Ksiądz, co Maryją handlował, skazany

  Ksiądz, co Maryją handlował, skazany

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ksiądz Daniel B., proboszcz jednej z parafii nieopodal Lubania, ukradł z kościoła zabytkową figurkę i próbował ją sprzedać na internetowym portalu Allegro.
  Tak stwierdził świdnicki sąd i skazał duchownego za kradzież na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

  Sad za nieprawdziwe uznał tłumaczenia duchownego, który zeznał, że działał dla dobra kościoła, bo zarobione na aukcji pieniądze chciał przeznaczyć na remont dachu świątyni. Okazało się, że remont był tu rzeczywiście przewidziany, ale pieniądze na ten cel miała wyłożyć kuria.

  O sprawie napisaliśmy jako pierwsi w lipcu minionego roku. Barokowa figurka Maryi z Dzieciątkiem została skradziona z kościoła w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy, gdzie ks. Daniel B. często bywał i dobrze znał ówczesnego proboszcza.

  Rok temu, podczas jednej z wizyt, w skrzyni w piwnicy znalazł rzeźbę. Zabrał ją, a kilka miesięcy później wystawił na sprzedaż na internetowej aukcji. Cenę wywoławczą ustalił na 10 tys. zł. Do transakcji nie doszło, bo na trop rzeźby wpadli konserwator zabytków i policja.
  - Ksiądz tłumaczył, że figurkę zabrał za zgodą proboszcza, ale ten zaprzeczył - tłumaczy Ewa Ścierzyńska z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Prokuratora nie wie jeszcze, czy odwoła się od wyroku.

  Ksiądz o sprawie rozmawiać nie chce. Będzie jednak musiał - i to z samym biskupem.
  - To bardzo przykry, ale na szczęście incydentalny przypadek - mówi ks. Marek Korgul, rzecznik świdnickiej kurii. - Jeśli księdza skazano, to zostanie wszczęta procedura wyjaśniająca. Niewykluczone, że zostanie ukarany - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama