Brońmy wrocławskich seniorów

  Brońmy wrocławskich seniorów

  Lidia Geringer de Oedenberg

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląska europosłanka napisała list otwarty do prezydenta Wrocławia.
  Stosunek władz do osób starszych nie tylko świadczy o kulturze osobistej, ale przede wszystkim o myśleniu perspektywicznym. Z badań, na które powołuje się Urząd Miejski Wrocławia, wynika, że we Wrocławiu liczba seniorów przeważa nad liczbą dzieci i młodzieży. Proces starzenia się mieszkańców Wrocławia jest faktem i osoby w wieku poprodukcyjnym będą stanowić coraz liczniejszą grupę społeczną.

  Dotychczasowa działalność różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń skupiających seniorów stawiała nasze miasto w rzędzie jednego z najaktywniejszych w Polsce. Traktowanie okresu starzenia się i starości jako wieku, w którym zaczyna procentować zdobywana przez całe życie wiedza, mądrość i doświadczenie, sprawia, że seniorzy czują się docenieni i ważni dla społeczności. Unia Europejska stworzyła i skutecznie wdraża w wielu krajach specjalne programy pomocowe dla osób w wieku 50+.

  Przez całą moją kadencję europosła współpracowałam z wieloma organizacjami senioralnymi na całym Dolnym Śląsku - poznałam ich problemy i dokonania. Z tym większym oburzeniem dowiedziałam się z mediów oraz od Pani dr Walentyny Wnuk, która pełni funkcję Pana doradcy ds. seniorów, że w 2009 r. w drastyczny sposób ograniczono środki na dofinansowywanie organizacji senioralnych (o ok. 50 proc). W skali budżetu tak dużego miasta, 200 tys. zł nie stanowi znaczącego obciążenia, a dla organizacji pozarządowych, zajmujących się aktywizacją osób starszych - ich edukacją, zdrowiem i opieką nad potrzebującymi - to często "być albo nie być".

  Pieniądze zainwestowane w osoby starsze "zwracają się" bardzo szybko, ponieważ objęci tym programem ludzie żyją zdrowiej i dłużej zachowują swą aktywność.
  Liczę, że przyjrzy się Pan decyzjom urzędników, którzy w "szale wprowadzania oszczędności" postanowili oszczędzać na emerytach. Mam nadzieję, że priorytetem w polityce Wrocławia nadal pozostaje troska o obywateli niezależnie od ich wieku. Oczekuję od Pana działań, które zapobiegną zniszczeniu ruchu społecznego osób w wieku 50+.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama