Nie ma kasy na odnowę dolnośląskich dworców

  Nie ma kasy na odnowę dolnośląskich dworców

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  PKP nie znajdzie w tym roku pieniędzy na remont legnickiego dworca. Inne stacje na Dolnym Śląsku, które miały być poddane odnowie, też muszą czekać na lepsze czasy.
  Legniczanie od lat się złoszczą na kolej, która obiecuje przywrócić dawny blask zabytkowemu dworcowi.
  - To wstyd, że taka ruina stoi w centrum miasta - komentuje mieszkający w pobliżu Jan Markowski. - Co sobie myślą podróżni?

  Mirosław Hałyno, zarządca Rejonu Dworców Kolejowych, tłumaczy opóźnienie:
  - Przesunęły się plany realizacji tej inwestycji na lata 2010-2012. Chcemy zdobyć część pieniędzy z budżetu państwa, a w tym roku nie jest to możliwe.


  Kilka miesięcy temu zarządca zapewniał nas, że przywracanie świetności legnickiego dworca rozpocznie się w tym roku. Kosztem prawie miliona złotych położono nowy dach. Potem robotnicy mieli wymienić okna, instalacje, zrobić renowację zabytkowej stolarki. I przede wszystkim położyć nową elewację na zewnątrz i odnowić wnętrze dworca.
  - W tym roku zrobimy dokumentację i wyremontujemy toalety - obiecuje Mirosław Hałyno. - Zapewniam, że legnicki dworzec nie został skreślony z planów modernizacji. Zamierzamy wydać na niego 6-9 mln zł.

  Zabytkowe dworce: Wałbrzych Miasto i Wałbrzych Główny także nie mogą w tym roku liczyć na generalne remonty. Odnowiony zostanie w nich hol, toalety i dach. Zarządca dworców wyda na te roboty około miliona złotych.
  Na remonty mniejszych dworców zarządzanych przez inną kolejową firmę - Zakład Gospodarowania Nieruchomościami - też nie ma szans.

  - W tym roku nie przeprowadzimy poważnych robót w Brochowie, Kuźnikach, Mikołajów, Pracze - wylicza Beata Kuczyńska z ZGN. - Ale naprawimy dachy m.in. na stacjach w miejscowościach: Szewce, Skokowa i Świdnica.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama