Cena ziemi dla rolników rośnie coraz bardziej

  Cena ziemi dla rolników rośnie coraz bardziej

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rolnik, który kupował 30-hektarowe gospodarstwo na Dolnym Śląsku, musiał pod koniec 2008 roku zapłacić o 72 290 złotych więcej niż 12 miesięcy wcześniej.
  Cena ziemi rolnej w naszym regionie szybko pnie się w górę. Jak wynika z danych wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, średnia cena hektara ziemi w IV kwartale wyniosła 14 454 złote. Wzrost cen występuje mimo tego, że rolnicy mają coraz większe trudności z zaciąganiem kredytów.

  Co ciekawe, największym zainteresowaniem cieszą się grunty najlepsze I i II klasy. Ich cena na przetargach sięga astronomicznej kwoty 50-60 tys. złotych za hektar.

  Z drugiej jednak strony, jej uprawa jest bardzo opłacalna. Takie ziemie są przede wszystkim w powiatach strzelińskim i oławskim. Dla odmiany, w powiatach lwóweckim czy złotoryjskim cena hektara spada do 7 tys. złotych.

  Średnio jednak ziemia drożeje, i to przede wszystkim z tego powodu, że jest jej już coraz mniej. ANR ma do sprzedania na terenie Dolnego Śląska już tylko 36,9 tys. hektara.
  Jeśli sprzedaż gruntów rolnych będzie się odbywała w takim tempie jak w 2008 roku, to starczy jej tylko na 7 lat. Potem zostanie już jedynie obrót na rynku wtórnym.

  Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku takich transakcji ANR ma prawo pierwokupu. Chodzi o to, aby grunty trafiały głównie do rolników, najlepiej na powiększenie istniejących już gospodarstw.
  W dzierżawie znajdują się natomiast tereny o powierzchni 222 tysięcy hektarów.

  Dzierżawcy są bardzo aktywni podczas przetargów na sprzedaż ziemi. W 2008 roku kupili oni w ten sposób 2879 hektarów gruntów na 5048 hektarów sprzedanych przez ANR.
  Naszą ziemią interesują się również cudzoziemcy, głównie Niemcy, choć skala tego zjawiska nie jest wielka.

  Do końca 2008 roku zakupili oni od ANR 161 hektarów. Zawarto w tych przypadkach 16 umów.
  Cudzoziemcy dzierżawią natomiast 2359 ha ziemi, a firmy z udziałem kapitału zagranicznego - 13 845 hektarów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama