Ulga na internet w formularzu PIT (INSTRUKCJA)

  Ulga na internet w formularzu PIT (INSTRUKCJA)

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z ulgi związanej z użytkowaniem Internetu (przez co należy rozumieć tzw. stałe łącze, połączenie modemowe oraz Internet bezprzewodowy), może skorzystać podatnik, który złoży zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego w 2012r. dochodu, i który posiada dowody poniesienia wydatków. Z zasady dowodem poniesienia wydatku jest faktura VAT, jednak w przypadku tej ulgi dokumentem takim może być każdy inny dowód zawierający dane wystawcy, dane podatnika oraz kwotę poniesionego wydatku.
  Limit wydatków z tego tytułu za 2012r. (podobnie jak w latach ubiegłych), wynosi 760 zł.

  W zeznaniu podatkowym odliczeniu od dochodu podlega faktycznie poniesiona w 2012r. z tego tytułu kwota wydatków, nie więcej niż w/w limit. W przypadku zatem, gdy w 2012r. podatnik poniósł wydatki np. w wysokości 600 zł, to tę kwotę odlicza od dochodu, a gdy wydatek wyniósł np. 840 zł, odliczeniu podlega tylko kwota 760 zł.

  Jak wyżej wskazano, ulga w wysokości max 760 zł dotyczy podatnika. W przypadku małżonków, wskazana kwota 760 zł dotyczy każdego z nich. Jeżeli więc wydatki w 2012r. zostały poniesione przez małżonków w kwocie 720 zł, to tę kwotę mogą odliczyć w zeznaniu podatkowym, np. jeden z małżonków odlicza całą kwotę 720 zł, bądź każdy z małżonków odlicza kwotę 360 zł (tj. po ½ kwoty 720 zł). Odliczenia poniesionego wydatku związanego z omawianą ulgą, mogą być przyjęte przez małżonków w innych proporcjach (co warunkowane może być wysokością osiągniętych przez małżonków w 2012r. dochodów), jednak odliczenia nie mogą przewyższać ustawowego w/w limitu. W sytuacji, gdy wydatki te w skali roku wyniosły np. 1.230 zł, to odliczeniu podlega cała ta kwota poprzez np. odliczenie przez jednego z małżonków od swojego dochodu kwoty 760 zł, a przez drugiego - kwoty 470 zł, bądź każdy z małżonków odliczy od swojego dochodu kwotę 615 zł, przy czym i w tym przypadku odliczenia tych wydatków mogą być przyjęte przez małżonków w innych proporcjach, jednak do wysokości ustawowego w/w limitu. Także i w tym przypadku wymagany jest obowiązek posiadania dowodu poniesienia wydatku.

  Do zeznania podatkowego, niezależnie czy składanego indywidualnie przez podatnika czy przez małżonków, należy dołączyć PIT-O "Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku", w którym w części "B" poz. 5 wykazuje się kwotę wydatków poniesionych na Internet, podlegającą odliczeniu od dochodu.

  Od 2013r. nastąpiła zmiana dotycząca zasad korzystania z tej ulgi. Będą mogli z niej korzystać podatnicy, którzy nie dokonywali odliczeń z tego tytułu do 2011r., przy czym prawo do odliczeń będzie przysługiwało jedynie w dwóch kolejnych latach podatkowych. Oznacza to, że podatnik, który w zeznaniu podatkowych składanym za 2012r. skorzysta po raz pierwszy z odliczenia ulgi Internetowej, będzie miał prawo do skorzystania z tej ulgi po raz drugi, tylko w zeznaniu za 2013r. Limit wydatków na ten cel nie uległ zmianie i nadal wynosi 760 zł.

  Opracowała Urszula Talarek
  12.04.2013r.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A na jeszcze jedno pytanie proszę o odpowiedź

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 28

   Czy podatnik który nigdy nie korzystał z ulgi za internet będzie mógł odliczyć internet w roku 2014 rozliczając rok 2013, i czy będzie mógł z niej skorzystać w roku 2015, rozliczając rok 2014?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 26

   Od 2013 roku ulga została zlikwidowana, czyli w tym roku ostatni raz odliczamy tą ulgę za 2012 rok

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama