Mnóstwo atrakcji będzie na 13. Międzynarodowym Festiwalu...

  Mnóstwo atrakcji będzie na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przegląd nowego kina Rosji, pokazujący polskim widzom nieznane oblicze jednej z najciekawszych kinematografii będzie niewątpliwie perełką tegorocznego, 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku festiwal potrwa od 18 do 28 lipca we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.
  Mnóstwo atrakcji będzie na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty (ZDJĘCIA)

  ©materiały promocyjne

  - To będą filmy radykalne, nieoficjalne i podziemne, krytyczne w stosunku i do tego, co się dzieje w Rosji, i do historii ZSRR - mówi Roman Gutek, dyrektor festiwalu, zapowiadając największe filmowe wydarzenie w Polsce.

  W przeglądzie nowego kina Rosji zobaczymy m.in. osobliwy musical z elementami horroru "Pasieka" grupy NOM, "Pył" Siergieja Łobana z legendą sowieckiego undergroundu, muzykiem i aktorem Piotrem Mamonowem oraz "Ostatnią bajkę Rity" - oniryczną opowieść aktorki Renaty Litwinowej.


  "Pan Tadeusz" w Rynku
  - Zrezygnowaliśmy z przestrzeni poza Kinem Nowe Horyzonty i Rynkiem, na którym wyświetlimy bezpłatnie zrekonstruowany cyfrowo niemy film "Pan Tadeusz" Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, do którego muzykę na żywo odegra orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Woźniaka - mówi Romane Gutek. "Pan Tadeusz" zostanie wyświetlony 25 lipca. - Jeszcze niedawno uważano ten film za zaginiony, kopię znaleziono w 2006 roku na jednym z wrocławskich strychów, przywiezioną przez rodzinę uciekającą z Wilna - przypomina Roman Gutek.

  Panorama światowa
  W cyklu "Panorama" Panorama znajdą się filmy nagradzane na światowych festiwalach, realizowane przez uznanych twórców i właśnie odkryte nowe talenty. Zobaczymy laureata Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie "Vic+Flo Saw a Bear" Denisa Côté, najnowszy film Bruno Dumonta, inspirowany życiem legendarnej rzeźbiarki - "Camille Claudel 1915" z Juliette Binoche w roli głównej, wzorowany na archiwalnych programach telewizyjnych, nostalgiczny "Computer Chess" Andrew Bujalskiego.

  Nie ma jeszcze ustalonych tytułów otwierających i zamykających całą imprezę.

  - Czekamy na festiwal w Cannes, a ten zaczyna się w połowie maja. Będzie z czego wybierać i mam nadzieję, że sporo filmów z Cannes trafi na nasze ekrany - tłumaczy Roman Gutek.

  Na pewno wydarzeniem będą pokazy specjalne filmu "Shirley - wizje rzeczywistości" Gustava Deutscha. - Jeszcze nie był pokazywany w polskich kinach - mówi Roman Gutek. - Deutsch ożywił na ekranie trzynaście obrazów amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera, pokaże dzięki temu rzeczywistość Ameryki od lat 30. do 60. zeszłego wieku - dodaje Roman Gutek.

  Hopper portretował amerykańską samotność hotelowych pokoi, urok całodobowych barów. - Deutsch dodał do tego radiowe newsy - mówi Roman Gutek.

  Pokazy tego filmu planowane są 19, 20, 26 i 27 lipca, bilety w przedsprzedaży kosztują 18 zł (do kupienia na www.nowehoryzonty.pl).

  Francuski neobarok z ważną stroną wizualną
  Neobarok francuski (filmy Jeana-Jacquesa Beineixa, Luca Bessona i Léosa Caraxa) to powrót do lat 80. i wczesnych 90. XX wieku, dekady erozji wielu doktryn i stylów życia, by przyjrzeć się jednemu z najciekawszych zjawisk we francuskim i światowym kinie. Jean-Jacques Beineix wyreżyserował "Divę", "Księżyc w rynsztoku", "Betty", Luc Besson "Ostatnią walkę", "Subway", Léos Carax "Boy Meets Girl", "Złą krew". - Zaprzeczyli realizmowi typowemu dla francuskiego kina, czerpali z wideoklipów, komiksów, tworząc ważną formę wizualną - mówi Roman Gutek.

  Retrospektywy ważnych twórców
  Bohaterem będzie Walerian Borowczyk, jeden z najważniejszych eksperymentatorów w polskim kinie, malarz, grafik, scenarzysta, scenograf. Tworzył w Polsce i we Francji, współpracował m.in. z Janem Lenicą. Festiwal przypomni wszystkie animacje i krótkie filmy (od przełomowego "Był sobie raz..." zrealizowanego z Lenicą w Polsce, przez "Astronautów" powstałych we Francji, we współpracy z Chrisem Markerem, ekranizację "Mazepy" Juliusza Słowackiego - "Blanche", antytotalitarne "Goto, wyspa miłości" (film zakazny w PRL), "Dzieje grzechu", "Opowieści niemoralne" i "Bestię".

  - Hans-Jürgen Syberberg łączył muzykę, teatr, film, był jednym z prekursorów instalacji, niepokornym reżyserem - mówi Roman Gutek.

  W ramach retrospektywy jego twórczości zobaczymy m.in. jego słynny, wzbudzający kontrowersje, 442-minutowy "Hitler - film z Niemiec", a także wybór oper filmowych i filmów muzycznych. Projekt "Syberberg i Wagner" powstał z okazji 200. rocznicy urodzin Ryszarda Wagnera i zwraca uwagę na wpływ, jaki wywarła twórczość Wagnera na kino Syberberga.

  Nocne szaleństwo
  Jego tematem będzie cyberpunk. W programie m.in. nieznany film sf Rainera Wernera "World on a Wire", austriacki "Flaming Ears" - głośny, undergroundowy film futurystyczny w reż. Angeli Hans Scheirl, Ursuli Purrer i Dietmara Schipeka, kultowy "Videodrome" Davida Cronenberga.

  Filmowy język
  W ramach piątej edycji "Nowych Horyzontów Języka Filmowego" festiwal zajmie się postacią w kinie. To cykl edukacyjny, a pokazom towarzyszą prelekcje i spotkania z twórcami oraz praktykami. Wśród omawianych filmów znajdą się m.in.: "Na los szczęścia, Baltazarze" Roberta Bressona, "Gdzie indziej jestem" Todda Haynesa.

  Najważniejszy konkurs
  W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo filmy niekonwencjonalne, autorskie, wybrane spośród setek nadesłanych z całego świata. Najlepszy z nich zdobędzie 20 tys. euro i Grand Prix.

  Widzowie przyznają także Nagrodę Publiczności, a krytycy filmowi zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - nagrodę FIPRESCI. Nagrodzone filmy dostaną też gwarancję dystrybucji w Polsce.
  W Międzynarodowym Konkursie "Filmy o sztuce" wezmą udział pełnometrażowe, autorskie dokumenty, zainspirowane różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. Powalczą o 10 tys. euro.
  W konkursie "Polskie filmy krótkometrażowe" i w konkurs "Europejskie filmy krótkometrażowe" będziemy oglądać najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje i fabuły.

  Scena muzyczna pełna gwiazd
  Muzyką rozbrzmi Arsenał. 22 lipca wystąpi tam Mike Patton i Tomahawk. Patton, wokalista Faith No More. W Tomahawku towarzyszą mu: gitarzysta Duane Denison (The Jesus Lizard, Legendary Shack Shakers), perkusista John Stanier (Battles, Helmet, The Mark of Cain) oraz od tego roku basista Trevor Dunn, który współpracował z Pattonem przy innych projektach (Mr. Bungle, Fantômas). - Mike Patton trzy lata temu wystąpił na Wyspie Słodowej, a na jego koncert przyszło prawie 5 tysięcy fanów - przypomina Kostas Georgakopulos, dyrektor artystyczny Sceny Muzycznej Festiwalu. Bilety po 100 zł (normalny), 80 zł (tyle zapłacą karnetowicze filmowi).
  23 lipca planowany jest koncert, w którym wystąpią L.U.C - znany wrocławski artysta, performer i Motion Trio - mistrzowie akordeonu, premierowo zaprezentują projekt "Nic się nie stało". Ceny biletów: 40 zł (normalny), 30 zł (dla posiadaczy karnetów filmowych).

  25 lipca Mikołaj Trzaska zaprezentuje nowy międzynarodowy projekt dźwiękowo-filmowy stworzony specjalnie na festiwal. W projekcie "Mikołaj Trzaska Mówi Movie“ międzynarodowy kwintet zagra utwory, pochodzące z filmów Wojciecha Smarzowskiego, m.in. znakomitej "Róży". Ceny biletów: 35 zł (normalny), 25 zł (karnetowicze filmowi)
  A na 27 lipca planowany jest koncert Diamandy Galás, śpiewającej charakterystycznym głosem o skali trzech i pół oktawy. Artystka - śpiewaczka operowa, wirtuozka fortepianu, kompozytorka, performerka, artystka multimedialna i audiowizualna - była już we Wrocławiu, w 1997 roku uświetniła koncertem w Teatrze Polskim Przegląd Piosenki Aktorskiej. Na koncert festiwalowy bilety są po 70 zł (normalny), 50 zł (dla posiadaczy karnetów filmowych).

  15 godzin odysei
  Aż 15 godzin trwa dokument "The Story of Film - Odyseja filmowa" w reżyserii krytyka filmowego Marka Cousina. To dzieło monumentalne, będące wielowymiarową wizją kinematografii.
  - Historię filmu reżyser pokazał w wielu kontekstach, np. Polską Szkołę Filmową w kontekście historycznym ówczesnych czasów w Polsce - mówi Roman Gutek.

  Organizatorzy festiwalu zastanawiają się na podzieleniem filmu na przynajmniej dwie projekcje. Bardzo słusznie, bo po piętnastu godzinach w pamięci widzów zostałoby niewiele. Reżyser będzie gościem festiwalu, w "Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce" wyświetlony zostanie jego najnowszy film "What Is This Film Called Love?".

  Wkrótce pełny program
  Mamy świetną wiadomość: - Od tego roku podczas festiwalu kasujemy blok reklamy, co nie jest jeszcze praktykowane w Polsce - zapowiada Radosław Drabik, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
  - Nie będzie cyklu "Gdynia we Wrocławiu", bo gdyński festiwal został przesunięty z maja na wrzesień - dodaje Roman Gutek. I uspokaja: - Ale będą polskie filmy.

  Można już kupować karnety na projekcje filmowe i wydarzenia muzyczne - na stronie www.nowehoryzonty.pl.
  Karnety filmowe kosztują 350 zł, na wydarzenia muzyczne 220 zł, można je kupić do 23 czerwca (jeżeli pula wcześniej nie zostanie wyczerpana).

  28 czerwca zostanie podany szczegółowy program festiwalu, a 5 lipca ruszy sprzedaż pojedynczych biletów na wydarzenia.

  Zdjęcia - kadry z filmów - publikujemy dzięki uprzejmości Festiwalu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama