Leczyć nie tylko objawy

  Leczyć nie tylko objawy

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Peetri Agrawal, dr. nauk medycznych i prezesem Fundacji Kobieta i Natura, promującej profilaktykę zdrowia w duchu medycyny holistycznej.
  Co to jest medycyna holistyczna?

  W leczeniu pacjenta stosujemy wszelkie dostępne nam metody. Najważniejsze jest przecież dobro pacjenta. Nie wykluczamy więc stosowania medycyny tradycyjnej, ingerencji chirurgicznej, czyli operacji, a zarazem korzystamy z tego, co oferuje nam medycyna naturalna. W leczeniu, moim zdaniem, bardzo istotna jest sfera psychologiczna, emocjonalna. Nie omijamy więc aspektu duchowego choroby.
  Lekarz, który zajmuje się holistyką, najpierw sprawdza, w jakim stanie jest pacjent i w jakim stopniu rozwinięta jest jego choroba. Wtedy - zależnie od diagnozy - wybiera terapię. Czasem zaczyna od skierowania na operację, ale nie ogranicza się do leczenia wyłącznie ciała. Przecież ciało choruje ze względu na stresy, stany emocjonalne człowieka, jego problemy życiowe itd...

  Nie wyklucza Pani tradycyjnych metod leczenia?

  Często holistyka kojarzy się ze stosowaniem wyłącznie naturalnych terapii. To nieprawda. Ja sama jestem ginekologiem i korzystam z całej swojej wiedzy. Ale ważne jest dla mnie to, żeby nie tylko leczyć, ale też zapobiegać. Celem medycyny holistycznej jest doprowadzenie do tego, żeby choroba nie powróciła. A więc musimy usunąć nie tylko jej objawy, ale także przyczyny. Medycyna tradycyjna zajmuje się przede wszystkim usuwaniem objawów, nie przyczyn. I wtedy choroby wracają, albo w tej samej formie, albo w jakiejś innej.

  Medycyna holistyczna nie ogranicza się do usunięcia objawów?

  W medycynie holistycznej rozumienie choroby jest zupełnie inne. Lekarz rozumie, że choroba nie przychodzi po to, żeby dokuczać pacjentowi. Choroba to jest wołanie ciała o pomoc. Dolegliwości, które nas dotykają, to są sygnały. Ciało mówi nam: zrób coś. I nie chodzi o zażycie tabletek, chodzi o zmianę naszego sposobu życia, które usunie przyczynę, a nie tylko objawy. Medycyna holistyczna w ten właśnie sposób podchodzi do pacjenta i do choroby.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama