Ewa walczy o szczęście

  Ewa walczy o szczęście

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czy niepełnosprawny jest gorszy od zdrowego, a Rom od Polaka? Ewa Dziwosz ze Świebodzic odpowiada na te pytania.
  Ci, którzy ją znają, mówią o niej: człowiek orkiestra. Ładna, zawsze uśmiechnięta, dla każdego ma czas i dobre słowo. Ewy wszędzie pełno, ciągle coś załatwia, gdzieś biega. Przy tym jest niezwykle sympatyczna i otwarta. Od lat związana ze Stowarzyszeniem na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Pomaga dzieciom i ich rodzinom, wspiera je w każdej trudnej życiowo sytuacji.

  Organizuje darmową rehabilitację, naukę języka angielskiego, żywność dla całych rodzin.
  Dzięki niej każdy może poczuć się wyjątkowy. Może na chwilę stać się aktorem na scenie, pojechać za granicę -by zobaczyć, jak żyją dzieci w innych krajach - czy, mimo sędziwego wieku, skończyć kurs komputerowy.
  - Ona ma w sobie bardzo wiele ciepła i siły - opowiada o Ewie Dziwosz Lidia Lewandowska, mama dziecka z zespołem Downa. - Kiedy trzeba walczyć o coś dla dzieci, nie waha się. To typ człowieka, który jak ją wyrzucą drzwiami, to wejdzie oknem. Rzadko spotyka się osobę zdrową, bez problemów niepełnosprawności w rodzinie, która tak rozumiałaby chorych i tak bardzo angażowałaby się w ich sprawy.

  Ewa Dziwosz nie czuje się nadzwyczajna. Wręcz przeciwnie. Uważa, że to ona powinna dziękować losowi, że postawił na jej drodze tych wszystkich chorych czy spisanych przez wielu na straty ludzi.
  - Ta praca uczy mnie pokory - mówi pani Ewa. - Jestem też pewna, że na integracji chorych i zdrowych bardziej w dzisiejszych czasach korzystają ci zdrowi. Uczą się wrażliwości i pomagania słabszym - wylicza i podaje swój przykład.

  Jeszcze kilkanaście lat temu pewnie zamartwiałaby się przyziemnymi problemami, choćby takim jak brak samochodu czy czerwonego paska na świadectwie dziecka. Dziś patrzy na to zupełnie inaczej: jak na nieistotne dodatki do życia, które zastępują prawdziwe wartości, np. miłość.
  - Kontakt z osobami chorymi przewartościował moje życie. Czymże bowiem są nasze problemy wobec matek, którym urodziło się chore dziecko, a w dodatku mąż nie poradził sobie z tym wszystkim i odszedł? - zastanawia się pani Ewa.

  Swoją współpracę z organizacjami pozarządowymi rozpoczęła dziesięć lat temu. Niedługo potem została prezesem Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Dziś skupia ono ponad 70 niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie dzieci.
  Ewa Dziwosz walczy też ze stereotypami dotyczącymi dzieci romskich, których w jej mieście nie brakuje. Kilka lat temu była jedną z pierwszych osób, która pozyskała pomoce dla dzieci romskich. Widziała, że te wychowują się najczęściej w ubogich rodzinach, że pożyczają w świetlicach kredki i bloki. Chciała pomóc, marzyła, by nie czuły się gorzej.
  - To, że przez ostatnie kilka lat antagonizmy pomiędzy Romami a Polakami nie są już tak widoczne, to nie tylko moja zasługa, a wielu, którym ten temat leży na sercu - mówi skromnie pani Ewa.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ewa Dziwosz

   POpieram (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 16

   Ewa Dziwosz, to osoba, dla której praca z niepełnosprawnymi jest jedynie odskocznią do tzw. kariery. Podobnie było z efektem pchania na szkło przy okazji pomocy - głownie przez inne jednostki dla...rozwiń całość

   Ewa Dziwosz, to osoba, dla której praca z niepełnosprawnymi jest jedynie odskocznią do tzw. kariery. Podobnie było z efektem pchania na szkło przy okazji pomocy - głownie przez inne jednostki dla chorej Julity za pomoca kontrowersyjnych metod w Chiinach. Obecnie Pani Ewie ubzdurało sie bycie burmistrzem. To człowiek orkiestra, nawet nie ma czasu zając sie obowoiązkami, za które ma..... pensję.
   CO do świebodzickich Romów - jest conajmniej kilkanaście osób mających 100 razy wiekszy wkład w sprawy Romów. W świebodzicach jednak - zaprraszm redakcje do szkoły nr 3. TAm ucześcza chyba 90% romskich dzieć. Żadne nie przychodzi - wszystkie powożone "super brykami" lub taksówkami, najdroższe ciuchy, najdroższe gadźeciki, komórki itp. Rozpychaja się, bija polskiedzieci. A kredki czy plasteline to raczej ukradną a nie pożyczą. Romskie rodziny w Świebodzicach, to poza kilkoma pijaczkami - najbogatsi ludzi w mieście - brednie o biednych Romach niech sobie pani Dziwosz pod obszerna spódnice wsadzi. I tam cos ukradną.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cd

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 17

   http://www.polskatimes.pl/gazetawroclawska/magazyn/85227,ewa-walczy-o-szczescie,id,t.html#pzw_14965

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co robi dziecko?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   http://www.youtube.com/watch?v=YXy0_aIOPX0&feature=channel_page

   http://www.youtube.com/user/DziwoszeQ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama