Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alma Mater nad Odrą

Arkadiusz Franas
Fasada barokowego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego od strony Odry ma 171 metrów długości
Fasada barokowego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego od strony Odry ma 171 metrów długości Tomasz Gola
NASZA AKCJA - wybieramy Symbol Dolnego Śląska. Dziś: Uniwersytet Wrocławski.

"Po 1945 roku z tej uczelni w świat poszło pewnie kilka milionów wykształconych ludzi. To prawdziwa dolnośląska Alma Mater" - napisał Marek Rzepka ze Zgorzelca. - "Dlatego uważam, że ta uczelnia musi być uznana za symbol Dolnego Śląska".
Trudno się nie zgodzić z naszym Czytelnikiem. Zwłaszcza że z uczelni tej, choć teraz mówimy o okresie sprzed 1945 roku, wywodzi się wielu noblistów. Nagrodę tę dostali: w dziedzinie fizyki - Max Born, Philipp Lenard, Otto Stern i Maria Goeppert-Mayer; wyróżnieni w dziedzinie chemii- Eduard Buchner, Friedrich Bergius i Kurt Adler oraz uhonorowani za twórczość literacką Theodor Mommsen i Gerhart Hauptmann.

Uniwersytet Wrocławski mógłby w 2005 roku obchodzić swoje 500-lecie. Niestety, zawinili krakowianie. Jak to było? 20 lipca 1505 król Władysław Jagiellończyk, ówczesny król Czech i Węgier, podpisał dokument fundacyjny o utworzeniu czterowydziałowego uniwersytetu we Wrocławiu, wystawiony w Budzie. Nie potwierdził go jednak papież Juliusz II wskutek protestu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czego bali się krakowianie? Po prostu - konkurencji.

Cofnijmy się jeszcze o czas jakiś, by zobaczyć, co się działo w tym miejscu we Wrocławiu. Począwszy od XII wieku na terenach nad zakolem Odry stały warownia i zamek książęcy Piastów. Po śmierci Henryka VI, ostatniego księcia piastowskiego z linii wrocławskiej, zamek przeszedł w posiadanie władców czeskich, a potem trafił w ręce Habsburgów.

Zamek wrocławski podupadał aż do czasu, kiedy to cesarz Leopold I zdecydował się go przekazać jezuitom. Zakonnicy ci, gdy przybyli do grodu nad Odrą, najpierw skorzystali z gościny w klasztorze św. Macieja, u Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Po decyzji cesarza na terenie zamku założyli kościół i szkołę na poziomie wyższym, która dzięki nowym programom wychowania i nauczania cieszyła się wielką popularnością.

Zamek, otrzymany na własność w 1670 r., szybko okazał się zbyt mały na potrzeby szkoły. Kolejne starania o utworzenie uniwersytetu podjął rektor Fryderyk Wolf von Lüdinghausen, wychowany na dworze króla polskiego Jana Kazimierza Wazy. 21 października 1702 r. cesarz podpisał w Wiedniu Złotą Bullę Fundacyjną Uniwersytetu Wrocławskiego, którego patronem został św. Leopold. Uczelnia posiadała 2 fakultety - filozoficzny i teologiczny.

Jezuici cały czas myśleli o rozbudowie. Plany nowego gmachu były gotowe już około 1726 r. Kamień węgielny wmurowano 6 grudnia 1728 r. Skrzydło zachodnie nakryto dachem dwa lata później, ale wnętrza wykańczano do roku 1732.
Budowę części wschodniej, przeznaczonej na mieszkania dla zakonników, rozpoczęto w 1734 r.

Postawiona została także wieża służąca jako obserwatorium astronomiczne. Skrzydło południowe z apteką i laboratorium, a stanowiące łącznik z kościołem, stanęło 1737 roku.
Po zajęciu Wrocławia przez króla Prus Fryderyka II w 1741 roku zorganizowano w budynku lazaret i więzienie. Z czasem jezuici zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Rozwiązanie przez papieża w 1773 r. Towarzystwa Jezusowego zdecydowało o znacznym obniżeniu poziomu nauczania. Jednak już w 1811 roku król pruski Fryderyk Wilhelm III doprowadził do połączenia wrocławskiej uczelniz Viadriną - uniwersytetem we Frankfurcie nad Odrą.

XIX wiek, a zwłaszcza początek XX, to lata świetności tej uczelni, przerwane oczywiście po dojściu hitlerowców do władzy w Niemczech. 24 sierpnia 1945 Rada Ministrów i Prezydium Krajowej Rady Narodowej wydają dekret przekształcający niemieckie uczelnie we Wrocławiu (uniwersytet i politechnikę) w polskie państwowe uczelnie akademickie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska