Pieniądze na lotnisko już pewne

  Pieniądze na lotnisko już pewne

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Komisja Europejska określiła w środę zasady wsparcia finansowego regionalnych lotnisk. Dzięki temu wrocławski port może liczyć na 128 mln zł dofinansowania na rozbudowę z budżetu państwa.
  - Czekaliśmy na tę decyzję od 2007 roku z duszą na ramieniu - nie kryje Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego portu lotniczego. - Gdyby urzędnicy unijni nie zgodzili się, mielibyśmy prawdziwy kłopot.

  Wniosek o te pieniądze spółka ma już prawie napisany, bo zaczęła go przygotowywać dużo wcześniej. Już niedługo wystąpi formalnie o dofinansowanie.
  Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę nowego terminalu przy wrocławskim porcie lotniczym.
  Dzięki inwestycji lotnisko będzie w stanie odprawić rocznie 3,5 miliona pasażerów. Teraz obsługuje ich około 1,5 mln. Inwestycja jest na etapie przetargu. Zwycięzcę poznamy najprawdopodobniej w połowie marca.

  Zgodnie z planem, wszystkie prace mają rozpocząć się na wiosnę i zostać ukończone w 2011 roku. Przebudowa zostanie wykonana według pomysłu architektów z warszawskiej firmy JSK, która zaprojektowała też stadion na Maślicach.

  Nowy terminal będzie długi na 200 m. W budynku odpraw pasażerowie będą obsługiwani dużo szybciej niż obecnie. Potroi się liczba sortowni bagażu, poczekalni, punktów informacyjnych i okienek biur podróży.

  W terminalu pojawią się też nowe kawiarenki, restauracje i stoiska usługowe. Ponadto powstaną tam bank i mała galeria handlowa. Zostanie też wybudowana sala konferencyjna dla biznesmenów.
  Podróżnych od strony płyty lotniska będzie witał 60-metrowy napis zrobiony ze szkła: Wrocław. Przebudowane zostaną też sama płyta lotniska, pas do kołowania oraz stanowiska nawigacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama