Pod czerwoną gwiazdą

  Pod czerwoną gwiazdą

  Robert Migdał, redaktor "Polski-Gazety Wrocławskiej"

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W parku miejskim przy I LO w moim rodzinnym Głogowie stał biały obelisk z wymalowaną czerwoną gwiazdą radziecką.
  Materiały podobne
  Pomnik był ku czci wyzwoleńczej Armii Radzieckiej, która wyrwała Głogów z niemieckich rąk. Po zmianach systemowych w 1989 roku odezwało się wiele głosów, że pomnik trzeba zrównać z ziemią, bo to komunistyczny symbol dawnych czasów i gloryfikuje zbrodniczą armię, która zrobiła więcej złego niż dobrego.

  Ówczesne władze miejskie nie obaliły pomnika zapewne nie tylko ze względu na koszty rozbiórki, ale i z powodu nieuniknionych głosów sprzeciwu tych, którym czerwonoarmiści kojarzyli się dobrze - jako ci, którzy, jakby na to nie patrzeć, walczyli po dobrej stronie w II wojnie światowej.

  Pomnik w Głogowie pozostał. Dzisiaj nikomu nie przeszkadza, bo dokonano na nim kosmetycznych zmian: usunięto czerwoną gwiazdę i zamontowano tabliczkę, że to pomnik ku czci wszystkich tych, którzy walczyli z totalitaryzmem podczas II wojny światowej.


  Piszę o przypadku sprzed wielu lat z Głogowa, bo w oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od mojego rodzinnego miasta Ścinawie wrze. Tam mają podobny problem: kilkudziesięciu mieszkańcom nie podoba się stojący na cokole w centrum miasta czołg z wymalowaną czerwoną gwiazdą: że to symbol totalitaryzmu, przez który wielu cierpiało głód i doznało wielu tragedii. Domagają się usunięcia go z centrum miasta (koszty rozbiórki i przenosin to spore pieniądze, a burmistrz myśli już o rozpisaniu referendum, żeby mieszkańcy sami zdecydowali, co zrobić z czołgiem).

  A może by wystarczyło, tak jak w Głogowie, ściągnąć czerwoną gwiazdę. A czołg pozostałby jako atrakcja turystyczna, przy której można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z wycieczki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama