Wozili pasażerów busami bez licencji

  Wozili pasażerów busami bez licencji

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W górskich kurortach kwitnie nielegalny interes. Policjanci już zapowiadają więcej kontroli.
  Jeleniogórscy policjanci wypowiedzieli wojnę nielegalnym przewoźnikom. Tylko w ciągu trzech dni podczas akcji z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego zatrzymali 9 busiarzy, którzy bez zezwolenia wozili pasażerów.

  W sumie skontrolowano 25 pojazdów. Głównie w górskich kurortach: Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze. Nielegalny proceder najczęściej polega na podbieraniu klientów czekających na autobusy na dworcach PKS lub przystankach legalnych przewoźników.

  - W czasie ferii ruch turystyczny w tych miejscowościach jest większy i łatwiej o klientów - tłumaczy Daniel Woźniak, naczelnik wydziału inspekcji wrocławskiego WITD.
  Pod koniec stycznia takie same działania prowadzone były w Kłodzku. Tutaj również udało się wyłapać nieuczciwych kierowców, którzy wozili ludzi w kierunku Lądka-Zdroju.
  - Z naszych obserwacji wynika, że często dzieje się to przy akceptacji społecznej - ubolewa naczelnik Woźniak.

  Jak dodaje, zdarza się, że pasażerowie zmieniają swoje zeznania, by nie zaszkodzić kierowcy, którego znają. Robią to, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie na nich czyhają, gdy wsiadają do nielegalnego busa.
  - Przede wszystkim nie dostają biletu i w razie wypadku nie mogą liczyć na wypłatę ubezpieczenia - ostrzega Łukasz Durka z firmy Ro-Ko Car Service w Jeleniej Górze, który podkreśla, że to niejedyne zagrożenia.

  W przypadku korzystania z legalnych przewozów pasażerowie mają pewność, że pojazd co pół roku przechodzi przegląd techniczny w stacji diagnostycznej. Jeśli jadą z nielegalnym przewoźnikiem, takiej pewności już nie mają.
  - Poza tym wszyscy nasi kierowcy mają uprawnienia, aktualne badania lekarskie oraz psychotechniczne - zapewnia Durka.

  Jak przyznaje, jego firma dwukrotnie miała problemy z podbieraniem klientów przez nielegalnych busiarzy. Ale zgłoszenie tego w Inspektoracie Transportu Drogowego szybko sprawę załatwiło.
  - W miarę możliwości staramy się reagować na każde tego typu podejrzenie i wyeliminować nieuczciwą konkurencję z rynku - zapewnia naczelnik Woźniak.

  Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu w ciągu miesiąca przeprowadza kilka takich kontroli. Ale to niejedyne wykryte ostatnio przez służby uchybienia.
  - Kierowcy jeździli za szybko i przewozili za dużo osób. Niektóre pojazdy były niesprawne technicznie - wymienia nadkomisarz Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Za tego typu łamanie drogowych przepisów mandatami ukarano aż 12 kierowców na kwotę 4 tys. zł.

  Najwyższa kara za nielegalne świadczenie usług wynosi 8 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze mandat w wysokości 500 zł, jeśli kierowca nie ma np. aktualnych badań lekarskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gonimy trzeci świat

   Kytutr

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   No i proszę - po likwidacji gęstej sieci połączeń kolejowych w regionie królują złomopodobne busy. Nasi południowi sąsiedzi z powodzeniem korzystają z lekkich i ekonomicznych szynobusów, zachowując...rozwiń całość

   No i proszę - po likwidacji gęstej sieci połączeń kolejowych w regionie królują złomopodobne busy. Nasi południowi sąsiedzi z powodzeniem korzystają z lekkich i ekonomicznych szynobusów, zachowując przy tym wysoki standard świadczonych usług, a my gonimy gruchotami trzeci świat.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama