Daty wciąż do odkrycia

  Daty wciąż do odkrycia

  Grzegorz Chmielowski, redaktor "Polski-Gazety Wrocławskiej"

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wciąż mamy problemy z datami. Poloniści nie wiedzą do dziś, kiedy zmarł Mikołaj Rej, spierając się o miesiące. Z królami jest jeszcze gorzej.
  Na przykład Władysław Łokietek: historycy nie mają pewności co do roku jego urodzenia. Ale problem dotyczy nie tylko zamierzchłych dziejów.

  Przez lata w Legnicy spierano się co do daty powrotu miasta do Polski. Czy było to 9 lutego 1945 r., kiedy Armia Czerwona przeszła korytem Kaczawy i wypędziła resztki przestraszonych Niemców? A może w jakiś dzień kwietniowy 1945 r., gdy przyjechał polski prezydent miasta? Dyskusje trwają, wniosków nie ma, więc urzędnicy na wszelki wypadek wywiesili flagi na 9 lutego.

  Nawet w Warszawie nie wiedzą, co począć z datami. Przy okazji 20. rocznicy Okrągłego Stołu rozgorzała dyskusja co do momentu upadku komunizmu. Czy był to początek lub finał obrad przy tym historycznym meblu, czy też 4 czerwca 1989 r., gdy ów fakt aktorka Joanna Szczepkowska ogłosiła w telewizyjnym "Dzienniku"?

  Cieszyć powinni się z tego zamieszania przyszli historycy, bo tyle dat zostawimy im do odkrycia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama