Jak sejmik chce ratować Dolny Śląsk przed kryzysem

  Jak sejmik chce ratować Dolny Śląsk przed kryzysem

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Platforma i PiS mówią prawie jednym głosem. Inwestycje i wykorzystanie pieniędzy z Unii.
  Walka z kryzysem na Dolnym Śląsku dopiero się rozpoczyna. Partie polityczne prześcigają się w pomysłach, jak sprawić, by mieszkańcy regionu nie odczuli załamania w gospodarce. Dzisiaj marszałek Marek Łapiński ma o tym rozmawiać także ze swoimi poprzednikami: Janem Waszkiewiczem, Emilianem Stańczyszynem, Henrykiem Gołębiewskim, Pawłem Wróblewskim i Andrzejem Łosiem.

  Dwaj ostatni byli marszałkowie nie stawią się na ten szczyt. Tłumaczą, że pomysły na kryzys przedstawią na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji sejmiku.
  - Marek Łapiński chce się wypromować. Ta inicjatywa mogłaby być dobra, gdyby pojawiła się choćby dwa tygodnie temu. Przed tym, jak opozycja wyszła z wnioskiem o zwołanie sesji - mówi Andrzej Łoś z klubu Obywatelskiej Platformy Samorządowej.

  Ten klub też ma swoją strategię na walkę z kryzysem, ale nie chce jej jeszcze zdradzić. Na pewno, zaznacza Łoś, nie są to pomysły podobne do tych, które zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość.
  Kilka identycznych pomysłów PiS ma za to z Platformą Obywatelską. Obu partiom leży na sercu np. przyspieszenie wykorzystania dotacji z Unii Europejskiej.
  - Władze województwa straciły wiarygodność - uważa Paweł Hreniak, szef klubu PiS w sejmiku. - Choć takie deklaracje już padały, to tych obietnic nikt nie realizował.

  PiS, powołując się na dane Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z połowy stycznia, wytknął zarządowi, że Dolny Śląsk w rankingu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego wypada bardzo słabo. Mamy 14. pozycję na 16 województw.
  Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska wspólnie chcą również przyspieszyć inwestycje publiczne. Zarząd województwa zapisał w tegorocznym budżecie na ten cel prawie 650 mln zł. Łapiński powołał specjalny zespół doradczy, który ma monitorować walkę z kryzysem. Na jego czele stanął z Janisławem Muszyńskim, pomysłodawcą Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. PiS postuluje natomiast powołanie specjalnej komisji, która ma pilnować realizowanych na Dolnym Śląsku inwestycji.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama