Wyżej niż Mount Everest

  Wyżej niż Mount Everest

  Zbigniew Figat

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wracamy do tematów, które poruszyły Czytelników "Słowa Polskiego".
  Gdy 17 lutego 1980 roku dotarła do nas wiadomość, że Polacy zdobyli Mount Everest od strony przełęczy południowej, pojechałem do Tychów, aby przeprowadzić wywiad z żoną himalaisty Krzysztofa Wielickiego.

  Zastałem tam także jej ojca z szampanem, więc we trójkę wznieśliśmy toast za sukces i szczęśliwy powrót Krzysia, który zimą zaszedł najwyżej na świecie wraz z wysokogórską wyprawą, kierowaną przez Andrzeja Zawadę.

  Oni schodzili z Mount Everestu w mrozie i huraganowym wietrze, a my, w ciepłym, osiedlowym mieszkanku, rozmawialiśmy o tym, na jakie Wielicki wspinał się góry, studiując we Wrocławiu, o czym jego żona, wówczas nauczycielka w tyskiej podstawówce, mówiła z uznaniem. Nie użalała się nad sobą, że żyje samotnie przez wiele dni w roku, wychowując synka, w ciągłym lęku o życie męża - późniejszego zdobywcy Korony Ziemi.

  Krzysztof Wielicki urodził się w wielkopolskiej wiosce Szklarka, gdzie chodził do podstawówki, a potem uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w pobliskim Ostrzeszowie. Po studiach na Politechnice Wrocławskiej, jako elektronik, podjął pracę w Fabryce Samochodów Małolitrażowych, mieszkając w Tychach z żoną Jolą i synkiem Marcinkiem. Był nadal członkiem Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego i dlatego "Słowo Polskie", donosząc w tytule o gratulacjach od Edwarda Gierka, okrasiło ten sukces informacją, że wśród zimowych zdobywców Mount Everestu jest wrocławianin Krzysztof Wielicki.

  Siedem lat temu też pisałem w "Słowie Polskim" o Krzysztofie Wielickim, bo elitarny Explorer Club w Nowym Jorku przyznał mu najwyższe odznaczenie i nagrodę. Musiał je przyjmować we fraku, w którym nie wyobrażałem sobie tego człowieka gór. Nieco wcześniej spotkaliśmy się w Katowicach na radiowym bankiecie znanych śląskich par. Jola mówiła mi wówczas o tym, że syn kończy studia, a córki uczą się w liceum.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama