We Wrocławiu dyskutowali o naprawie polskiej nauki

  We Wrocławiu dyskutowali o naprawie polskiej nauki

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szykują się wielkie zmiany na polskich uczelniach - zapowiedziała wczoraj we Wrocławiu minister nauki Barbara Kudrycka.
  Co roku wzrost kwot wydawanych z budżetu na naukę. Wypromowanie kilku najlepszych uczelni w kraju na tak zwane okręty flagowe polskiej nauki, co ma się wiązać z ich lepszym finansowaniem. Odmłodzenie kadry naukowej czy więcej pieniędzy na stypendia dla najbiedniejszych studentów.
  To tylko część proponowanych zmian, o których Kudrycka dyskutowała wczoraj z naszymi naukowcami. Spotkała się z nimi na dwóch debatach - w Dolnośląskiej Szkole Wyższej oraz na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Podczas spotkania we Wrocławiu pojawił się jeszcze jeden problem, który minister obiecała rozwiązać.
  - Naukowcy zwrócili uwagę na źle działającą administrację - mówiła minister Kudrycka.
  - Przez brak przygotowania i drobiazgowość urzędników projekty finansowane z pieniędzy unijnych komplikują się i ciągną w nieskończoność. Chcę postawić kres zbytniej biurokracji - obiecała.

  Co źle działa w polskiej nauce
  Fatalna sytuacja finansowa. Państwo przeznacza na naukę poniżej 1 proc. PKB. Tymczasem Unia Europejska oczekuje, że będzie ok. 3 proc.
  Po zakończeniu studiów najzdolniejsi absolwenci wybierają lepiej płatną pracę w dużych firmach albo karierę naukową za granicą.

  Pieniądze z budżetu państwa w 70 proc. przeznaczone są na działalność uczelni, a tylko jedna trzecia funduszy wydawana jest na naukę i finansowanie badań.
  Nie ma klarownego systemu szkolnictwa wyższego. W Polsce istnieje ponad 100 uczelni o różnym statusie i poziomie prowadzonych tam badań. Źle działają stypendia socjalne. Wymaganego progu nie ma szans osiągnąć większość młodzieży wiejskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama