WPO Alba może stracić koncesję na odbiór śmieci. A...

  WPO Alba może stracić koncesję na odbiór śmieci. A mieszkańcy wciąż niewiele wiedzą, co ich czeka

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  WPO Alba może stracić koncesję na odbiór śmieci. A mieszkańcy wciąż niewiele wiedzą, co ich czeka

  ©Janusz Wójtowicz

  Do rewolucji śmieciowej zostały raptem dwa miesiące, a zamieszanie jest coraz większe. Niewykluczone, że prezydent Rafał Dutkiewicz wygasi WPO Alba zezwolenie na odbieranie odpadów i prowadzenia sortowni śmieci przy ulicy Szczecińskiej we Wrocławiu. Skutek? Firma obsługująca 70 proc. wrocławian wypadnie z rynku. Tymczasem mieszkańcy wciąż nie wiedzą, co ich czeka po 1 lipca.
  WPO Alba może stracić koncesję na odbiór śmieci. A mieszkańcy wciąż niewiele wiedzą, co ich czeka

  ©Janusz Wójtowicz

  Z wnioskiem do Dutkiewicza wystąpił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Domaga się również, by Albę ukarać finansowo. Wrocławski magistrat nie chciał komentować tego pisma. Jakieś stanowisko musi jednak zająć. - Teraz ruch jest po stronie prezydenta. Ma na to 10 dni - mówi Stanisław Janik, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

  Jak swój wniosek uzasadnia wojewódzki inspektor? Część śmieci z terenu miasta, zamiast trafiać do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w Rudnej Wielkiej, odległej o 80 km od Wrocławia, pozostaje przy ul. Szczecińskiej. Dlaczego? Alba woli sama zarabiać, zamiast dać zarobić właścicielowi instalacji w Rudnej. Gra idzie o miliony złotych.

  Obowiązek wywożenia wrocławskich odpadów do Rudnej nałożyli radni sejmiku wojewódzkiego. Alba próbowała doprowadzić do uchylenia uchwały, twierdząc, że tamtejsza instalacja nie jest w stanie przyjąć i przetworzyć wszystkich śmieci z Wrocławia i okolic. Sprawę rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

  Na decyzję prezydenta Dutkiewicza z niecierpliwością czekają mieszkańcy Kuźnik, którym nie odpowiada sąsiedztwo sortowni przy Szczecińskiej. Stanisław Grocholski, szef tego osiedla, przypomina, że udało się zebrać 600 podpisów i 97 oświadczeń, według których sortownia Alby szkodzi zdrowiu ludzi. - Pisma wysłaliśmy m.in. do władz Wrocławia i prokuratury, która prowadzi postępowanie - zaznacza Grocholski. I dodaje, że Alba powinna być wykluczona z rozpisanego przez miejską spółkę Ekosystem przetargu dla firm, które od 1 lipca będą z miasta wywozić odpady.

  Rozstrzygnięcie przetargu spodziewane jest na początku czerwca. Walka będzie zażarta, bo rynek odpadów we Wrocławiu jest wart - według szacunków - 160-200 mln zł. O kontrakt stara się nie tylko WPO Alba, ale także Trans-Formers, Sita i europejski potentat w tej branży - firma Remondis.

  Gdyby prezydent Wrocławia wygasił Albie zezwolenie, szanse firmy na nowy kontrakt zmalałyby drastycznie. Szefowie Alby nie chcieli komentować sytuacji. Twierdzą, że nie dotarło do nich pismo z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  Rośnie natomiast gorączka wśród lokalnych polityków. Prawdopodobnie śmieciom będą poświęcone aż trzy sesje nadzwyczajne. Jedna z nich powinna się odbyć w Radzie Miejskiej Wrocławia na wniosek Platformy Obywatelskiej. Ta sama partia wnioskuje o sesję sejmiku wojewódzkiego z udziałem wojewody i wiceministra środowiska. Swój wniosek złożyli też w sejmiku radni Rafała Dutkiewicza. Po co te wszystkie sesje? To walka polityczna, której stawką są opłaty, jakie będą ponosić od 1 lipca mieszkańcy Wrocławia.

  Tymczasem wrocławianie niewiele wiedzą o rewolucji śmieciowej. Niezależnie od tego, czy mieszkają w spółdzielni mieszkaniowej, we wspólnocie, czy mają swój własny domek. W stolicy Dolnego Śląska nie zaczęła się jeszcze kampania informacyjna, choć do 1 lipca zostało niewiele ponad 2 miesiące.

  Lokator spółdzielni

  Spółdzielnie próbują mieszkańców informować na własną rękę. Na przykład "Metalowiec" rozesłał lokatorom ankiety, w których mają wypowiedzieć się, czy chcą korzystać ze zsypów w blokach, nie segregować śmieci, czy chcą te zsypy zamknąć i wyrzucać odpady do kontenerów na zewnątrz budynków.

  Mieszkaniec spółdzielni nie ma pojęcia, czy będzie musiał osobiście wypełnić deklarację śmieciową. Jej wzór w miniony czwartek przegłosowali wrocławscy radni. Wtedy stanęło na tym, że ten dokument będą wypełniać zarządcy nieruchomości, czyli władze spółdzielni. Lokator musi być jednak czujny, bo to się jeszcze może zmienić. Trwa bowiem dyskusja, czy jest to zgodne z prawem.

  Członek spółdzielni nadal nie wie, ile ostatecznie będzie musiał płacić za śmieci. Czy stawka będzie naliczana mu od metra kwadratowego lokalu, czy może od osoby. Dzisiaj wydaje się, że nie będzie miał na to wielkiego wpływu, bo za niego może zdecydować prezes spółdzielni na podstawie danych meldunkowych. - Jak można stwierdzić, ile osób faktycznie mieszka pod wskazanym adresem? - pytali retorycznie w ubiegłym tygodniu miejscy radni.

  Członek wspólnoty mieszkaniowej


  Nie jest wcale w lepszej sytuacji niż ten ze spółdzielni. - My mówimy mieszkańcom, że od lipca śmieci przejmie gmina. I że nie wiemy, kto będzie za nich wypełniał deklaracje i płacił za nich śmieciowy podatek - mówi Seweryn Chwałek, zarządca nieruchomości w firmie Expert Dom. - Nie dostaliśmy od miejskiej spółki Ekosystem żadnej informacji na ten temat. Nie wiemy, kto będzie nakładał mandaty i grzywny za lokatorów, którzy podatku nie będą płacić. Obciążeni za to zostaną zarządcy, czy może inni członkowie wspólnot? - pyta Chwałek.

  Niepokój mieszkańców wspólnot wzbudziło wypowiadanie umów zawartych z firmami śmieciowymi, które ich teraz obsługują. Zdania na ten temat wciąż są podzielone: wrocławscy urzędnicy zalecają wypowiadać je, by w lipcu nie płacić dwóch rachunków, zaś WPO Alba i Sita stoją na stanowisku, że umowy same wygasną z końcem czerwca. Członek wspólnoty - podobnie jak spółdzielni - nie ma pojęcia, jak mu naliczą opłaty za odbiór śmieci od lipca.

  Właściciel domku jednorodzinnego


  Od ubiegłego tygodnia wie, że sam będzie musiał złożyć deklarację śmieciową. Nie ma jednak pojęcia, czy odeśle ją do urzędu miasta, czy do spółki Ekosystem. Nie wie też, w jakim terminie musi to zrobić i w jaki sposób poprawnie ten dokument wypełnić.

  Właścicieli posesji dopiero niedawno poinformowano, że nie będą musieli kupować pojemników na segregowane odpady. Jednak ta informacja pojawiła się tylko na stronie internetowej spółki Ekosystem.

  Właściciele domków nie są pewni, ile zapłacą za odbiór śmieci. Radni miejscy uchwalili stawki, ale wiceprezydent Wojciech Adamski przekonuje, że na ostateczne wyliczenia trzeba poczekać do rozstrzygnięcia przetargu dla firm oczyszczania miasta. Stawki mogą być niższe.

  Czytaj także

   Komentarze (38)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kozioł i Gazecie Wrocławskiej już dziękujemy ...

   grześ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Od jakiegoś czasu czytamy "artykuły" autorstwa pani Kozioł jakoby wyjaśniające kweste śmieci. Wyraźnie z ich treści wynika wyraźne zaangażowanie po stronie biznesu i władz wojwództwa...rozwiń całość

   Od jakiegoś czasu czytamy "artykuły" autorstwa pani Kozioł jakoby wyjaśniające kweste śmieci. Wyraźnie z ich treści wynika wyraźne zaangażowanie po stronie biznesu i władz wojwództwa dolnośląskiego. Pani "redaktor" ma w nosie interesy mieszkańców. Już przytaczała za Panem Marszałkiem argumenty o spalarni w mieście. Może w takim razie skoro jest obrońcom biznesu niech zaproponuje pomysł na kasę i wybuduje spalarnie np: na Wojszycach i Kuźnikach. Zgadnijcie z której partii palitycznej mieszkają właśnie tam? Rządzącej?
   Szkoda, źe właściciel Gazety Wrocławskiej nie wie co wyprawiają tutaj jego loalni wataszkowi. Może przestałby dziwić się słabym wynikom gazety.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziękujcie złodziejom z PO.

   swój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Kumple Mira , Rycha i Zbycha.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmiechu warte

   IB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

   1. 80 kilometrów od Wrocławia? Ktokolwiek by tego nie obsługiwał, zbankrutuje. Pomyślcie tylko, dlaczego bilet na autobus z Wrocławia do Nysy kosztuje nie 4 ale 14 złotych...
   2. Decyzja...rozwiń całość

   1. 80 kilometrów od Wrocławia? Ktokolwiek by tego nie obsługiwał, zbankrutuje. Pomyślcie tylko, dlaczego bilet na autobus z Wrocławia do Nysy kosztuje nie 4 ale 14 złotych...
   2. Decyzja Dutkiewicza? A co tu ma do rzeczy ten pajac? Żyjemy na Białorusi chyba...
   3. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby nakazać WPO Alba wybudowanie (w miejscu sortowni) zamkniętej hali z filtrami wentylacji, w której mogliby sortować śmieci bez szkody dla otoczenia. Wrocławska firma zostaje, mieszkańcy nie mają problemu ze śmieciami, a z Kuźnik znika syf.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystkim obrońcą tej niby biednej Alby

   marze_na (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   proponuję iść na spacer wałami Ślęzy wzdłuż osiedla Kuźniki.
   Z tej ich pożal się boże sortowni wiatr wywiewa mnóstwo śmieci w stronę rzeki i lasku kuźnickiego. Alba oczywiście palcem nie kiwnie,...rozwiń całość

   proponuję iść na spacer wałami Ślęzy wzdłuż osiedla Kuźniki.
   Z tej ich pożal się boże sortowni wiatr wywiewa mnóstwo śmieci w stronę rzeki i lasku kuźnickiego. Alba oczywiście palcem nie kiwnie, żeby ten syf uprzątnąć. Zamknąć ten ich bajzel, skoro wkrótce w regionie będą trzy nowoczesne RIPOK.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WPO Alba może stracić koncesję - za mała komuś dali ?!?

   LOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Czy może przestali chcieć dawać...LOL..:D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   Co to jest "odbór śmieci"? Czy edytor Pani Redaktor nie podkreśla błędów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa grubymi nićmi szyta

   leiter84 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 9

   Komuś zależy na wyrzuceniu taniej i solidnej wrocławskiej Alby z Wrocławia. Prawdopodobnie korporacja Suez Environnement kopie tu dołki bo rynek całkiem spory i profitowy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chciałbyś mieć szczury

   Krys z Wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   i smród z przesypowni 100 m od domu??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawo rynku

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 19

   Przepraszam, a kto Albie oraz innym firmom odbierajacym odpady zabronil wybudowac wlasne Regionalne Instalacje? zrobila to w naszym regionie tylko firma chemeko bo reszta jakos sie nie spieszyla....rozwiń całość

   Przepraszam, a kto Albie oraz innym firmom odbierajacym odpady zabronil wybudowac wlasne Regionalne Instalacje? zrobila to w naszym regionie tylko firma chemeko bo reszta jakos sie nie spieszyla. To o co teraz placz? Ze drogo? Chemeko to prywatny przedsiebiorca i ma takie ceny jakie ma. Nikt nikomu nie bronil wybudowac tanszej instalacji blizej wroclawia. Jak zwykle wszyscy obudzili sie z reka w nocniku i trzeba znalezc teraz winnego.
   Dla tych ktorzy sie nie orientuja czemu sortownia alby to za malo: nowe przepisy mowia ze instalacja musi posiadac czesc mechaniczna (np sortownia) oraz biologiczna (np kompostownia). Tej drugiej nie ma Alba. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chemeko atakuje

   grześ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Tak jak Chemeko nie jest na kółkach ... a jednak załtwił sobie Jagiełło z Sejmikiem dokumenty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda, że rzeczywistość jest inna...

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 20

   szkoda, że nikt nie kontroluje gdzie lądują tak naprawdę śmieci odbierane przez Chemeko..., szkoda że miasto utrudniało i nadal utrudnia wybudowanie odpowiedniej instalacji innym podmiotom... jak...rozwiń całość

   szkoda, że nikt nie kontroluje gdzie lądują tak naprawdę śmieci odbierane przez Chemeko..., szkoda że miasto utrudniało i nadal utrudnia wybudowanie odpowiedniej instalacji innym podmiotom... jak mm zaznaczył bliżej Wrocławia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   doprawdy?

   Karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   Misiu, największa kompostowania w Polsce jest na Janówku, 3 km od ALBY. Jest taki gość co kiedyś napisał "nie mnóżmy bytów ponad konieczność", ale cóż nasi ustawodawcy chyba tego nie czytali. PS....rozwiń całość

   Misiu, największa kompostowania w Polsce jest na Janówku, 3 km od ALBY. Jest taki gość co kiedyś napisał "nie mnóżmy bytów ponad konieczność", ale cóż nasi ustawodawcy chyba tego nie czytali. PS. Widziałeś co CHEMEKO ma u siebie? Czy KTOŚ KIEDYŚ pokazał zdjęcia z instalacji CHEMEKO?:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i bardzo dobrze

   Wroclover (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   super, nikomu nie polecam ALBY to co oni wyprawiają to śmiech na sali, nie wybierają do końca śmieci, całkowicie "zapominają" a potem jeszcze mówią że sam sobie te smieci wrzuciłem jak już...rozwiń całość

   super, nikomu nie polecam ALBY to co oni wyprawiają to śmiech na sali, nie wybierają do końca śmieci, całkowicie "zapominają" a potem jeszcze mówią że sam sobie te smieci wrzuciłem jak już odjechali! PARANOJA!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hahahahhahah

   kockodo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   założę się że skończy się na śmiesznej karze finansowej typu 200 zł, może pokazowo będzie 1000

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama