Czesi najpierw zwalniają Polaków

  Czesi najpierw zwalniają Polaków

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czesi nie oparli się kryzysowi gospodarczemu i zwalniają Polaków, których jeszcze niedawno zachęcali do pracy w swoich fabrykach motoryzacyjnych.
  Nasi rodacy skarżą się, że w czeskich urzędach pracy są odprawiani z kwitkiem i słyszą, że powinni zarejestrować się jako bezrobotni Polsce. Tymczasem według prawa unijnego należy im się zasiłek w kraju, w którym nabyli do niego prawo.

  W specjalnej akcji Polskiego Radia "Bezpieczna Jedynka" pod patronatem naszej gazety, dziennikarze próbowali wyjaśnić problem. Gościli w położonym niedaleko granicy z Czechami Wałbrzychu, bo wielu mieszkańców miasta pracowało lub jeszcze pracuje za południową granicą.
  - W styczniu odnotowaliśmy rekordową liczbę zwolnionych. Trafiło do nas 240 osób, z czego 90 proc. to pracownicy przygraniczni, którzy tracą pracę w Czechach - przyznaje Magdalena Ślusarz z urzędu pracy w Wałbrzychu.


  W Czechach jeszcze do niedawna pracowało 20 tys. Polaków. Do końca zeszłego roku zwolniono już 1,5 tysiąca z nich. Jednym z tych, którzy jeszcze pracują - od trzech lat w zakładach Skody w Mlada Boleslav - jest Ryszard Kość.
  - W strefie przygranicznej połowę załóg stanowili cudzoziemcy. Dziś, tam gdzie pracuję, zostało dwóch Polaków - mówi Kość i dodaje, że kiedy zwalniani zgłaszają się do urzędu pracy w Czechach, by się zarejestrować, rzeczywiście są odsyłani do Polski.

  Henryk Rataj, wiceszef wałbrzyskiego urzędu pracy tłumaczy, że zatrudnieni w czeskich zakładach tzw. pracownicy transgraniczni, którzy przynajmniej raz w tygodniu przyjeżdżają do domu, są zameldowani w Polsce i tu otrzymają zasiłek. Muszą tylko w powiatowych urzędach pracy udokumentować pełny okres zatrudnienia. Prawo ubiegania się o zasiłek w Czechach mają wtedy, kiedy są tam zameldowani. - Do nas nie dotarły informacje, by były z tym problemy - wyjaśnia.

  Wszyscy, którzy pracują czy pracowali w Czechach i mają problemy, powinni zgłaszać się po pomoc do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu i do filii w Jeleniej Górze, Legnicy i Wrocławiu lub powiatowych urzędów pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama