Zarządzać budowami, nie papierami

  Zarządzać budowami, nie papierami

  Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Recepta na kryzys? Większe inwestycje, realny budżet, środki europejskie i mądra współpraca.
  "Trzeba lokalnie walczyć z kryzysem" - tekstem Andrzeja Krajewskiego rozpoczęliśmy debatę na temat gospodarczej sytuacji Dolnego Śląska w trudnych czasach. O zarządzaniu regionalnym samorządem w czasach kryzysu wypowiedział się na naszych łamach Paweł Wróblewski, szef stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI. Dziś polemiczny głos marszałka województwa.

  Z przyjemnością przyłączę się do rozpoczętej na łamach Waszej gazety debaty o walce z kryzysem, którą rozpoczął Andrzej Krajewski tekstem pt. "Trzeba lokalnie walczyć z kryzysem". Z większością wniosków, jakimi kończy się jego artykuł, mogę się zgodzić.

  Trudno mi jednak pogodzić się z tym, że za założenie wstępne wywodów przyjęto nieprawdziwą tezę, że dopiero w tym tygodniu władze województwa zauważyły kryzys.
  Nie jest to prawdą. Już w listopadzie, w trakcie debaty budżetowej zwracałem uwagę na to, że przedstawiony przez mój zarząd projekt planu finansowego województwa na 2009 rok skrojony został właśnie pod kątem nadchodzącego pogorszenia sytuacji w gospodarce.

  Gdybyśmy przyjęli wskaźniki wzrostu PKB przekazane w lipcu przez Ministerstwo Finansów, to uchwalony przez sejmik budżet byłby przynajmniej o sto, dwieście milionów wyższy po stronie dochodów. Zamiast tego, mamy plan dochodów, który nie zakłada wprawdzie gwałtownego załamania wpływów z podatku CIT, ale realnie ocenia możliwości dolnośląskiej gospodarki.

  Myli się radny Paweł Wróblewski twierdząc, że zarząd zamierza rezygnować z inwestycji. Wielokrotnie powtarzałem, że celem tegorocznego budżetu jest między innymi przeciwdziałanie kryzysowi poprzez impuls inwestycyjny. W czasie dekoniunktury inwestycje publiczne trzeba zwiększać, a nie ciąć!
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama