Siostry zamknęły ośrodek dla samotnych matek

  Siostry zamknęły ośrodek dla samotnych matek

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu siostry zamknęły przytułek. Zakonnice wolą teraz zająć się edukacją.
  Zamknięto jedyny we Wrocławiu ośrodek dla samotnych matek z małymi dziećmi. Dom Samotnej Matki przy kościele Salezjanów przy pl. Grunwaldzkim prowadziły dotąd siostry ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

  Na kobiety czekało tam 20 miejsc. Ale nagle siostry postanowiły, że ośrodka prowadzić już nie będą. Nie wystartowały w ogłoszonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej konkursie na kolejny rok prowadzenia Domu. Z dnia na dzień placówkę zamknięto. A MOPS nie wie, kto teraz zajmie się opieką nad samotnymi matkami oraz gdzie i kiedy otworzy nowy ośrodek.

  W Domu przy pl. Grunwaldzkim schronienie na dłuższy czas mogły znaleźć kobiety w ciąży bądź wychowujące małe dzieci, a znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Przede wszystkim te, które z różnych powodów nie mogły mieszkać z rodziną.

  Pod opiekę zakonnic trafiały zarówno nastolatki w ciąży z patologicznych rodzin, jak i kobiety dwudziesto- i trzydziestoparoletnie - ofiary przemocy domowej. Za pobyt każdej z nich MOPS płacił zakonowi 1000 zł. Zakon nie przedłużył umowy z MOPS. Skończyła się ostatniego dnia grudnia.
  - Siostry nie przystąpiły nawet do konkursu - potwierdza Anna Józefiak-Materna, zastępca dyrektora wrocławskiego MOPS.

  W konkursie nie było też żadnej innej oferty. Placówka działała na podstawie umowy na czas nieokreślony. Wygasała jednak z końcem 2008 r. Dlatego trzeba było rozpisać nowy konkurs.
  Siostry zgłosiły się do niego, ale później nie dostarczyły ważnego dokumentu dotyczącego kwalifikacji osoby zarządzającej placówką.

  MOPS więc ogłosił kolejny konkurs.
  - Gdy długo nie wpływała żadna oferta, skontaktowałam się z władzami zgromadzenia. Dowiedziałam się, że już nie jest zainteresowane - mówi Józefiak-Materna. Podejrzewa, że siostry mogły być już zniechęcone kontrolami z miasta, które były na skutek skarg pisanych przez niektóre z mieszkanek niezadowolonych z rygoru.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konkursy

   AgAp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   czy rolą MOPSu jest tylko ogłosić konkurs i czekać z założonymi rękami aż ktoś się zgłosi? a kto ma organizować jakieś placówki i ludzi wokół nich? jest pełno ludzi, którzy podjęliby taką prace,...rozwiń całość

   czy rolą MOPSu jest tylko ogłosić konkurs i czekać z założonymi rękami aż ktoś się zgłosi? a kto ma organizować jakieś placówki i ludzi wokół nich? jest pełno ludzi, którzy podjęliby taką prace, gdyby ktoś zorganizował jakąś placówkę. kiedy siostry nie przystąpiły do konkursu, to juz był czas, by organizować coś nowego. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama