Droga S8 szybka tylko do Sycowa

  Droga S8 szybka tylko do Sycowa

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Droga Wrocław-Warszawa skończy się już po niecałych 60 kilometrach. Za budowę S8 NIK karci wszystkich kolejnych ministrów infrastruktury.
  Materiały podobne
  Przed Euro 2012 ekspresową trasą z Wrocławia do Warszawy dojedziemy zaledwie do Sycowa. To niespełna 60 kilometrów za stolicą Dolnego Śląska. Reszta, czyli około 300 kilometrów drogi, istnieje ciągle tylko w wirtualnym świecie i już wiadomo, że nie powstanie do mistrzostw. To koniec z marzeniami o dojeździe do Warszawy w niecałe cztery godziny.

  Jakby tego było mało, Ministerstwo Infrastruktury wybrało inny wariant przebiegu tej trasy, niż zaakceptowała Unia Europejska.
  Po kłótniach o przebieg drogi ministerialni urzędnicy ostatecznie uparli się, by S8 biegła przez Łódź. Tymczasem ich koledzy z Unii chcą dofinansować trasę pod warunkiem, że będzie prowadziła przez Piotrków Trybunalski. To wywołało spore zamieszanie i długotrwałe poszukiwania pieniędzy na budowę.

  Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli wytykają w swoim raporcie o przygotowaniach do budowy drogi, że możemy stracić prawie 800 mln zł unijnego dofinansowania.
  - Zmiana przebiegu drogi S8 spowodowała, że nie została uwzględniona na mapie tak zwanych transeuropejskich sieci transportowych - tłumaczy Barbara Stasiak z biura prasowego NIK w Warszawie. - A to właśnie oznacza, że nie będziemy skorzystać z dofinansowania z Funduszu Spójności Unii.

  Za opóźnienia są odpowiedzialni urzędnicy z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo to oni mieli zrealizować najważniejszy kawałek drogi. Problemem są dwa konkretne odcinki. Jeden powinien wieść z miejscowości Walichnowy w powiecie wieruszowskim do Łodzi i liczyć około 200 km. Potem kierowcy mieli zjeżdżać budowaną autostradą A1 do Piotrkowa Trybunalskiego i dalej jechać drugim odcinkiem ekspresowej drogi S8. Ten miał powstać przez modernizację obecnej drogi krajowej nr 8 w stronę Warszawy. Ale już wiadomo, że pierwszy odcinek na pewno nie powstanie do 2012 roku, natomiast budowa drugiego jest mocno zagrożona.

  "Istnieje obawa, że nie zostaną dotrzymane terminy oddania do użytku odcinka Piotrków Trybunalski" - granica województwa łódzkiego i mazowieckiego przed EURO 2012 - czytamy w raporcie NIK. To by oznaczało, że na mistrzostwa będzie gotowy tylko 50-kilometrowy odcinek drogi przez Dolny Śląsk.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOMENTARZYK

   JA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   NO JASNE,ŻE TOWARZYSZE Z UNII EUROPEJSKIEJ LEPIEJ WIEDZĄ CO JEST DLA NAS LEPSZE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama