Nowy film Przemysława Wojcieszka w kinach (FILM)

  Nowy film Przemysława Wojcieszka w kinach (FILM)

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przemysław Wojcieszek

  Przemysław Wojcieszek ©Paweł Relikowski

  Z wrocławskim reżyserem Przemysławem Wojcieszkiem, którego film "Sekret" wchodzi jutro do kin, rozmawia Marta Wróbel "Sekret" z Tomaszem Tyndykiem w roli głównej to film o geju, który dowiaduje się, że jego dziadek zamordował Żydów.
  Przemysław Wojcieszek

  Przemysław Wojcieszek ©Paweł Relikowski

  Postanowił Pan dwa razy za jednym zamachem włożyć kij w mrowisko?
  Chodzi o to, że nie dość, że o geju, to jeszcze o Żydzie? No cóż, mnie takie tematy interesują. Celowo chciałem, żeby ten film, zanim trafi do regularnej dystrybucji w polskich kinach, miał międzynarodową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Zależało mi na tym, żeby uniknąć przepychanek w mediach w społeczno--politycznym stylu.
  Film mogli po raz pierwszy obejrzeć widzowie ubiegłorocznego wrocławskiego festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, ale zdecydowałem, że trafi do polskich kin dopiero wtedy, jak pojeździ trochę po zagranicznych festiwalach. Teraz właśnie tak się z "Sekretem" dzieje.

  Dwa lata temu walczył Pan o przeniesienie na ekran swojej sztuki teatralnej "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię". Nie udało się.
  Eksperci Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej - reżyserzy Wiesław Saniewski i Radosław Piwowarski byli przeciwni powstaniu filmu.

  Z "Sekretem" też nie było łatwo. Obraził się Pan na polskie środowisko filmowe?
  Na nikogo się nie obrażam. Po prostu, jak zwykle, idę swoją drogą. A panowie Saniewski i Piwowarski na szczęście już nie są ekspertami PISF-u. Argumentacja, że film nie powinien być zrealizowany, bo jedna z aktorek nie jest wystarczająco ładna, była śmieszna. Przy "Sekrecie" wspomógł mnie i PISF, i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Dobrze się stało, bo wziąłem trzy kredyty, mało brakowało, a musiałbym zastawić własne mieszkanie. Kiedy zaczynałem 15 lat temu robić filmy, było jasne, że chcę, żeby powstawały we Wrocławiu. Jednak na pomoc Dolnośląskiego Funduszu Filmowego nie mogę liczyć. Teraz kręcę kolejny film. Tym razem w Berlinie. Będzie to koprodukcja polsko-niemiecka z wątkiem romansu dwóch dziewczyn w tle.

  Nie boi się Pan kontrowersyjnych tematów. Pana sztuka i film "Made in Poland" o byłym ministrancie, który w poszukiwaniu autorytetu przemierza blokowisko, zostały uznane za manifest pokoleniowy. Czy z buntu się wyrasta?
  Nie. Chłopcy śpiewają o dziewczynach, dziewczyny o miłości, a ja staram się mówić o tym, co dla mnie istotne. Ja w życiu, a moi bohaterowie w filmach i teatrze walczymy o zachowanie niezależności, o bycie wolnym człowiekiem. Czasami dzięki temu wygrywamy, innym razem nie.

  Ksawery, główny bohater "Sekretu", wygrywa?
  Ksawery szuka. Na co dzień jest tancerzem, występuje jako draq queen. A dziadek Jan, który mieszka w małym domku na wsi, jest dla niego autorytetem. Jednak dzięki temu, że jego znajoma interesuje się przeszłością polsko-żydowską, Ksawery odkrywa wstydliwe fakty z biografii dziadka. Jest to punkt wyjścia do dyskusji na temat tolerancji i granic zaufania.

  Rozmawiała Marta Wróbel


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama