Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sejmik chce ratować Dolny Śląsk przed kryzysem

Magdalena Kozioł
Marszałek Marek Łapiński przedstawił "Pakiet antykryzysowy dla stabilnego rozwoju Dolnego Śląska"
Marszałek Marek Łapiński przedstawił "Pakiet antykryzysowy dla stabilnego rozwoju Dolnego Śląska" Tomasz Hołod
Platforma i PiS mówią prawie jednym głosem. Inwestycje i wykorzystanie pieniędzy z Unii.

Walka z kryzysem na Dolnym Śląsku dopiero się rozpoczyna. Partie polityczne prześcigają się w pomysłach, jak sprawić, by mieszkańcy regionu nie odczuli załamania w gospodarce. Dzisiaj marszałek Marek Łapiński ma o tym rozmawiać także ze swoimi poprzednikami: Janem Waszkiewiczem, Emilianem Stańczyszynem, Henrykiem Gołębiewskim, Pawłem Wróblewskim i Andrzejem Łosiem.

Dwaj ostatni byli marszałkowie nie stawią się na ten szczyt. Tłumaczą, że pomysły na kryzys przedstawią na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji sejmiku.
- Marek Łapiński chce się wypromować. Ta inicjatywa mogłaby być dobra, gdyby pojawiła się choćby dwa tygodnie temu. Przed tym, jak opozycja wyszła z wnioskiem o zwołanie sesji - mówi Andrzej Łoś z klubu Obywatelskiej Platformy Samorządowej.

Ten klub też ma swoją strategię na walkę z kryzysem, ale nie chce jej jeszcze zdradzić. Na pewno, zaznacza Łoś, nie są to pomysły podobne do tych, które zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość.
Kilka identycznych pomysłów PiS ma za to z Platformą Obywatelską. Obu partiom leży na sercu np. przyspieszenie wykorzystania dotacji z Unii Europejskiej.
- Władze województwa straciły wiarygodność - uważa Paweł Hreniak, szef klubu PiS w sejmiku. - Choć takie deklaracje już padały, to tych obietnic nikt nie realizował.

PiS, powołując się na dane Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z połowy stycznia, wytknął zarządowi, że Dolny Śląsk w rankingu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego wypada bardzo słabo. Mamy 14. pozycję na 16 województw.
Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska wspólnie chcą również przyspieszyć inwestycje publiczne. Zarząd województwa zapisał w tegorocznym budżecie na ten cel prawie 650 mln zł. Łapiński powołał specjalny zespół doradczy, który ma monitorować walkę z kryzysem. Na jego czele stanął z Janisławem Muszyńskim, pomysłodawcą Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. PiS postuluje natomiast powołanie specjalnej komisji, która ma pilnować realizowanych na Dolnym Śląsku inwestycji.
PiS postuluje natomiast, by kontrolą realizowanych na Dolnym Śląsku inwestycji, finansowanych z budżetu województwa, zajęła się specjalna komisja w sejmiku.
Tak naprawdę koła ratunkowego na nadciągający kryzys, politycy zaczęli szukać dopiero teraz. Niewiele mówiło się o nim pod koniec ubiegłego roku, kiedy radni głosowali budżet województwa. Opozycja mówiła wówczas, że jest on przeszacowany, a wpływy z podatku CIT (czyli od firm) w 2009 r. będą mniejsze, niż zakłada zarząd. Łapiński dopiero pod koniec stycznia przyznał się, że opierał się na danych sprzed kryzysu. Dzisiaj wyciągnął rękę do współpracy z opozycją i nawet chce słuchać mieszkańców regionu.

Mogą mu doradzać już od ubiegłego tygodnia i na adres: marszał[email protected] wysyłać swoje propozycje walki z załamaniem gospodarczym. Na razie zainteresowanie jest jednak znikome.
- Przyszły tylko dwa mejle - przyznaje Marta Libner-Zoniuk, rzecznik zarządu.
Jeden wysłali przedsiębiorcy z prośbą o spotkanie z marszałkiem. Drugi, ktoś niechętny Kościołowi z apelem, by wstrzymać przekazywanie dla niego dotacji.

Co marszałek mógłby zrobić dla mieszkańców Dolnego Śląska? Na pewno więcej zainwestować i szybciej reaktywować nieczynne linie kolejowe. Mógłby np. zrezygnować na razie z budowy szpitala na Złotnikach, który ma kosztować 300 mln zł, a na który nie ma zagwarantowanych pieniędzy.
Dr Andrzej Sucholiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu przekonuje, że władze regionu, powiatów i gmin muszą szybko zająć się skutkami kryzysu. Ich zadaniem ma być intensywne poszukiwanie inwestorów, a także utrzymanie tych, którzy już u nas działają.
- Jeżeli warunkiem ich dalszej działalności będą ulgi, to trzeba im je zapewnić - mówi dr Sucholiński, wskazując, że dzięki zagranicznym inwestorom szybko spadło bezrobocie. Teraz ta tendencja może się odwrócić. To, co było błogosławieństwem dla Dolnego Śląska, zwłaszcza dla podwrocławskich gmin, teraz może stać się przekleństwem.
Recepty dolnośląskich liderów na załamanie gospodarki

Marek Łapiński, marszałek
Przedstawił "Pakiet antykryzysowy dla stabilnego rozwoju Dolnego Śląska":
Realne oszacowanie wpływów do budżetu, szczególnie z tytułu podatku CIT
Pobudzenie gospodarki przez zwiększenie inwestycji publicznych
Ochrona rynku pracy, przekazanie powiatowym urzędom pracy środków z Funduszu Pracy na wzrost poziomu aktywności zawodowej bezrobotnych i działania poprawiające poziom zatrudnienia
Przyspieszenie wykorzystania środków europejskich Rozpoczęte już zostały także działania mające na celu pozyskanie dodatkowych środków oraz zwiększenie wsparcia dla dolnośląskich przedsiębiorstw
Wspieranie inicjatyw prorozwojowych oraz wypracowanie mechanizmów skutecznej wymiany informacji i reagowania na skutki kryzysu
Udzielanie wsparcia dla biedniejszych gmin z naszego regionu. Pieniądze mają pochodzić ze środków utworzonego przez sejmik w zeszłym roku Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej.

Paweł Hreniak, PiS
Przedstawił propozycje walki ze skutkami kryzysu na Dolnym Śląsku:
Sejmik musi wywierać nacisk na rząd, by przyspieszył m.in. budowę dróg S5 Wrocław - Poznań, S3 Nowa Sól - Lubin - Legnica - Lubawka, autostradową obwodnicę Wrocławia
Zysk z KGHM powinien pozostać w spółce, która przeznaczy te pieniądze na rozwój i inwestycje
Przyspieszenie wdrażania funduszy europejskich
Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków przez urzędników.
Przyspieszenie prac nad rozbudową wrocławskiego portu lotniczego
Marszałek powinien wprowadzić program oszczędnościowy w urzędzie i spółkach, których jest współudziałowcem
Ograniczenie szkoleń dla urzędników
Powołanie w sejmiku komisji, której zadaniem będzie monitorowanie procesu inwestycji finansowanych ze środków samorządu województwa. Szefem komisji ma być radny z opozycji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska