Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie burzenie we Wrocławiu

Jerzy Wójcik
W tym roku ZZK uporządkuje m.in. podwórko budynku przy ul. św. Antoniego 21
W tym roku ZZK uporządkuje m.in. podwórko budynku przy ul. św. Antoniego 21 Paweł Relikowski
Na usunięcie z miasta ruder i starych komórek urzędnicy wydadzą rekordową sumę - trzy miliony złotych.

Ponad 100 budynków i baraków zniknie z krajobrazu naszego miasta w tym roku. Zarząd Zasobu Komunalnego dostał na ten cel aż trzy miliony złotych. To ponaddwukrotnie więcej niż w 2008 roku.

- Będziemy wyburzać głównie komórki i niewielkie budynki, znajdujące się na terenie podwórek - wyjaśnia Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka ZZK. - W planie jest też rozbiórka ośmiu budynków, z których wcześniej wysiedlono mieszkańców - dodaje.

Na razie urzędnicy są pewni kilku adresów. I tak znikną mało reprezentacyjne zabudowania z ulicy Świętego Antoniego, okolic placu Jana Pawła II oraz ulic Krzywoustego, Wałbrzyskiej i Damrota.
- To doskonała informacja, na którą od wielu lat czekali mieszkańcy - cieszy się Anna Szczepińska, która korzysta z podwórka u zbiegu ulic Damrota, Miarki i Daszyńskiego, gdzie znajdują się zabudowania przeznaczone do rozbiórki.

- W niewielkich budynkach znajdujących się na podwórku działają różne warsztaty, które zatruwają życie mieszkańców - dodaje Szczepińska. Jej zdaniem, dzięki wypowiedzeniu umów i zrównaniu z ziemią tych budynków mieszkańcy odzyskają upragniony spokój, a na podwórku przestaną wreszcie parkować wielkie samochody.

Działania gminy chwali wrocławski architekt, Andrzej Chrzanowski.
- Na pewno wiele wrocławskich podwórek szpecą zdewastowane oficyny, komórki i baraki - twierdzi. - Część z nich to pozostałość po poprzednim systemie, gdzie budowano szybko i byle jak. Takie obiekty na pewno warto wyburzać, żeby oddać mieszkańcom więcej miejsca na terenach pomiędzy budynkami.

Jednocześnie architekci ostrzegają, by nie popadać ze skrajności w skrajność i nie wyburzać wszystkiego, co znajduje się między blokami. Wiele budynków, często przedwojennych, można jeszcze uratować.
- Można w nich urządzić pomieszczenia usługowe z pożytkiem dla mieszkańców - wyjaśnia Chrzanowski. I przekonuje, że taki projekt na przebudowę starego budynku świetnie sprawdził się ostatnio przy ulicy Dubois.

ZZK rozpoczął rozbiórkę na dużą skalę już w zeszłym roku. Wykorzystano całą kwotę - ponad półtora miliona złotych - przeznaczoną na ten cel. Zniknęły między innymi rudery z ulic Miłoszewskiej 61, Sołtysowickiej 57A oraz baraki i garaże na czterech podwórkach przy ulicy Kościuszki.

Posprzątają ulice i podwórka
Każde wyburzenie wymaga zarządzenia wydanego przez prezydenta miasta. Od początku roku wydano kilka takich decyzji. Na pewno znikną kamienice przy ul. Wałbrzyskiej 1, 3, 6 i 8, kamienice mieszkalne przy Krzywoustego 30 i 276 oraz baraki przy Krzywoustego 262 do 312. Z baraków zostaną oczyszczone podwórka przy ul. św. Antoniego 21, Zelwerowicza 6 i u zbiegu ulic Damrota, Miarki i Daszyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska