Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa na Dolnym Śląsku. W poniedziałek rewolucja

Redakcja
Naziemna telewizja cyfrowa także na Dolnym Śląsku
Naziemna telewizja cyfrowa także na Dolnym Śląsku Janusz Wójtowicz
Naziemna telewizja cyfrowa na Dolnym Śląsku. Nadawanie telewizyjnego sygnału analogowego zostanie wyłączone dla większości naszego województwa już 22 i 23 kwietnia. Na tym jednak nie koniec - ostatecznie sygnał cyfrowy obejmie cały region 23 lipca.

Na Dolnym Śląsku przełączenie nadajników analogowych na cyfrowe nastąpi w kilku etapach. 22 kwietnia wyłączony zostanie nadajnik na Ślęży, który swoim zasięgiem obejmuje byłe województwo wrocławskie, większość legnickiego, część byłego województwa wałbrzyskiego oraz niektóre miejscowości powiatu jeleniogórskiego.

23 kwietnia wyłączony zostanie nadajnik na Czarnej Górze, który obsługuje głównie miejscowości położone w Kotlinie Kłodzkiej i jej okolicy. Pozostała część byłego województwa jeleniogórskiego uzyska dostęp do telewizji cyfrowej 23 lipca, kiedy wyłączony zostanie nadajnik analogowy zlokalizowany na Śnieżnych Kotłach. Szczególna sytuacja będzie w obszarach górzystych np. Kotlina Kłodzka czy Jeleniogórska. W takich miejscach są tzw. przemienniki cyfrowe. Dzięki tym urządzeniom sygnał cyfrowy będzie dostępny w wielu miejscowościach, do których nie dociera sygnał z głównych nadajników - Ślęży, Czarnej Góry, Chełmca czy też Śnieżnych Kotłów.

- 22 i 23 kwietnia do każdego z przekaźników będzie musiała dotrzeć ekipa monterska, która po przełączeniu nadajników głównych przeinstaluje je, żeby mogły dostarczać sygnał cyfrowy. Ekipy będą musiały się dostać w trudno dostępne, górzyste miejsca. Dlatego w niektórych przypadkach dojdzie do kilkugodzinnych, z reguły nocnych przerw w nadawaniu programu telewizyjnego - tłumaczy Jarosław Perduta, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. cyfryzacji telewizji.

Przerwy w nadawaniu programu dotyczą miejscowości w powiatach: ząbkowickim, kłodzkim, wałbrzyskim i jeleniogórskim (szczegóły w ramce powyżej). Rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest ponowne przestrojenie telewizorów po wyłączeniu sygnału analogowego. Szczegóły w sprawie cyfryzacji znajdziemy na stronie www.cyfryzacja.gov.pl. Można też dzwonić na infolinię ministerstwa 800 007 788 i Urzędu Komunikacji Elektronicznej - 71 348 86 71.

Wykaz stacji przekaźnikowych oraz szacunkowa liczba miejscowości objętych przerwą w odbiorze sygnału podczas przejścia na odbiór cyfrowy

ZOBACZ LISTĘ WYŁĄCZEŃ W POWIĘKSZENIU

Cyfryzacja - przydatny słowniczek
Terminy, które spotkasz w instrukcjach obsługi kupowanego sprzętu i internetowych poradnikach na temat cyfryzacji oraz w rozmowach ze sprzedawcami telewizorów, anten i dekoderów.
Multipleks to nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym "cyfrowa paczka", składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG). Nie wszystkie wymienione składowe multipleksu muszą w nim występować jednocześnie. W obecnie nadawanych multipleksach MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nie ma np. programów radiowych.

Dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) oraz nowoczesnych technik nadawczych możliwe jest umieszczenie w multipleksie większej liczby programów telewizyjnych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy telewizyjne:
- w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, Puls, Puls 2, TV4, TV6. Pokrywa niemal całe woj. dolnośląskie.
- w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Pokryje nasze woj. do kwietnia 2013.
- w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Ro-zrywka TV, T-TV. Od 30 IX 2012 - niemal całe Dolnośląskie.

AC-3 - system kodowania dźwięku wielokanałowego opracowany w Laboratoriach Dolby (Dolby Audio Coding 3)
API - interfejs programu aplikacyjnego (Application Programming Interface)
AVC - zaawansowany standard kodowania sekwencji wizyjnych odpowiadający MPEG-4 część10i H.264 (Advanced Video Coding)
DVB - telewizja cyfrowa nadawana zgodnie ze schematem kodowania i modulacji DVB (Digital Video Broadcasting)
DVB-C - odmiana systemu telewizji cyfrowej DVB przeznaczony do stosowania w sieciach kablowych (Digital Video Broadcasting - Cable)
DVB-H - system naziemnej telewizji cyfrowej przeznaczony do odbioru za pomocą odbiornika przenośnego (Digital Video Broadcasting- Handheld)
DVB-T - naziemna telewizja cyfrowa, odmiana systemu telewizji cyfrowej DVB przeznaczona do transmisji naziemnych (Digital Video Broadcasting - Terrestrial)
DVB-S - odmiana systemu telewizji cyfrowej DVB przeznaczona do stosowania do emisji satelitarnych) (Digital Video Broadcasting- Satellite)
DSL - cyfrowa linia abonencka (Digital Subscriber Line)
EBU - Europejska Unia Nadawców (European Broadasting Union)
ETSI - Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (European Telecommunications Standard Institute)
GUI - graficzny interfejs użytkownika (Graphical User Interface)
HDTV - telewizja o wysokiej rozdzielczości (High Definition TV)
IP - protokół internetowy (Internet Protocol)
IPTV - przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach opartych o protokół IP, na przykład internet (Internet Protocol TV)
ITU - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union)
LTE - sieci ruchome o dużej przepływności (Long Term Evolution [-Advanced])
MPEG - Grupa Ekspertów do Spraw Obrazów Ruchomych (Moving Picture Experts Group)
MUX - multipleks
OSD - funkcja wyświetlania komend i informacji bezpośrednio na ekranie (On Screen Display)
PAL - system kolorowej TV analogowej (Phase Alternating Line)
RRC - Regionalna Konferencja Radiokomunikacyjna (Regional Radiocommunications Conference)
SDTV - telewizja o standardowej rozdzielczości (Standard Definition TV)
STB - odbiornik cyfrowy nie-zawierający wyświetlacza obrazu (Set-Top Box)
T-DAB - naziemna radiofonia cyfrowa zgodna ze standardem DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting)
TV - telewizja (TeleVision)
UHF - ultra wielka częstotliwość 300-3.000 MHz (Ultra-High Frequency)
VHF - bardzo wielka częstotliwość 30-300 MHz (Very-High Frequency).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska