Ważne

  Na wuef do hali

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Koniec z lekcjami wuefu na korytarzach. Osiem wiejskich szkół będzie miało hale sportowe.
  Na korytarzach uczniowie wykonywali przysiady i skłony, biegali w sztafecie, a nawet grali w unihokeja. Ale wkrótce dzieci z małych wiejskich szkół będą ćwiczyć jak ich koledzy w dużych miastach.

  Dolnośląski urząd marszałkowski podzielił 40 mln zł pomiędzy 11 wiejskich szkół. Za te pieniądze powstaną przy nich hale sportowe z prawdziwego zdarzenia. Niektóre ze szkół czekały na to pół wieku.

  - Nasi uczniowie od zawsze ćwiczyli na korytarzu - przyznaje Laura Ogonowska, dyrektorka gimnazjum w Pielgrzymce koło Złotoryi. - Mało wspólnego ma to z prawdziwym wuefem, na dodatek przeszkadza innym. Na matematyce dzieci słyszą, jak za ścianą ich koledzy szurają kijami po kafelkach, grając w unihokeja - opowiada dyrektorka.

  Podobnie jest w Zespole Szkół w Wojcieszowie koło Jeleniej Góry.
  - Każda klasa przynajmniej raz w tygodniu ma wuef na korytarzu - przyznaje dyrektorka placówki Agnieszka Engler. Z klasy zrobiono drugą salę do ćwiczeń. 330 dzieci z gimnazjum i podstawówki ćwiczy tam tylko skoki przez kozła.

  - Zajęcia sportowe w szkole są niezbędne - przekonuje Maciej Żmijewski, fizjoterapeuta koszykarzy Turowa Zgorzelec. - Bez porządnych zajęć w szkole uczeń nie ma szans na późniejsze sukcesy w sporcie - dodaje.

  Nowe sale chciało mieć aż 196 szkół . Zarząd województwa wybrał tylko 11, gdzie z warunkami lekcji wychowania fizycznego było najgorzej. Budowa hal ma się rozpocząć wiosną i po-trwać dwóch latach. Co bardziej optymistyczni nauczyciele wuefu liczą jednak na to, że ze swymi uczniami staną na nowych parkietach już 1 września 2010 roku.


  Sport w szkołach
  Nowe hale sportowe będą w szkołach w:
  Marcinowicach,
  Gierałtowcu,
  Piotrowicach,
  Dobroszycach,
  Pielgrzymce,
  Wojciechowie,
  Dziadowej Kłodzie,
  Walimiu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo