu żona urodziła 31.01 urlop macierzyński kończy w połowie lipca no i nie skorzysta z dłuższego urlopu gdyż wchodzi on w życie we wrześniu. A do tej pory urlop macierzyński już skończy także zgodę na dłuższe urlopy macierzyńskie nie nazwał bym sukcesem matek I kwartału gdyż przesunie się on o niecały miesiąc wstecz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

macierzyński

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anna (gość)  •

witam termin porodu miałam 16-20 marzec ale moja córcia urodziła się 11 marca urlop macierzyński mam do lipca mogę jeszcze wziąść 4 tygodnie dodatkowego ale co później skoro to dopiero ma być uchwalone we wrześniu??

odpowiedzi (0)

skomentuj

macierzynski

+17 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiola (gość)  •

Witam jestem matką dziecka urodzonego 31.12.2012 roku .Dlaczego noey roczny macierzynski przysługuje kobietom które urodziły w styczniu 2013 roku a co z kobietami które tak jak ja urodziły pod koniec 2012 roku dlaczego maa byc poszkodowane .moim zdaniem jest to bardzo niesprawiedliwe.Dlaczego maja byc poszkodowane inne mamy które tez chciałyby byc dłużej ze swoimi dziećmi.Ta ustawa jest bez sensu skoro Donald Tusk chce inwestowac w dzieci to niech je traktuje równo co dzieci urodzone w 2012 sa gorsze

skomentuj

wypowiedź bez sensu

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

monik (gość)  •

idąc tym tokiem rozumowania wszystkie żyjące matki tego świata powinny czuć się pokrzywdzone że nie miały rocznego urlopu... bo za chwile będą miały pretensje roczniki 2011... i tak w nieskończoność... koniec roku to dobra data na wprowadzenie korzystnych zmian... i niestety trzeba się pogodzić z tym że urodziło się dziecko w trakcie trwania mniej korzystnych przepisów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

urlop macierzyński

+5 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iwona2104 (gość)  •

A co ja mam teraz zrobić do 26 maja mam urlop macierzyński, 21 maja skończyła mi się umowa o prace i nie wiem czy jeśli ustawa wejdzie mam się o co ubiegać, czy z racji tego że właśnie zostałam bezrobotna gówno mi się należy

odpowiedzi (0)

skomentuj

wcześniak...

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matka (gość)  •

ja miałam urodzic 14.01.2013 ale urodzilam miesiac przed z powodu wady wrodzonej dziecka długi czas po szpitalach z dzieckiem..... a tu juz koniec macierzyńskiego i z czego utrzymac ciezko chore dziecko? gdzie sprawiedliwosc? przeciez to nie wina dziecka ze urodzilo sie wczesniej a musi byc gorsze... nie rozumiem paranoja

skomentuj

do kogo te pretensje?

+5 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kobieta (gość)  •

Bardzo mi przykro z tego powodu,... ale to nie wina sejmu, że dziecko urodziło się wcześniej.....idąc tym tokiem rozumowania to trwały by te zmiany w nieskończoność...chyba to oczywiste ze liczy się data urodzenia a nie data planowanego porodu. Do kogo te pretensje o tą ustawę...wiem, ze jesteś rozżalona ale zastanów się nad tym bezsensownym pytaniem?

odpowiedzi (0)

skomentuj

zapytanie

+19 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KASIA (gość)  •

Witajcie mam do was pytanko jak będzie ze mną ponieważ umowę dostałam tylko do rozwiązania i zakład pracy umywa ręce zatrudnia mnie później żebym nie blokowała etatu od tygodnia jestem na urlopie macierzyńskim czy załapie się na te dodatkowe pól roku czy nie ponieważ jestem już bez zatrudnienia Czekam na odpowiedz pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj

aga84

+6 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga (gość)  •

Witajcie jestem mama 1 kwartału i co się okazuje mój urlop kończy się 1 czerwca pani w Zusie powiedziała mi że nie ma jeszcze ustawy na roczny urlop i nic nie wiedzą co dalej jakaś paranoja:(

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »