Światła na koralowca

  Światła na koralowca

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ale piękna roślina! Takie okrzyki słyszymy od wielu ludzi przyglądających się akwarium z rafą koralową we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.
  Jednak to, co może wydawać się rośliną, w rzeczywistości jest zwierzęciem. Zbudowane z dwóch, trzech warstw komórek koralowce są tylko nieco bardziej skomplikowane od pantofelka. Nie potrafią się poruszać, zachwycają za to pięknymi barwami. W dodatku odżywiają się zupełnie tak jak rośliny.

  Wszyscy wiemy, że tylko rośliny mają zdolność fotosyntezy, czyli pobierania życiowej energii ze słońca.
  Do życia wystarczy im światło, woda i składniki mineralne z gleby. Koralowce, choć są przecież zwierzętami, także żyją samym światłem. Jak to możliwe? W ich komórkach występują glony zwane zooxantelami. To prawdziwi specjaliści. Za wystawianie ich do światła, a nierzadko również ochronę, zooxantele odwdzięczają się, dostarczając koralowcom wszystkich składników niezbędnych do życia. To bardzo skomplikowany proces biochemiczny.

  Koralowce, które żyją na głębinach, nie mogą "zaprzyjaźnić się" z zooxantelami. Głęboko pod wodę nie dociera już wiele światła, dlatego glony nie mają interesu w tym, aby pomagać koralowcom. Dlatego muszą one sobie radzić, łapiąc np. plankton.
  Hodowla rafy też przypomina raczej dbanie o roślinkę. A rozmnażanie? Bierze się kawałeczek koralowca i jak szczepkę kwiatka "sadzi się" w innym miejscu.

  Mimo to, koralowce z pewnością należą do królestwa zwierząt, a dokładniej - rodziny jamochłonów. Choć to istoty dość prymitywne, mają ogromne znaczenie dla klimatu Ziemi. Rafy koralowe są najbardziej bogatym środowiskiem na naszej planecie, porównywalnym jedynie z gęstą, tropikalną dżunglą. Nie bez powodu rafy są przez niektórych nazywane "podwodną dżunglą".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama