Nigdy nie jest za późno na odbudowę zabytków

  Nigdy nie jest za późno na odbudowę zabytków

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z prof. Edmundem Małachowiczem, architektem i konserwatorem zabytków
  Rewitalizacja Świdnicy będzie kosztowała 22 miliony złotych. Nad miastem będzie znowu górowała wieża ratuszowa, która osiągnie wysokość 56 metrów...

  I co? Mam się cieszyć? Już tyle razy planowano odbudowę wieży ratuszowej w Świdnicy i dotąd nic z tego nie wyszło.

  Czy rewitalizacji świdnickiego Starego Miasta nie powinno się rozpocząć znacznie wcześniej? Wieża ratuszowa runęła całe lata temu, w 1967 roku.


  Powinno, ale i tak nigdy nie jest za późno na odbudowę. Zachowały się przecież różne dokumenty i materiały, które pozwalają na realizację takiego przedsięwzięcia.

  Czy powinno to być wierne odtworzenie zniszczonych budowli, czy może lepiej zastąpić je współczesnymi projektami stylizowanymi na zabytkowe?

  Były pomysły budowy, jakby to nazwać... durnostojek, namiastek wieży. Moim zdaniem, to nie ma sensu. Albo się odtwarza to, co było, albo nie ma sensu udawać, że coś odbudowujemy. Ja jestem przeciwnikiem namiastek. Oczywiście, przy rekonstrukcji wieży można dokonać jakichś zmian, uproszczeń. Przecież ona była przebudowywana i zmieniana. Jednak warto postawić wieżę ratuszową taką, jaka była przed zawaleniem. W Świdnicy brakuje tego akcentu śródmiejskiego. Zresztą nie tylko w Świdnicy. We Wrocławiu hełmów pozbawione są wieże kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, stoją tak w centrum miasta. Nie ma koncepcji, brak służby konserwatorskiej, która myślałaby o tym, sterowałaby odbudową i rozbudową miast. Toczy się to tak bezhołownie...

  Wieże są istotnym elementem krajobrazu miejskiego?

  Oczywiście. Są to akcenty wysokościowe, zauważalne i bardzo istotne w panoramie miasta. Bez wież będzie to zbiorowisko mniej lub bardziej licznych domków i nic więcej. Wieże są koroną miasta, jego ozdobą i symbolem. Najważniejsze w miastach były dwie dominanty: jedna wieża symbolizująca Kościół i ta ratuszowa, która symbolizowała władzę. Dochodzą do tego inne, pomniejsze, tworząc taką symfonię architektoniczną.

  Które z dolnośląskich miast ma najlepiej skomponowaną panoramę z wieżami?

  We Wrocławiu mamy wieże katedry, kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety. Z innych miast? Do 1967 roku była to Świdnica, która miała dwie wieże.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama