Milczą na ławie oskarżonych

  Milczą na ławie oskarżonych

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przed legnickim Sądem Okręgowym rozpoczął się w czwartek proces byłego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Stanisława D., byłego kanclerza Jerzego S. i jego zastępcy Roberta B.
  Prokurator Marcin Kucharski oskarżył profesora D. o niegospodarność. Według prokuratury były rektor doprowadził do wydzierżawienia firmie Handlomix nieruchomości, a potem ich sprzedaży. Stanęło tu ekskluzywne osiedle domków.
  - Według biegłych na tych transakcjach uczelnia straciła ok. 1,5 mln zł - wylicza prokurator Kucharski. - Pozbyła się bardzo atrakcyjnych działek za rażąco niską kwotę.

  Były rektor, obecnie emeryt i wykładowca PWSZ (zarabia 7 tysięcy zł netto), nie przyznaje się do winy. Odmówił w sądzie składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Sędzia Aleksander Żurakowski odczytał jego zeznania złożone w prokuraturze. Były rektor zapewniał, że za jego rządów uczelnia działała zgodnie z prawem. Nie zajmował się sprzedażą działek. Zapewnił, że nigdy nie wziął łapówki.

  Były kanclerz Jerzy S. ma postawiony przez prokuraturę zarzut pomocy rektorowi w sprzedaży tych działek. Bo właśnie on prowadził negocjacje z firmą Handlomix, które doprowadziły do podpisania niekorzystnych umów. Sędzia Żurakowski zastanawia się nad zmianą zarzutu z pomocnictwa na współudział.

  W październiku minionego roku wrocławska prokuratura postawiła mu m.in. zarzut przyjęcia 26 tys. zł łapówek. Przestał być kanclerzem uczelni, bo taki zakaz wydała prokuratura. Dostał etat specjalisty - zarabia na uczelni 8 tys. zł netto.

  On także odmówił składania zeznań i odpowiedzi na pytania sądu. Podobnie postąpił Robert B. Według prokuratury, wspólnie z kanclerzem sfałszowali faktury, co kosztowało uczelnię prawie 14 tys. zł. Za te pieniądze rektor jadał obiady w jednej z legnickich restauracji.

  Wszystkim oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama