Ważne
  Nowa Ruda boi się gazu

  Nowa Ruda boi się gazu

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Nowej Rudy nie chcą spać na gazie. Pod miastem ma jednak powstać potężny zbiornik.
  Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach nie rezygnuje z planów budowy podziemnego zbiornika gazu w Nowej Rudzie-Słupcu. Magazyn ma powstać w wyrobiskach nieczynnej kopalni węgla kamiennego, tuż pod osiedlem mieszkaniowym i parkiem przemysłowym.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wycofało się z niepewnej inwestycji kilka lat temu. Ze zleconych ekspertyz wynikało, że podziemne wyrobiska zalane woda mogą być nieszczelne. Ale katowicka spółka, która na projekt wydała 8 mln zł, nie zrezygnowała z niego po wycofaniu się PGNiG.

  Sprawa inwestycji wróciła, bo pojawił się inwestor. Firma Resources Services Limited Ground Floor z Wielkiej Brytanii zdobyła już potrzebne zezwolenia, dzięki którym może ruszyć budowa 18 km rurociągu zasilającego zbiornik w gaz. Warunkiem jest jednak zdobycie magazynu - katowicka spółka już wystąpiła do Ministerstwa Gospodarki o pozwolenie na zorganizowanie przetargu.
  - Ale jeśli nie uda się sprzedać wyrobiska, odstąpimy od projektu - mówi Włodzimierz Kulisz, dyrektor biura sprzedaży majątku SRK.

  Zdaniem Kulisza, warto jednak nad tym nowatorskim projektem jeszcze raz się zastanowić, zwłaszcza po zawirowaniach z dostawami gazu z Rosji. Ale w Nowej Rudzie tak mieszkańcy, jak i samorząd są przeciwni gazowej inwestycji.
  - Zbiornik powinno się budować daleko od domów, a nie w środku miasta - ocenia Zdzisław Nykiel, były górnik.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo