Śpiewanie z wolnej ręki, czyli między przejrzystością a...

  Śpiewanie z wolnej ręki, czyli między przejrzystością a śmiesznością

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Biuletynie Zamówień Publicznych znaleźliśmy ciekawe ogłoszenie.
  Opera Wrocławska zamówiła usługę artystycznego wykonania partii Samsona w operze "Samson i Dalila" Camille'a Saint-Saënsa przez Antonello Palombiego. Tryb zamówienia - z wolnej ręki, czyli bez przetargu. Cena - 37 500 euro.

  Mówiąc po ludzku: Antonello Palombi zaśpiewał partię Samsona, lecz nie można mu było normalnie zapłacić bez przeprowadzenia formalnej procedury.
  - Wszyscy wiemy, że ta procedura jest bez sensu, ale takie są przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, więc trzeba zamieszczać takie ogłoszenia - wzdycha wicedyrektor opery Janusz Słoniowski.

  W Urzędzie Zamówień Publicznych tłumaczą, że wszystko po to, żeby było przejrzyście i żeby podatnicy wiedzieli, na co różne instytucje wydają ich pieniądze.
  No to już wiemy, że włoski mistrz Antonello zaśpiewa za 37 500 euro z naszych podatków, a taki na przykład Brytyjczyk Ian Storey za jedyne 23 000 euro wykona (rzecz jasna, artystycznie) partię Otella w operze Giuseppe Verdiego. Możesz się też przy okazji, drogi podatniku, dowiedzieć, że wykonanie partii pierwszej waltorni kosztuje 168 tys. zł.

  Absurdalne przepisy o zamówieniach publicznych prześladują nie tylko instytucje kulturalne.
  - Lasy płaczą, tyle jest biurokracji z tymi zamówieniami - uśmiecha się Piotr Waśniewski, prezes piłkarskiego klubu Śląsk Wrocław.
  Pod rygory zamówienia publicznego spółka podpada, bo jest własnością gminy Wrocław. W biuletynie przeczytać zatem można na przykład, że wybitny trener młodzieży zarabia 91 tys. zł (prawdopodobnie chodzi o kontrakt roczny), a młody i zdolny piłkarz bierze niecałe 7 tys. zł miesięcznie.

  Stosowne ogłoszenia muszą się ukazać, mimo że nikt inny nie może zaśpiewać za Antonello Palombiego czy Iana Storeya, treningu w Śląsku nie poprowadzi inny trener, zaś meczu nie rozegra inny piłkarz. W usługach musi być porządek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama