Różewicz w otoczce nielirycznej

  Różewicz w otoczce nielirycznej

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Karoliną Cichą, która w niedzielę we Wrocławiu zaśpiewa teksty Tadeusza Różewicza.
  Dlaczego śpiewa Pani wiersze Tadeusza Różewicza?

  Na polonistyce wałkowaliśmy jego twórczość od góry do dołu. Zajęcia z tekstami Różewicza wychodziły najlepiej, bo ludzie reagują na nie bardzo emocjonalnie. A w muzyce pasjonują mnie właśnie emocje.

  To będzie koncert poezji śpiewanej?


  Na pewno będzie to coś innego niż np. koncert Starego Dobrego Małżeństwa, śpiewającego wiersze Stachury. Teksty Różewicza nie pasują do lirycznej otoczki.

  Jaki więc rodzaj muzyki usłyszymy?

  Splatam rock z hip-hopem, punk-rockiem, jazzem, ethno-jazzem, rapem. W tekstach Różewicza ważną rolę gra pastisz, dlatego pojawi się też on w warstwie muzycznej.

  Koncert w Firleju będzie tuż po walentynkach, zaśpiewa Pani wiersz pod tym tytułem. Skąd taki pomysł?

  Dwa lata temu przygotowałam koncert w warszawskim teatrze Stara Prochoffnia. Zaśpiewałam "Walentynki" Różewicza, gest miał być szpilą w stronę publiczności, bo wiersz jest dość zgryźliwy, autor oparł go o "radiowy bełkot", który dominował w mediach tego dnia. Publiczności bardzo się to spodobało. W zeszłym roku urząd miejski zaproponował mi stworzenie koncertu w całości opartego o teksty Różewicza.

  Będzie Pani śpiewać, czy też grać?

  Wszystkie utwory zaśpiewam i zagram na pianinie i akordeonie (niekiedy jednocześnie). Mój zespół to: Witek Wilk (perkusja, kazoo), Paweł Stankiewicz (gitary), Łukasz Owczynnikow (kontrabas, bas).


  Karolina Cicha jest wokalistką, aktorką, kompozytorem, aranżerem.

  Trzy lata temu zajęła II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (zaśpiewała "Rebekę"), w tym samym roku zdobyła Główną Nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, jest też laureatką kilku innych konkursów. Ukończyła polonistykę na uniwersytecie w Białymstoku i Akademię Praktyk Teatralnych "Gardzienice".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama