Wspólnie ze swoim sąsiadem będziesz mógł wyrzucić śmieci

  Wspólnie ze swoim sąsiadem będziesz mógł wyrzucić śmieci

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Właściciele domków mogą odetchnąć. Rada miejska ma pomysł na wywóz śmieci.
  Wrocławianie wiosną będą mogli płacić o połowę niższe rachunki za wywóz śmieci. Umożliwi to uchwała rady miejskiej, która zostanie przyjęta w czwartek.

  Nowe przepisy ucieszą zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych - pozwalają na tworzenie tzw. wspólnot śmieciowych. Kilku lokatorów z tego samego osiedla będzie mogło złożyć się na wspólny kontener na śmieci.

  To szczególnie dobra wiadomość dla 2-3-osobowych gospodarstw, które produkują mało odpadów, a mimo to płaciły dotąd krocie za regularne opróżnianie prawie pustych pojemników.
  - To świetny pomysł, zwłaszcza dla starszych osób - ocenia Janina Chorążyk-Voit z alei Lipowej.


  Dzięki nowym przepisom kilka rodzin będzie mogło zrzucić się na większy kontener. Za wywóz śmieci z pojemnika 60-litrowego miesięcznie trzeba zapłacić 38 zł. Za dwa razy większy kontener rachunek wyniesie 48 zł. A o kilka złotych więcej kosztuje opróżnienie pojemnika 110-litrowego, który wystarczy dla nawet dziesięciu rodzin. Składka w tym wypadku jest prawie 10 razy mniejsza niż dla pojedynczych, 120-litrowych pojemników.

  Uchwała rady miejskiej ma też pomóc w uporządkowaniu podwórek i zniechęcić do podrzucania sobie śmieci przez mieszkańców sąsiadujących ze sobą budynków.
  - Nasza wspólnota płaci za wywóz śmieci krocie, a sąsiedzi z bram obok bez przerwy nam je podrzucają - żali się Grażyna Micyk ze wspólnoty mieszkaniowej na Ołbinie.

  Podrzucają, bo nie mają gdzie postawić kontenerów.
  - Wiele budynków we Wrocławiu było oddawanych wspólnotom po tzw. obrysie, czyli bez podwórka. I teraz ludzie nie mają gdzie stawiać śmietników - przyznaje Jan Chmielewski, przewodniczący komisji ochrony środowiska.

  Uchwała ma to zmienić, bo mieszkańcy będą mogli te-raz stawiać wspólne kontenery na wyznaczonym terenie. W ten sposób straży miejskiej będzie łatwiej egzekwować dbanie o porządek we wnękach między budynkami.

  W pilnowaniu porządku pomoże też obowiązek przechowywania przez dwa lata rachunków za wywóz śmieci. Wrocławianie, którzy nie będą ich mieli, mogą się spodziewać mandatów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama