Samsara disco, czyli zderzenie buddyzmu i popu

  Samsara disco, czyli zderzenie buddyzmu i popu

  MIS

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Co łączy napisaną pod koniec XIX wieku czteroaktówkę Antoniego Czechowa i jak najbardziej współczesną opowieść Wiktora Pielewina "Życie owadów"? Przekonamy się o tym podczas premiery "Samsary Disco" Teatru Polskiego na Scenie Na Świebodzkim.
  Czechow miał 26 lat, kiedy debiutował "Iwanowem", historią człowieka szukającego odpowiedzi na podstawowe egzystencjalne pytania. Jak być człowiekiem i skąd czerpać energię, by nim być codziennie? Jaki sens ma wiara? Jaki wreszcie sens ma istnienie?

  Wiktor Pielewin jest pisarzem współczesnym. Jego "Życie owadów" to historia chaosu społecznego i ekonomicznego rządzącego współczesną Rosją. On z kolei sugeruje: Może w tym kraju człowiek tylko udaje, że jest człowiekiem?

  Żeby połączyć oba utwory, należało napisać nowy scenariusz. Podjęli się tego Agnieszka Olsten, także reżyserka przedstawienia, i Bartosz Frąckowiack, dramaturg współpracujący często z innym reżyserem młodszego pokolenia, Wiktorem Rubinem.

  Agnieszkę Olsten znają wrocławianie z reżyserii spektakli: "Nie do pary" w Teatrze Współczesnym i "Lincz" w Polskim.
  - Samsara w buddyzmie to kołowrót narodzin i wcieleń. Disco pochodzi ze świata popkultury. I taka to będzie mieszanka - zderzenie kultury duchowej z popem - tak Olsten tłumaczy zagadkowy tytuł swojego spektaklu.

  Na scenie zobaczymy m.in.: Mirosława Haniszewskiego, Macieja Kozłowskiego z Teatru Narodowego w Warszawie, Marcina Czarnika, Katarzynę Strączek, Bożenę Baranowską, Annę Ilczuk i Jakuba Giela.

  Samsara Disco, Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20 c.
  Spektakle premierowe w piątek, sobotę i niedzielę (6-8 lutego) o godz. 19.
  Bilety: 21-32 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama