Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie mniej liceów. Miasto woli uczyć młodzież zawodów

Magdalena Kozioł
Licealiści z ulicy Braniborskiej będą mogli skończyć naukę w swoich murach. Ale młodszych kolegów mieć już nie będą
Licealiści z ulicy Braniborskiej będą mogli skończyć naukę w swoich murach. Ale młodszych kolegów mieć już nie będą Tomasz Hołod
We Wrocławiu zamkną nabór do pięciu ogólniaków. Urzędnicy: lepiej postawić na nowe technika.

Z listy wrocławskich szkół zniknąć mają w tym roku licea ogólnokształcące nr XVIII przy ul. Młodych Techników, nr XX przy Hauke-Bosaka, nr XXI przy Braniborskiej, nr XXII przy Słubickiej, nr XXV przy Skwierzyńskiej.

Przy Słubickiej przestanie również działać zasadnicza szkoła zawodowa, a przy ul. Tęczowej - liceum profilowane. Ci, którzy już teraz uczą się w tych szkołach, będą mogli dokończyć naukę. Ale nowego naboru już nie będzie.
W zamian miasto powoła do życia technikum przy ul. Szkockiej.
- To konieczne zmiany - twierdzi Lilla Jaroń, dyrektor wydziału edukacji w urzędzie miejskim we Wrocławiu. Tłumaczy, że z roku na rok spada liczba gimnazjalistów.

W ubiegłym roku we Wrocławiu było ich 5800, a w tym roku - już 5100. Za kilka lat, szacują urzędnicy, liczba ta spadnie do 4,5 tys. A więc z roku na rok mniej będzie także potencjalnych uczniów liceów.
- Likwidujemy te szkoły, które miały przyjąć dzieci wyżu demograficznego. Zostawiamy placówki najlepsze, z historią - tłumaczy Bohdan Aniszczyk, przewodniczący komisji edukacji i młodzieży w radzie miejskiej.

Ale to niejedyny powód zmian na mapie wrocławskich szkół. Urzędnicy twierdzą, że młodzież nie garnie się już do liceów ogólnokształcących. Woli takie szkoły, które dają konkretny zawód.
Alicja Dawidziuk, uczennica III klasy liceum przy ul. Braniborskiej, mówi, że nie miała wielkiego wyboru.
- Trzy lata temu we Wrocławiu nie było techników. Nie chciałam iść do liceum profilowanego, bo tam jest niższy poziom nauki, dlatego kończę ogólniak - argumentuje dziewczyna.

W stolicy Dolnego Śląska wielką reformę w szkolnictwie przeprowadzono w 2002 r. To wtedy zlikwidowano wszystkie technika. Ale dwa lata temu, kiedy zmienił się w Polsce rynek pracy, zaczęła się ich reaktywacja.
- Brakuje fachowców, a szkoły dające zawód zostały odsunięte na bok - ocenia Grażyna Wencius, dyrektor Elektronicznych Zakładów Naukowych, gdzie mieści się liceum nr XXI, przygotowane do zamknięcia.

Nie ma jednak obawy, że budynki i sale po zamknięciu ogólniaków będą ziały pustką. Przy Braniborskiej np. młodzi ludzie będą mogli zdobyć nowy zawód - technik mechatronik.
Natomiast w szkole przy ulicy Słubickiej, gdzie też zostanie zlikwidowane liceum, może powstać szkoła o specyficznym profilu, np. szkoła policyjna. Ale dyrekcja szczegółowych planów jeszcze zdradzić nie chce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska